Fotó: Pinti Attila
Csak abban az esetben lehet online bejelenteni egy autóbalesetet, ha mindkét fél rendelkezik elektronikus aláírással, így egyelőre nem mindenki számára jelent opciót a hétfőtől elérhető okostelefonos alkalmazás. Egy év alatt mintegy félmillió sofőr tesz kárbejelentést – hétfőtől azok, akik rendelkeznek elektronikus aláírással, megszabadulnak a papírtöltögetés macerájától. Birtalan József, a Pénzügyi Felügyelet igazgatótanácsának tagja szerint valóban nem tudja mindenki használni az e-kárbejelentő alkalmazást, de a digitális ügyintézés felé tart a világ.
2022. október 17., 07:422022. október 17., 07:42
Hétfőtől elérhető az elektronikus kárbejelentő alkalmazás: a járművezetők közúti baleset esetén mostantól okostelefonon tölthetik ki az adatokat, és az alkalmazás az összes gépjármű-felelősségbiztosítóval kapcsolatban lesz.
További akadályt jelent ugyanakkor, hogy a baleset mindkét résztvevőjének ki kell töltenie az applikációban az adatait, és mindketten alá kell írniuk elektronikusan. Tehát hiába van az egyik félnek elektronikus aláírása, ha a másiknak nincs, nem használhatják az applikációt, marad a papír alapú ügyintézés.
A Romániai Gépjármű-biztosítók Irodája (BAAR) bejelentette, hogy az „Amiabile” nevű alkalmazás amúgy már vasárnap letölthető volt a Google Play áruházból vagy az App Store-ból. Az applikáció letöltése után létre kell hozni egy felhasználói fiókot elektronikus postacímmel vagy telefonszámmal, a személyes adatok kitöltéséhez le lehet fényképezni a személyi igazolványt, és akkor az alkalmazás automatikusan kivonja az adatokat.
A baleset időpontjára vonatkozó adatokat ki kell tölteni, ha a pontos helyszínt nem tudjuk megadni, az alkalmazás pontos GPS-helymeghatározással és a baleset helyszínének automatikus kitöltésével segít. A kárt ki lehet választani, majd a baleset körülményeit szintén a különböző opciók kiválasztásával lehet rekonstruálni, ilyen lehetőségek közül választhatunk, hogy álló jármű; megálló jármű; távozáskor; ajtónyitás; megálláskor; parkolóból való távozás stb. Ezek után az applikáció generál egy vázlatot, ez és a baleset helyszínén készült fényképek segítenek a vétkes megállapításában.
A két járművezető által kiválasztott körülmények alapján az alkalmazás kiválasztja a három legvalószínűbb körülményt, amelyek során a baleset bekövetkezhetett. Az utolsó lépés a dokumentumok aláírása és elküldése a balesetben érintett mindkét járművezető gépjármű-felelősségbiztosítójának. A technikai megoldásokat a BAAR és a biztosítók közösen dolgozták ki, ők alkalmazzák a jogszabállyal összhangban.
Fotó: 123RF
Elemzők szerint egy év alatt mintegy félmillió sofőr tesz kárbejelentést, hétfőtől azok, akik rendelkeznek elektronikus aláírással, megszabadulnak a papírtöltögetés macerájától, a baleset vázlatának rajzolgatásától. Birtalan József, a Pénzügyi Felügyelet igazgatótanácsának tagja lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott, valóban nem fogja tudni mindenki használni az elektronikus kárbejelentő alkalmazást, de a digitális ügyintézés felé tart a világ,
„Ma már az élet minden területén teret hódít az online ügyintézés, ez alól a kárfelmérés sem lehet kivétel” – jelentette ki Birtalan József. Mint rámutatott: akinek van elektronikus aláírása, gond nélkül tudja majd alkalmazni ezt a megoldást, ráadásul a biztosítótársaságok számára is egyszerűsíti az ügyintézést, csökkenti az adminisztratív költségeiket. Az viszont nehezítő körülmény, hogy a baleset mindkét résztvevőjének kell rendelkeznie elektronikus aláírással, hiába van az egyik félnek, ha a másiknak nincs, már nem tudják alkalmazni az elektronikus megoldást.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Jelenleg a papír alapú űrlap kitöltését a kárvallottak mintegy 60 százaléka elvéti, a tévedéseknek legsúlyosabb esetben az a következménye, hogy nem kapják meg a kártérítést” – osztotta meg velünk tapasztalatait Lőrincz Lehel, a Transilvania Broker ügyvezetője. A szakember abban bízik, hogy az elektronikus formátum csökkenti a hibalehetőséget, bár még kérdés, hogy mennyire bonyolult, milyen készségeket feltételez az applikáció használata.
rossz adatokat írnak, ugyanaz a személy tölti ki mind a két oldalt, elírják a tulajdonost, annak a személynek az adatait vezetik be, aki éppen akkor vezette a gépkocsit, ám a kötelező biztosítás nem az ő nevére szól” – sorolta Lőrincz Lehel. Rámutatott: minden biztosítótársaság más feltételek alapján dolgozik, ám a tévedés legsúlyosabb következménye, hogy visszadobják a kárbejelentést, és nem térítik meg a kárt.
Gyakori az is, hogy elektronikus levélben értesítik az ügyfelet, hogy a kárbejelentés hiányos, kiegészítést, pontosítást kérnek, ám sokan nem ellenőrzik napi rendszerességgel az elektronikus postafiókjukat, a tájékoztatás elkerüli a figyelmüket, kifutnak az időből, és hiába várják a pénzüket. Igaz, olyan eset is előfordult, hogy a pénz beérkezett a számlára, ám nem vették észre. Lőrincz Lehel elmondta, a brókerek egy része a saját ügyfeleinek intézi a kárbejelentést, így kizárják a tévedés lehetőségét.
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
szóljon hozzá!