Ismét nagyszabású, országos szintű tüntetésre készülnek a személyszállítók és teherfuvarozók, akik a kötelező gépjármű-biztosítási (RCA) kötvények drágulása miatt elégedetlenek.
2016. augusztus 16., 17:162016. augusztus 16., 17:16
A fuvarozókat tömörítő egyesület (COTAR) közleményben jelezte, hogy a kormánnyal folytatott többszöri tárgyalások ellenére a kabinet még mindig nem talált megoldást a kifogásaikra, ezért utcai megmozdulással kívánják felhívni a figyelmet az egyre aggasztóbb jelenségre.
A COTAR egyrészt felszólította a teherszállító sofőröket arra, hogy ma, illetve a következő hetekben, szeptember közepéig minden hétfőn csökkentett – de a többi autóst nem veszélyeztető – sebességgel közlekedjenek az utakon minden nap legalább két órán keresztül. Az egyesület ugyanakkor általános sztrájkot helyezett kilátásba szeptember 14-én és 15-én, amennyiben a kormány addig nem intézkedik az RCA-kötvények drágulása kapcsán. Ez azt jelenti, hogy szerdán és csütörtökön a fuvarozók – beleértve a teherautókat, a kis- és nagybuszokat és a taxikat – teljes mértékben beszüntetik tevékenységüket, állításuk szerint pedig nem kezdik újra a munkát, amíg nem orvosolják az általuk már hónapok óta hangoztatott problémákat.
A romániai biztosítókat és viszontbiztosítókat tömörítő egyesület (UNSAR) eközben a fuvarozók okozta vagy az őket is érintő közúti balesetek gyakoriságára hívta fel a figyelmet. A szervezet pénteki közleményében mutatott rá arra, hogy csak a megelőző 24 órában hárman vesztették életüket és kilencen sérültek meg ilyen jellegű szerencsétlenségben. Az ilyen balesetek gyakoriságát a hivatalos statisztikák is alátámasztják: a Pénzügyi Felügyelet (ASF) nemrég mutatta be a Milliman tanácsadó cég által készített felmérést, amely szerint 2013 és 2015 között a károkozás aránya a teherautók körében a legmagasabb, 15,87 százalékos. Ez azt jelenti, hogy hat kamionból egy évente balesetet okoz.
Az UNSAR arra is kitért, hogy tavaly Romániában körülbelül 1900-an vesztették életüket közúti szerencsétlenségben, illetve közel 25 ezren szenvedtek sérüléseket. Az egyesület úgy véli: a fuvarozóknak sürgősen megoldást kellene találniuk a tragédiák megfékezésére, ennek érdekében például felelős autóvezetésre kell ösztökélniük a sofőröket.
Vasile Dîncu és Costin Borc miniszterelnök-helyettes augusztus elején tárgyalt a fuvarozókat tömörítő másik egyesülettel, az UNTRR-vel, a megbeszélésen a Pénzügyi Felügyelet illetékesei is részt vettek. A teher- és személyszállítók képviselői az RCA-kötvények folyamatos drágulását kifogásolták, a két kormányfő-helyettes pedig nyitottnak mutatkozott a párbeszédre, illetve a közös megoldáskeresésre. Ennek nyomán a továbbiakban elemzik az ASF által összesített biztosítási adatokat, illetve a Versenytanáccsal is egyeztetnek az ügyben.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!