A várakozások szerint idén már nem csökkenti az alapkamatot a Román Nemzeti Bank
Fotó: Facebook/Giannis Kallergis
Jövő májusig a jelenlegi 7 százalékon marad a román alapkamat, az „új utasításokig” pedig nem változik a bankközi kamatláb, a ROBOR sem – vetítette előre Ciprian Dascălu. A BCR vezető közgazdásza szerint a magas kamatlábak fő oka, hogy Románia még nem úszta meg az inflációt, és a bérek emelkedése csak fékezi a Román Nemzeti Bank (BNR) előrejelzéseit.
2023. október 06., 20:212023. október 06., 20:21
2023. október 06., 20:272023. október 06., 20:27
Mint ismeretes, a román jegybank legutóbb az év elején emelte az alapkamatot, akkor az elérte a 7 százalékot. Az év folyamán a BNR biztosra ment, és stabilan tartotta az irányadó kamatlábat. Ez pozitív hatással volt az inflációs rátára, amely csökkenő pályára állt, de a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett közgazdász szerint még hosszú út áll előttünk az alacsonyabb kamatlábakig.
„Arra számítunk, hogy a BNR a jövő májusi üléséig változatlanul hagyja az irányadó kamatlábat. Ez a jelenlegi előrejelzésünk, de ez attól is függ, hogyan alakul az infláció. Amikor a kamatcsökkentési ciklus elkezdődik, az fokozatos lesz, minden ülésen 25 bázisponttal” – mondta a BCR vezető közgazdásza. Ciprian Dascălu másik fontos megállapítása, hogy
Mint fogalmazott, az elv egyszerű: amíg a bérek az inflációt meghaladó mértékben nőnek, nő a lakosság vásárlóereje. Bár ez alapvetően jónak tűnik, a gazdaságban a fogyasztás növekedését eredményezi, ami az infláció egyik „legszennyezőbb eleme” – mutatott rá a szakértő.
„A béremelések jelentősen meghaladták az inflációt. Ez valószínűleg a következő négy negyedévben is így marad, ami további inflációs nyomást eredményez” – magyarázta Ciprian Dascălu.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a nettó átlagbér idén júliusban elérte a 4565 lejt. A 2022-es év második nyári hónapjához képest a nettó átlagbér 14,8 százalékkal nőtt. Ráadásul a reálbér index 2023 júliusában 104,9 százalékkal volt magasabb, mint 2022 júliusában. A kormány emellett 10 százalékkal, 3000 lejről havi bruttó 3300 lejre emelte a bruttó minimálbért.
Ami az alapkamatot illeti, a héten bukaresti látogatáson tartózkodó nemzetközi valutaalapi (IMF) küldöttség vezetője,
„A monetáris politika szigorításának eredményeként az infláció csökkenő tendenciát mutat. A monetáris politikát addig nem szabad lazítani, amíg a maginfláció nem kerül határozott csökkenő pályára. A bankok felügyeletének folytatódnia kell, a monetáris politikának pedig tisztességesnek és stabilnak kell lennie” – Jan Kees Martijn.
Mint ismeretes, az alapkamat szintje a hitelekkel rendelkező polgárok zsebében érzékelhető közvetlenül, mivel befolyásolja azokat a mutatókat – a ROBOR-t és a fogyasztói hitelek irányadó mutatóját, az IRCC-t –, amelyek alapján a kamatlábakat kiszámítják:. A 3 hónapos ROBOR jelenleg 6,4 százalékon áll, s több mint egy hónapja nem mozdult. Az IRCC 5,96 százalékon áll.
A kormány költségvetési csomagjának célja a költségvetési hiány csökkentése, de számos más programra is szükség van a hatékonyság és általában a bevételek növelése érdekében – jelentette ki Jan Kees Martijn, az IMF romániai küldöttségének vezetője.
A korábbi 5,94 százalékról évi 5,96 százalékra emelte pénteken a Román Nemzeti Bank a fogyasztói hitelek irányadó mutatóját (IRCC).
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!