Hódít a fiatalok körében a „csendes kilépés”

Hódít a fiatalok körében a „csendes kilépés”

Kipipálni a feladatokat. A „ csendesen kilépő” fiatalok csak annyit dolgoznak, amennyit nagyon muszáj

Fotó: Pixabay

Egyre több szó esik mostanság a „quiet quitting”, azaz a csendes kilépés jelenségéről, amely főként a fiatalok körében hódít. Arról, hogy pontosan mit is fed a kifejezés, miért éppen most vált hangsúlyossá, és miképpen lehet fellépni ellene, Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológussal beszélgettünk.

Simó Helga

2022. november 28., 08:332022. november 28., 08:33

A fiatal munkavállalók körében egyre elterjedtebbé válik a „quiet quitting”, azaz a csendes kilépés jelensége, mely körülbelül annyit tesz, hogy nem veszik annyira komolyan a munkájukat, és csak annyit dogoznak, amennyit feltétlenül muszáj.

„Az időzítést a szakemberek főleg a világjárványban fókuszba kerülő kiégés és munkahelyi jóllét hiányához kapcsolták. Eddig soha nem volt ennyire számottevő az alkalmazottak egészsége és mentálhigiéniája, mint ebben az időszakban” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológus, egyetemi adjunktus.

Akivel arról beszélgettünk, mit takar pontosabban a jelenség, miért éppen most vált hangsúlyossá, és miképpen lehet fellépni ellene.

Mint részletezte, a csendes kilépés/ felmondás vagy a „quiet quitting” jelensége a munkakör és a szabályok szerinti munka elvégzését jelenti, az egyezség szerinti munkaprogrammal, miközben az alkalmazott a minimumot teljesíti.

„Gyakorlatilag az alkalmazott elutasít minden pluszórát, extra erőfeszítést, amely hatékonyabbá teheti a munkáját. Nem akar megfelelni, túlteljesíteni, sőt inkább csendes módon így protestál a munkakörülmények vagy akár az alacsony fizetése ellen” – mutatott rá.

Hozzátette: mivel az ellenállás csendes módon történik, és az állás minimális követelményei teljesítődnek, az alkalmazó magatartásbeli problémákra nem hivatkozhat, így nehezen rúghatja ki a nem túl buzgó alkalmazottat.

Amerikától Kínáig elterjedt

A megjelenési pillanat egyáltalán nem véletlen. A jelenséget a köztudatban az Amerikai Egyesült Államból indították és mediatizálták. Ám érdekes az, hogy Kínában is felütötte a fejét, ahol főleg a fiatalok a rendszer igazságtalanságai ellen a munka világába a „lying flat” (feküdj laposan) szociális mozdulattal tiltakoznak a kimerítő és embertelen munkaórák ellen.

Így a jelenség bár más névvel, de individualista és kollektivista államokban egyaránt erőre kapott, és főleg a 35 év alatti fiatalokat érinti.

Az időzítést a szakemberek főleg a világjárványban fókuszba kerülő kiégés és munkahelyi wellbeing (jóllét) hiányához kapcsolták. Eddig soha nem volt ennyire számottevő az alkalmazottak egészsége és mentálhigiéniája, mint ebben az időszakban.

„A magánélet összemosódása az otthoni munkával, a személyes határok megszűnése feltöltődési és megpihenési gondokat is hozott, amely miatt nem kívánt pszichológiai reakciók jelentkeztek, és ennek következtében csökkent a produktivitás sok iparágban. Mondhatnánk, hogy a korszellem, amit az elmúlt három évben történő események befolyásoltak, most tette lehetővé ennek a jelenségnek a felszínre jutását” – hangsúlyozta a pszichológus.

Egyensúly kell a munka és a magánélet között

A különböző közösségi felületen rengeteg fiatal, a húszas évei elején járó dolgozó írja le úgy a „quiet
quittinget”, mint egyfajta „lázadást a produktivitást piedesztálra emelő munkakultúra ellen”. Ez ugyanis az embereknek azt sugallja, hogy a „karriercsinálás” érdekében muszáj folyamatosan dolgozniuk, mert ez a legfontosabb dolog az életben.

Ugyanakkor sokan a „quiet quittinget” a munka és a magánélet közötti egyensúly visszaszerzésének eszközeként tekintik.

Marschalkó Eszter Enikő ennek kapcsán elmondta, hogy a Harvard egyik tanulmánya szerint a menedzserek két szempont szerint oszlanak meg. Egyesek a toleranciát hirdetik, és motivációjuk az egyre nehezebben pótolható humánerőforrásban lelhető.

Egy másik kategória pedig a sokkal felháborodottabbakból áll, akik összeegyeztethetetlennek látják ezt az attitűdöt a sikerrel és a szervezetek jólétével. Ez utóbbi kategória a „quiet fired/csendes kirúgás” hívei.

Természetesen van ebben a jelenségben pozitív is, mert a munka és a magánélet egyensúlyát is szolgálhatja.

Marad ugyan a kiegyezés ennek módjáról, de a „munka a családom” és a „csak a karrierem létezik az életemben” megközelítés sem szolgálja hosszú távon senkinek az egészségét, sem pszichés jóllétét – érvelt a szakember.

A „csendes kilépés” negatív hozadéka főként etikai jellegű, ha valaki a minimumot a munkavégzésben például jogos lógásnak tekinti. A munka el nem végzése veszélyt jelent a cég szolgáltatásának minőségére, akár létezésére, amennyiben tömegesen mutatkozik a jelenség.

