Hódít a fiatalok körében a „csendes kilépés”

Kipipálni a feladatokat. A „ csendesen kilépő” fiatalok csak annyit dolgoznak, amennyit nagyon muszáj •  Fotó: Pixabay

Kipipálni a feladatokat. A „ csendesen kilépő” fiatalok csak annyit dolgoznak, amennyit nagyon muszáj

Fotó: Pixabay

Egyre több szó esik mostanság a „quiet quitting”, azaz a csendes kilépés jelenségéről, amely főként a fiatalok körében hódít. Arról, hogy pontosan mit is fed a kifejezés, miért éppen most vált hangsúlyossá, és miképpen lehet fellépni ellene, Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológussal beszélgettünk.

Simó Helga

2022. november 28., 08:332022. november 28., 08:33

A fiatal munkavállalók körében egyre elterjedtebbé válik a „quiet quitting”, azaz a csendes kilépés jelensége, mely körülbelül annyit tesz, hogy nem veszik annyira komolyan a munkájukat, és csak annyit dogoznak, amennyit feltétlenül muszáj.

„Az időzítést a szakemberek főleg a világjárványban fókuszba kerülő kiégés és munkahelyi jóllét hiányához kapcsolták. Eddig soha nem volt ennyire számottevő az alkalmazottak egészsége és mentálhigiéniája, mint ebben az időszakban” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Marschalkó Eszter Enikő munka- és szervezetpszichológus, egyetemi adjunktus.

Akivel arról beszélgettünk, mit takar pontosabban a jelenség, miért éppen most vált hangsúlyossá, és miképpen lehet fellépni ellene.

Mint részletezte, a csendes kilépés/ felmondás vagy a „quiet quitting” jelensége a munkakör és a szabályok szerinti munka elvégzését jelenti, az egyezség szerinti munkaprogrammal, miközben az alkalmazott a minimumot teljesíti.

„Gyakorlatilag az alkalmazott elutasít minden pluszórát, extra erőfeszítést, amely hatékonyabbá teheti a munkáját. Nem akar megfelelni, túlteljesíteni, sőt inkább csendes módon így protestál a munkakörülmények vagy akár az alacsony fizetése ellen” – mutatott rá.

Hozzátette: mivel az ellenállás csendes módon történik, és az állás minimális követelményei teljesítődnek, az alkalmazó magatartásbeli problémákra nem hivatkozhat, így nehezen rúghatja ki a nem túl buzgó alkalmazottat.

Amerikától Kínáig elterjedt

A megjelenési pillanat egyáltalán nem véletlen. A jelenséget a köztudatban az Amerikai Egyesült Államból indították és mediatizálták. Ám érdekes az, hogy Kínában is felütötte a fejét, ahol főleg a fiatalok a rendszer igazságtalanságai ellen a munka világába a „lying flat” (feküdj laposan) szociális mozdulattal tiltakoznak a kimerítő és embertelen munkaórák ellen.

Így a jelenség bár más névvel, de individualista és kollektivista államokban egyaránt erőre kapott, és főleg a 35 év alatti fiatalokat érinti.

Az időzítést a szakemberek főleg a világjárványban fókuszba kerülő kiégés és munkahelyi wellbeing (jóllét) hiányához kapcsolták. Eddig soha nem volt ennyire számottevő az alkalmazottak egészsége és mentálhigiéniája, mint ebben az időszakban.

„A magánélet összemosódása az otthoni munkával, a személyes határok megszűnése feltöltődési és megpihenési gondokat is hozott, amely miatt nem kívánt pszichológiai reakciók jelentkeztek, és ennek következtében csökkent a produktivitás sok iparágban. Mondhatnánk, hogy a korszellem, amit az elmúlt három évben történő események befolyásoltak, most tette lehetővé ennek a jelenségnek a felszínre jutását” – hangsúlyozta a pszichológus.

