2011. augusztus 31., 15:202011. augusztus 31., 15:20
A jogszabály-tervezet szerint azok a polgárok, akik a 2008. július elseje óta érvénybe levő törvény szerint nagyobb környezetszennyezési adót fizettek, mint amennyit az új törvénytervezet előír, azok visszakérhetik az adókülönbözet értékét.
Az új törvény az „aki szennyez, az fizet” elven alapul – jelentette közleményében a Borbély László vezette Környezetvédelmi Minisztérium. A környezetszennyezési adót az új (hazai vagy külföldi gyártású), de a másodkézből vásárolt, Romániában először regisztrált autóért kell fizetni. Továbbá azokért az autókért is kell fizetni környezetszennyezési adót, amelyek 2007 előtt voltak regisztrálva, és amelyekért nem fizettek adót. Ebben az esetben a szennyezési adót, a tulajdonjog átíratása alkalmával kell kifizesse a vásárló.
Az adó kiszámítása mindenik esetben egy egységes objektív kritériumrendszer (motortípus, hengerűrtartalom, szén-dioxid-kibocsátás, szennyezési fok, valamint az adott típusú autó értékének leértékelődése) alapján történik.
Az új törvénytervezet egyben orvosolja az Európai Bíróság ítéletei által jelzett, a 2008-as sürgősségi kormányrendeletben létező közvetett diszkriminációt is.
A környezetszennyezési adóból a Környezetvédelmi Alap több környezetvédelemmel kapcsolatos programot finanszíroz. Ilyen a roncsautó vagy roncstraktor program, a Zöld Ház program, erdősítés, parkosítás vagy gyenge minőségű mezőgazdasági területek javítása illetve vízprogramok, csatornázás, regenerálódó energiaforrások használata valamint hibrid és villanyautók használata.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.