2023-ra és 2024-re a Világbank rontotta a román gazdaság alakulására vonatkozó prognózisát
Fotó: Pixabay
Felfelé módosította az idei évre várható román gazdasági növekedést a Világbank kedden közzétett előrejelzésében, amely az új prognózis szerint várhatóan 2,9 százalék lesz.
2022. június 08., 07:442022. június 08., 07:44
2022. június 08., 11:392022. június 08., 11:39
Mint ismeretes, tavaszi előrejelzésében a washingtoni székhelyű pénzintézet még a román bruttó hazai termék (GDP) 1,9 százalékos növekedésével számolt az idei évre.
így a jövő évben 3,7 százalékos növekedéssel számol a korábban közölt 4,1 százalékhoz képest, 2024-ben pedig 3,9 százalékos GDP-bővülést valószínűsít a korábban közölt 4,3 százalékhoz mérten.
A pénzintézet azt követően módosította a Romániára vonatkozó prognózisát, hogy május közepén az Országos Statisztikai Intézet (INS) gyorsjelentésében közölte: a román GDP az idei elő negyedévben 6,5 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához mérten, az előző negyedévhez képest pedig 5,2 százalékos bővülést jegyeztek fel. A növekedés meglepte a gazdasági elemzők jelentős részét, akik azonban az év további részében a növekedési ütem lassulására számítanak a magas infláció és energiaárak, valamint az orosz–ukrán háború egyéb kedvezőtlen hatásai miatt.
A környezeti helyzethez képest eddig meglepően jól alakul a román gazdaság – fogalmazta meg a Krónika által megkeresett elemző, amikor a minden várakozást felülmúló növekedésről kérdeztük.
Mint írták, a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború költségvetési és kereskedelmi hatásai miatt rekordra emelkedhet az idén az egyidejű magas államháztartási és folyómérleg-hiányokkal küszködő gazdaságok száma a globális feltörekvő térségben. A nemzetközi hitelminősítő közölte: előrejelzése szerint az általa szuverén besorolással ellátott feltörekvő gazdaságoknak több mint a negyedében emelkedik legalább 4 százalékra a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási és folyómérleg-deficit 2022-ben.
– áll a Fitch Ratings keddi elemzésében.
Az Európai Unió keleti tagállamait sújtja leginkább az élelmiszerek drágulása – mutatta ki a német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) egy szerdán ismertetett elemzésében.
A hitelminősítő keddi előrejelzése szerint ezekben az országokban az idén legalább 7 százalékos GDP-arányos ikerdeficit várható. „Ehhez a folyamathoz ráadásul a finanszírozási kondíciók nehezebbé válása, a világgazdasági növekedési lassulása, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kamatemelési ciklusa, a monetáris politika kvantitatív elemének szigorítása, az erős dollár, a befektetői kockázatkerülési hajlam erősödése és a helyi jegybankok kamatemelése is járul” – áll a Fitch Ratings helyzetértékelésében.
A várható gazdasági következményektől függetlenül szükség van most arra, hogy a román kormány a száguldó infláció miatt bajba jutott polgárok segítségére siessen.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!