Egy hónapnál többre nem ajánlott tervezni. Minden nagyon bizonytalan a kolozsvári ingatlanpiacon
Fotó: Rostás Szabolcs
Úgy tűnik, hogy az ingatlanpiac nagyon lassan reagál a gazdasági válságra: bár az emberek vennének lakásokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz, és nem adják el ingatlanjaikat. Ugyanakkor az albérletárak valamelyest visszaestek – vázolta a kincses városbeli ingatlanpiac jelenlegi helyzetét a Krónika megkeresésére Bónis Endre, a kincses városbeli Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa.
2020. május 16., 14:362020. május 16., 14:36
„Kolozsvári szinten az a tapasztalatom, hogy eladás tekintetében mindenki kivár jelenleg. Nincsenek tranzakciók, és bár az emberek vennének ingatlanokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz” – vont mérleget megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Kifejtette, az eladók közül senki nem enged, még 10–20 százalékot sem.
– fejtette ki az ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Arról is beszélt, hogy mivel minden nagyon bizonytalan, aki egy hónapnál többre tervez előre ingatlanügyben ebben a periódusban, az meggondolatlan.
Az albérletekről szólva Bónis Endre kifejtette, bár nem olyan mértékben, mint a járványhelyzet előtt, de működnek, mostanra az emberek már vállalják azt is, hogy találkozzanak albérletügyben. „A járvány elején majdnem lehetetlenség volt összehozni a bérlőt és tulajdonost, csak olyan lakásokat tudtunk mutatni, ahol volt kulcsunk, mert senki nem akarta vállalni a személyes találkozást. Mostanra úgy látom, kezd beindulni a bérleti piac” – mutatott rá.
„Korábban úgy volt, hogy nyárra sem mondták fel az egyetemisták az albérleteket, mert hogyha csak egy fesztiválra látogattak is vissza – ilyen volt az Untold vagy az Electric Castle –, megérte nekik.
De ha nem tartják meg a fesztiválokat és a Kolozsvári Magyar Napokat sem – márpedig nagyon valószínű, hogy nem szervezik meg, akkor előre láthatóan sok albérlet felszabadul” – részletezte.
Mint mondta, érdekes módon van kereslet a kiadó lakásokra, bár korábban úgy vélte, a járványhelyzetnek sokkal nagyobb lesz a hatása az ingatlanpiacra, de egyelőre nem tűnik úgy.
„A kolozsvári albérletek ára durván számítva körülbelül 50 euróval esett vissza, tehát például egy kétszobás lakásé 350 euró helyett most 300 lett, a garzoné 250 helyett 200. De ezek átlagos mozgások, mert olyan eset is volt, hogy a krízishelyzetre való tekintettel házat bérelt az illető drágán, hogy költözhessen oda, ugyanakkor a piacon találhatóak 1200 eurós háromszobás albérletek is” – mondta az ingatlanközvetítő tulajdonosa.
Bónis Endre arra is kitért, a kincses városban rengeteg lakást adnak ki rövid távra is, nemcsak hosszú időre az egyetemistáknak. „Rengeteg ilyen lakás van Kolozsváron, körülbelül 4000. Úgy sejtettem, ezek a lakások be fognak szabadulni a bérpiacra, és még jobban „le fogják azt verni”, de érdekes módon ez sem történt még meg. Lehet, hogy a mostani „kómás” állapot miatt egyelőre nem látszanak még az ingatlanpiaci folyamatok. Olyan ügyfelem is volt, aki nem hirdette meg a lakását, mert úgy gondolta, hogy a járványhelyzet miatt úgysem lesz érdeklődő. Tehát az jellemző, hogy megálltak az emberek, és nem hajlandóak lépni” – fejtette ki Bónis Endre. Hangsúlyozta, a lazítások után minden valószínűség szerint el fognak indulni ezek a mozgások.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!