Lépésben haladtak és tülköltek a fuvarozók több romániai nagyváros körgyűrűjén hétfőn, így tiltakozva a kötelező gépjármű-biztosítási kötvények (RCA) tarifái ellen.
2016. augusztus 29., 16:282016. augusztus 29., 16:28
Teherautók, furgonok, kis- és nagybuszok egyaránt részt vettek a megmozduláson Nagyváradon, ahol a délelőtti órákban óriási hangzavar és hatalmas torlódás alakult ki a várost elkerülő úton. Hasonló tiltakozó akciót tartottak Temesváron is, Aradon pedig a bejelentések szerint csaknem 350 elégedetlen fuvarozó vett részt a város északnyugati elkerülő útján, a 7-es országúton megtartott tiltakozáson. A tüntetésen részt vevő járművek szélvédőjére ragasztott lapokon az „RCA-tiltakozás” („Protest RCA”) felirat volt olvasható, a sofőrök tülköltek, 10-15 kilométeres óránkénti sebességgel tették meg a terelőút egyik végétől a másikig tartó távot, emiatt forgalmi dugó alakult ki, a kocsisor több kilométeres volt.
„Déva és Nagylak felől is, mindkét irányban 10-15 km/órával haladunk, rengetegen. Mikrobuszok is csatlakoztak, mindenki, aki kötelező biztosítást fizet. A lehető legnehezebben lehet csak haladni, az autók kerekei épp olyan ritmusban forognak, amilyenben a kormány ránk gondol. Az RCA tarifája jelenleg csillagászati összegekre rúg, a legdrágább Európában- Úgy véljük, hogy a Pénzügyi Felügyelet (ASF) hatalmas csalásokhoz asszisztál” – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Adrian Pop, az Europa 2002 Fuvarozói Vállalkozói Egyesület elnöke.
Hozzátette: ha nem történik semmi változás, akkor a romániai fuvarozóknak le kell húzniuk a redőnyt, hiszen máris nagy veszteségeik vannak. „Ezen a héten beszélünk a kormánnyal is, ha még ajtót nyitnak nekünk. Már volt két találkozónk, minden eredmény nélkül. Szeptember 15-én olyan demonstrációt szervezünk, amely az egész országot megbénítja” – szögezte le az érintettek szószólója.
Amint arról beszámoltunk, a közúti fuvarozókat tömörítő egyesület (COTAR) augusztus közepén közleményben jelezte, hogy a kormánnyal folytatott többszöri tárgyalások ellenére a kabinet még mindig nem talált megoldást a kifogásaikra, ezért utcai megmozdulással kívánják felhívni a figyelmet az egyre aggasztóbb jelenségre. A COTAR egyrészt felszólította a teherszállító sofőröket arra, hogy szeptember közepéig minden hétfőn csökkentett – de a többi autóst nem veszélyeztető – sebességgel közlekedjenek az utakon legalább két órán keresztül. Az egyesület ugyanakkor általános sztrájkot helyezett kilátásba szeptember 14-én és 15-én, amennyiben a kormány addig nem intézkedik az RCA-kötvények drágulása kapcsán.
Vasile Dîncu és Costin Borc miniszterelnök-helyettes augusztus elején tárgyalt a fuvarozókat tömörítő másik egyesülettel, az UNTRR-vel, a megbeszélésen a Pénzügyi Felügyelet illetékesei is részt vettek. A teher- és személyszállítók képviselői az RCA-kötvények folyamatos drágulását kifogásolták, a két kormányfő-helyettes pedig nyitottnak mutatkozott a párbeszédre, illetve a közös megoldáskeresésre. Ennek nyomán a továbbiakban elemzik az ASF által összesített biztosítási adatokat, illetve a Versenytanáccsal is egyeztetnek az ügyben.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!