Fotó: Veres Nándor
Akkora a munkaerőhiány, hogy gyakorlatilag nincsenek elbocsátások, miközben a nyári idénymunkákat nincs, aki elvégezze.
2018. június 17., 20:292018. június 17., 20:29
Ugyan nyáron megnövekedik a kereslet a munkaerő iránt: a vendéglátóiparban, az építkezésben, a mezőgazdaságban is igény lenne több munkavállalóra, ám már nincs merítés, nincs ahonnan alkalmazni. A külföldi ajánlatok tovább nehezítik a hazai vállalkozók helyzetét. A vakációzó fiatalok eközben csak félmegoldást jelentenek, hiszen alig néhány hétre vállalnak munkát, mire betanulnak, tovább is állnak, sokuknak csak arra kell a pénz, hogy elmehessen egy vagy több fesztiválra.
Egymástól próbálnak csábítani a cégek
– fejtette ki érdeklődésünkre Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója. Azt mondja, gyakorlatilag nincsenek elbocsátások, a munkaadók jobban megbecsülik a jó szakembereket, vagy egymástól próbálják elcsábítani őket. Külföldön is több száz szezonmunkát kínálnak, ez újabb kihívás elé állítja a hazai munkaadókat. „Nincs más lehetőség, mint megbecsülni, megtartani a jó munkaerőt, azt sem bocsátják el, aki nem áll a helyzet magaslatán, megpróbálják tanítani, átnevelni” – mondta Kelemen Tibor.
Minden területen akkora a munkaerőhiány, hogy néhány hónapra már nem lehet találni munkavállalókat – erősítette meg Édler András. A Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke emlékeztetett, néhány évvel ezelőtt még az építkezésben, a turizmusban is előfordult, hogy időszakosan elbocsátották az alkalmazottakat, majd tavasszal, amikor beindult a szezon, újra felvették őket. Ma már erre nincs lehetőség, megváltoztak a trendek,
A kamara elnöke szerint, ha akad is jelentkező idénymunkára, lecsapnak rá, és hosszú távra ajánlanak szerződést. „A külföldi néhány hónapos ajánlatok nagyon csábítóak, a hazai cégvezetők kénytelenek erőfeszítéseket tenni, hogy itthon tartsák a szakembereiket” – szögezte le Édler András. Hozzátette, a vállalkozóktól érkező visszajelzések szerint, a vakációzó fiatalokra is egyre kevésbé lehet számítani, a többség inkább pihen, de különben is csak néhány hétre vállalnak diákmunkát, hogy összegyűjtsék a pénzt a nyaralásra, a fesztiválokra.
A vendéglátásban nehéz időszak a nyári szezon, hiszen amellett, hogy megnövekszik a forgalom, még az állandó alkalmazottak is kiveszik a pihenőszabadságot – mutatott rá a tapasztalt nehézségekre Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátóiparosok Szövetségének (SVESZ) elnöke is. Mint részletezte, napszámot vállalókat egyáltalán nem tudnak alkalmazni az ágazatban, mert ők általában nem felelnek meg az elvárásnak.
– fogalmazta meg a vállalkozó. Hozzátette, vakációzó fiatalokkal próbálják pótolni a munkaerőhiányt, őket is már tavasszal megkeresik, és próbálják betanítani. Azokat a diákokat, akik tényleg akarnak dolgozni, a pénzkereseti lehetőség mellett a szakma is érdekli őket, már év közben behívjuk hétvégére, tanítjuk őket, így a nyári hónapokban már rendelkeznek némi tapasztalattal, és megállják a helyüket.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!