Lennének megoldások

A pszichológus arra is kitért, hogy a jelenség újraértelmezése hozhat sok előnyt. Mint kiemelte, a munka elvégzésével kapcsolatos tiszta elvárások rögzítése egy észszerű cselekedet. A „minimum” lehet elégséges is, és kiváló is.

A „mit kérünk feltétlenül, és mit nem tudunk elfogadni” kérdésének megválaszolása tisztán és írott formában elhanyagolhatatlan.

Az állás célja és értelemmel való ellátása, úgy, hogy az alkalmazott ne érezze hiábavalónak vagy fölöslegesnek fáradozásait, és érezze, hogy egy fontos szervezeti célt szolgál, fontos lehet az attitűdváltásban. Azt ajánlják a vezetőségnek, hogy tegyék magukat mindenki helyébe, hogy átérezhessék, mennyire értelmes vagy értelmetlen, amit kérnek – ecsetelte a szakember.

Rámutatott: a munkakritériumok és mennyiség racionális megszabása jó kezdet lehet a megállapodásra, ugyanis a túl kevés és a túl sok is megölheti a motivációt. A kellő rugalmasság, kapcsolódás biztosítása és az erőfeszítések meglátása a vezetőség által egy újabb lépés lehet a jelenség megállítására.

A kiegyensúlyozott munka-magánélet egyensúly célként kezelése a szervezetben motiválhatja a legfiatalabbakat is, illetve nem csak őket.

„A vezetői stílusok közül pedig erősödőben van az autentikus, az emberek iránti őszintén érdeklődő vezető, aki mások jóllétét is figyelembe veszi, és el tudja fogadni az ezzel járó fáradozásokat a szervezeti célok elérésén túl.

A fellépés a vezető és menedzsmenti osztályé lesz. Ebben az eljövő korszakban már nem csak a cég produktivitása és profitabilitása lesz fontos, hanem az is, hogy hány százaléka az alkalmazottaknak marad egészséges és kiegyensúlyozott életű. Minél kevesebb a sansz a kiégésre, lényegében annál nagyobb lesz az esély a produktivitásra és lojalizálásra is” – összegezte Marschalkó Eszter Enikő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 12., péntek

Csaknem nyolcszor több pénzt visz haza egy svájci, mint egy romániai alkalmazott

Nem meglepő ma már senkinek sem, hogy milyen hatalmas különbségek vannak az Európa különböző országaiban regisztrált nettó átlagkeresetek között – egy friss elemzés is azt mutatja: az észak- és nyugat-európai országokban a legmagasabb a nettó átlagbér.

Csaknem nyolcszor több pénzt visz haza egy svájci, mint egy romániai alkalmazott
2024. július 12., péntek

Több mint 100 ezerrel csökkent tavaly a foglalkoztatottak száma 2022-höz képest

A romániai foglalkoztatottak létszáma 7,697 milliót tett ki tavaly, közülük 11,9 százalék a mezőgazdaságban dolgozott – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 ezerrel csökkent tavaly a foglalkoztatottak száma 2022-höz képest
2024. július 12., péntek

Elszállt remény: tovább késnek a Fly Lili brassói járatai

Mivel továbbra sem sikerült lezárnia új repülőgépe bejegyzését, kénytelen tovább halasztani brassói és nagyszebeni járatainak elindítását a Fly Lili.

Elszállt remény: tovább késnek a Fly Lili brassói járatai
2024. július 12., péntek

Csaknem száz lejjel csökkent májusban az átlagbér, éves szinten közel 13 százalékos a növekedés

Idén májusban áprilishoz képest 99 lejjel (1,9 százalékkal) 5118 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). Tavaly májushoz viszonyítva 12,7 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset Romániában.

Csaknem száz lejjel csökkent májusban az átlagbér, éves szinten közel 13 százalékos a növekedés
2024. július 12., péntek

Mintegy 3500 fiatal gazda jut 70 ezer eurós pályázati támogatáshoz, nagy volt a túljelentkezés

A fiatal gazdák letelepedését támogató uniós pályázati kiírásra beérkezett 5640 kérés közül az AFIR 3500 pályázatot támogat. A pályázat nyertesei számára elkezdődött a hetvenezer eurós támogatási összeg 75 százalékának előlegként történő kifizetése.

Mintegy 3500 fiatal gazda jut 70 ezer eurós pályázati támogatáshoz, nagy volt a túljelentkezés
2024. július 11., csütörtök

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal felújítása

Felújítják a Temesvár–Szeged-vasútvonalat: a román kormány csütörtökön jóváhagyta a két város közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról szóló, Magyarországgal kötött egyezményt.

Zöld jelzést kapott a Temesvárt Szegeddel összekötő vasútvonal  felújítása
2024. július 11., csütörtök

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,12 százalékról júniusban 4,94 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

5 százalék alá mérséklődött az infláció, a postai szolgáltatások és a gyógyszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2024. július 10., szerda

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak

Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.

1500 euróval nő a Tarom pilótáinak fizetése, bár ezzel a magyar érdekeltségű fapados légitársaságtól még mindig lemaradnak
2024. július 10., szerda

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké

Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Közel másfélszer nagyobb a városi háztartások bevétele, mint a vidéken élőké
2024. július 09., kedd

Tömeges elbocsátásba fog a legnagyobb román informatikai cég

Elbocsátja alkalmazottainak 10 százalékát a legnagyobb román informatikai cég, az UiPath – jelentette be a vállalat kedden.

Tömeges elbocsátásba fog a legnagyobb román informatikai cég