Egy hónapnál többre nem ajánlott tervezni. Minden nagyon bizonytalan a kolozsvári ingatlanpiacon
Fotó: Rostás Szabolcs
Úgy tűnik, hogy az ingatlanpiac nagyon lassan reagál a gazdasági válságra: bár az emberek vennének lakásokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz, és nem adják el ingatlanjaikat. Ugyanakkor az albérletárak valamelyest visszaestek – vázolta a kincses városbeli ingatlanpiac jelenlegi helyzetét a Krónika megkeresésére Bónis Endre, a kincses városbeli Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa.
2020. május 16., 14:362020. május 16., 14:36
„Kolozsvári szinten az a tapasztalatom, hogy eladás tekintetében mindenki kivár jelenleg. Nincsenek tranzakciók, és bár az emberek vennének ingatlanokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz” – vont mérleget megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Kifejtette, az eladók közül senki nem enged, még 10–20 százalékot sem.
– fejtette ki az ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Arról is beszélt, hogy mivel minden nagyon bizonytalan, aki egy hónapnál többre tervez előre ingatlanügyben ebben a periódusban, az meggondolatlan.
Az albérletekről szólva Bónis Endre kifejtette, bár nem olyan mértékben, mint a járványhelyzet előtt, de működnek, mostanra az emberek már vállalják azt is, hogy találkozzanak albérletügyben. „A járvány elején majdnem lehetetlenség volt összehozni a bérlőt és tulajdonost, csak olyan lakásokat tudtunk mutatni, ahol volt kulcsunk, mert senki nem akarta vállalni a személyes találkozást. Mostanra úgy látom, kezd beindulni a bérleti piac” – mutatott rá.
„Korábban úgy volt, hogy nyárra sem mondták fel az egyetemisták az albérleteket, mert hogyha csak egy fesztiválra látogattak is vissza – ilyen volt az Untold vagy az Electric Castle –, megérte nekik.
De ha nem tartják meg a fesztiválokat és a Kolozsvári Magyar Napokat sem – márpedig nagyon valószínű, hogy nem szervezik meg, akkor előre láthatóan sok albérlet felszabadul” – részletezte.
Mint mondta, érdekes módon van kereslet a kiadó lakásokra, bár korábban úgy vélte, a járványhelyzetnek sokkal nagyobb lesz a hatása az ingatlanpiacra, de egyelőre nem tűnik úgy.
„A kolozsvári albérletek ára durván számítva körülbelül 50 euróval esett vissza, tehát például egy kétszobás lakásé 350 euró helyett most 300 lett, a garzoné 250 helyett 200. De ezek átlagos mozgások, mert olyan eset is volt, hogy a krízishelyzetre való tekintettel házat bérelt az illető drágán, hogy költözhessen oda, ugyanakkor a piacon találhatóak 1200 eurós háromszobás albérletek is” – mondta az ingatlanközvetítő tulajdonosa.
Bónis Endre arra is kitért, a kincses városban rengeteg lakást adnak ki rövid távra is, nemcsak hosszú időre az egyetemistáknak. „Rengeteg ilyen lakás van Kolozsváron, körülbelül 4000. Úgy sejtettem, ezek a lakások be fognak szabadulni a bérpiacra, és még jobban „le fogják azt verni”, de érdekes módon ez sem történt még meg. Lehet, hogy a mostani „kómás” állapot miatt egyelőre nem látszanak még az ingatlanpiaci folyamatok. Olyan ügyfelem is volt, aki nem hirdette meg a lakását, mert úgy gondolta, hogy a járványhelyzet miatt úgysem lesz érdeklődő. Tehát az jellemző, hogy megálltak az emberek, és nem hajlandóak lépni” – fejtette ki Bónis Endre. Hangsúlyozta, a lazítások után minden valószínűség szerint el fognak indulni ezek a mozgások.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!