Az érintett dél-erdélyi szakasz augusztus elején elkészült, de az állami hatóság minőségi problémákat észlelt
Fotó: Pro Infrastructura Egyesület
Folytatódik a hercehurca a dél-erdélyi autópálya már megépített, a hatóságok szerint azonban minőségileg nem megfelelő szakaszán: az országos közútkezelő társaság felbontotta a szerződést a kivitelező spanyol konzorciummal.
2019. augusztus 28., 14:422019. augusztus 28., 14:42
2019. augusztus 28., 16:082019. augusztus 28., 16:08
Felbontotta a szerződést a dél-erdélyi A1-es autópálya elkészült, de át nem vett, Marosillye (Ilia) és Holgya (Holdea) közötti 21 kilométeres szakaszának kivitelezőjével szerdán a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR). A hírt a romániai útépítéseket monitorozó, és a kivitelezőkkel jó kapcsolatokat ápoló Pro Infrastructura Egyesület jelentette be közösségi oldalán.
Az MTI emlékeztet, hogy a bukaresti szállításügyi minisztériumnak alárendelt CNAIR augusztus 12-én tartotta a pályaszakasz műszaki ellenőrzését, és minőségi okokra hivatkozva elutasította a Teloxim Con Kft., Comsa Rt., Aldesa Construcciones Rt., Arcadis Eurometudes Rt. spanyol konzorcium által épített 21 kilométeres szakasz átvételét. Egy nappal később Răzvan Cuc miniszter azt közölte, hogy 10 nap haladékot adott a kivitelezőnek a jelzett hibák kijavítására, valamint arra, hogy elfogadja a garancia kitolását a szerződésben rögzített négy évről tíz évre. Egy héttel később a tárcavezető úgy nyilatkozott: ha az útépítő nem végzi el a kért javításokat, felbontják a szerződést, és a CNAIR saját költségen végezteti el ezeket. Akkor azt is bejelentette a miniszter, hogy augusztus végéig megnyitják az autópálya-szakaszt.
A Pro Infrastructura Egyesület szerint azonban a szerződésbontás nyomán bizonytalanná vált, hogy mikor nyitják meg a forgalom előtt az érintett szakaszt. „Az azonban bizonyos, hogy a román állam elveszíti a négy éves garanciát, ugyanakkor több évig elhúzódó pereskedés elé néz, amelynek végén a hatóságok a román adófizetők pénzéből fedezik majd a több millió lejes kártérítést az építtető javára” – vélekedik az útépítéseket nyomon követő civil szervezet. A spanyol konzorcium egyébként nem egyezett bele a garancia kitolásába, és ahhoz sem járult hozzá, hogy az átvett Déva melletti szakaszon meginduljon a forgalom. Ehhez ugyanis egy olyan csomópontot kellene igénybe venni, ami már az át nem vett pályaszakaszhoz tartozik. Răzvan Cuc zsarolási kísérletnek tekintette és megengedhetetlennek nevezte, hogy a cégcsoport nem tette lehetővé a forgalom megindítását az átvett 22 kilométeres szakaszon.
A Csanádpalota–Nagylak-határátkelőhelytől Nagyszebenig tartó A1-es autópálya két megépült szakasza között jelenleg 44 kilométeres szakaszon kell letérni a pályáról a régi országútra. A 21 kilométeres Marosillye–Holgya-szakasz átadásával ez a távolság 13 kilométeresre csökkenne. A vitatott pályaszakasz építése 2013-ban kezdődött, és a munkálatokat 2016 májusáig kellett volna elvégezni. A CNAIR korábbi közlése szerint az útépítési szerződésben áfa nélkül 579,92 millió lejes kivitelezési díjban állapodtak meg a spanyol cégcsoporttal. Az összeg 85 százalékát az Európai Unió kohéziós alapjából, a fennmaradó részt a román költségvetésből biztosították.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!