Egy hónapnál többre nem ajánlott tervezni. Minden nagyon bizonytalan a kolozsvári ingatlanpiacon
Fotó: Rostás Szabolcs
Úgy tűnik, hogy az ingatlanpiac nagyon lassan reagál a gazdasági válságra: bár az emberek vennének lakásokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz, és nem adják el ingatlanjaikat. Ugyanakkor az albérletárak valamelyest visszaestek – vázolta a kincses városbeli ingatlanpiac jelenlegi helyzetét a Krónika megkeresésére Bónis Endre, a kincses városbeli Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa.
2020. május 16., 14:362020. május 16., 14:36
„Kolozsvári szinten az a tapasztalatom, hogy eladás tekintetében mindenki kivár jelenleg. Nincsenek tranzakciók, és bár az emberek vennének ingatlanokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz” – vont mérleget megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Kifejtette, az eladók közül senki nem enged, még 10–20 százalékot sem.
– fejtette ki az ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Arról is beszélt, hogy mivel minden nagyon bizonytalan, aki egy hónapnál többre tervez előre ingatlanügyben ebben a periódusban, az meggondolatlan.
Az albérletekről szólva Bónis Endre kifejtette, bár nem olyan mértékben, mint a járványhelyzet előtt, de működnek, mostanra az emberek már vállalják azt is, hogy találkozzanak albérletügyben. „A járvány elején majdnem lehetetlenség volt összehozni a bérlőt és tulajdonost, csak olyan lakásokat tudtunk mutatni, ahol volt kulcsunk, mert senki nem akarta vállalni a személyes találkozást. Mostanra úgy látom, kezd beindulni a bérleti piac” – mutatott rá.
„Korábban úgy volt, hogy nyárra sem mondták fel az egyetemisták az albérleteket, mert hogyha csak egy fesztiválra látogattak is vissza – ilyen volt az Untold vagy az Electric Castle –, megérte nekik.
De ha nem tartják meg a fesztiválokat és a Kolozsvári Magyar Napokat sem – márpedig nagyon valószínű, hogy nem szervezik meg, akkor előre láthatóan sok albérlet felszabadul” – részletezte.
Mint mondta, érdekes módon van kereslet a kiadó lakásokra, bár korábban úgy vélte, a járványhelyzetnek sokkal nagyobb lesz a hatása az ingatlanpiacra, de egyelőre nem tűnik úgy.
„A kolozsvári albérletek ára durván számítva körülbelül 50 euróval esett vissza, tehát például egy kétszobás lakásé 350 euró helyett most 300 lett, a garzoné 250 helyett 200. De ezek átlagos mozgások, mert olyan eset is volt, hogy a krízishelyzetre való tekintettel házat bérelt az illető drágán, hogy költözhessen oda, ugyanakkor a piacon találhatóak 1200 eurós háromszobás albérletek is” – mondta az ingatlanközvetítő tulajdonosa.
Bónis Endre arra is kitért, a kincses városban rengeteg lakást adnak ki rövid távra is, nemcsak hosszú időre az egyetemistáknak. „Rengeteg ilyen lakás van Kolozsváron, körülbelül 4000. Úgy sejtettem, ezek a lakások be fognak szabadulni a bérpiacra, és még jobban „le fogják azt verni”, de érdekes módon ez sem történt még meg. Lehet, hogy a mostani „kómás” állapot miatt egyelőre nem látszanak még az ingatlanpiaci folyamatok. Olyan ügyfelem is volt, aki nem hirdette meg a lakását, mert úgy gondolta, hogy a járványhelyzet miatt úgysem lesz érdeklődő. Tehát az jellemző, hogy megálltak az emberek, és nem hajlandóak lépni” – fejtette ki Bónis Endre. Hangsúlyozta, a lazítások után minden valószínűség szerint el fognak indulni ezek a mozgások.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!