Egyensúly kell a munka és a magánélet között

A különböző közösségi felületen rengeteg fiatal, a húszas évei elején járó dolgozó írja le úgy a „quiet
quittinget”, mint egyfajta „lázadást a produktivitást piedesztálra emelő munkakultúra ellen”. Ez ugyanis az embereknek azt sugallja, hogy a „karriercsinálás” érdekében muszáj folyamatosan dolgozniuk, mert ez a legfontosabb dolog az életben.

Ugyanakkor sokan a „quiet quittinget” a munka és a magánélet közötti egyensúly visszaszerzésének eszközeként tekintik.

Marschalkó Eszter Enikő ennek kapcsán elmondta, hogy a Harvard egyik tanulmánya szerint a menedzserek két szempont szerint oszlanak meg. Egyesek a toleranciát hirdetik, és motivációjuk az egyre nehezebben pótolható humánerőforrásban lelhető.

Egy másik kategória pedig a sokkal felháborodottabbakból áll, akik összeegyeztethetetlennek látják ezt az attitűdöt a sikerrel és a szervezetek jólétével. Ez utóbbi kategória a „quiet fired/csendes kirúgás” hívei.

Természetesen van ebben a jelenségben pozitív is, mert a munka és a magánélet egyensúlyát is szolgálhatja.

Marad ugyan a kiegyezés ennek módjáról, de a „munka a családom” és a „csak a karrierem létezik az életemben” megközelítés sem szolgálja hosszú távon senkinek az egészségét, sem pszichés jóllétét – érvelt a szakember.

A „csendes kilépés” negatív hozadéka főként etikai jellegű, ha valaki a minimumot a munkavégzésben például jogos lógásnak tekinti. A munka el nem végzése veszélyt jelent a cég szolgáltatásának minőségére, akár létezésére, amennyiben tömegesen mutatkozik a jelenség.

Lennének megoldások

A pszichológus arra is kitért, hogy a jelenség újraértelmezése hozhat sok előnyt. Mint kiemelte, a munka elvégzésével kapcsolatos tiszta elvárások rögzítése egy észszerű cselekedet. A „minimum” lehet elégséges is, és kiváló is.

A „mit kérünk feltétlenül, és mit nem tudunk elfogadni” kérdésének megválaszolása tisztán és írott formában elhanyagolhatatlan.

Az állás célja és értelemmel való ellátása, úgy, hogy az alkalmazott ne érezze hiábavalónak vagy fölöslegesnek fáradozásait, és érezze, hogy egy fontos szervezeti célt szolgál, fontos lehet az attitűdváltásban. Azt ajánlják a vezetőségnek, hogy tegyék magukat mindenki helyébe, hogy átérezhessék, mennyire értelmes vagy értelmetlen, amit kérnek – ecsetelte a szakember.

Rámutatott: a munkakritériumok és mennyiség racionális megszabása jó kezdet lehet a megállapodásra, ugyanis a túl kevés és a túl sok is megölheti a motivációt. A kellő rugalmasság, kapcsolódás biztosítása és az erőfeszítések meglátása a vezetőség által egy újabb lépés lehet a jelenség megállítására.

A kiegyensúlyozott munka-magánélet egyensúly célként kezelése a szervezetben motiválhatja a legfiatalabbakat is, illetve nem csak őket.

„A vezetői stílusok közül pedig erősödőben van az autentikus, az emberek iránti őszintén érdeklődő vezető, aki mások jóllétét is figyelembe veszi, és el tudja fogadni az ezzel járó fáradozásokat a szervezeti célok elérésén túl.

A fellépés a vezető és menedzsmenti osztályé lesz. Ebben az eljövő korszakban már nem csak a cég produktivitása és profitabilitása lesz fontos, hanem az is, hogy hány százaléka az alkalmazottaknak marad egészséges és kiegyensúlyozott életű. Minél kevesebb a sansz a kiégésre, lényegében annál nagyobb lesz az esély a produktivitásra és lojalizálásra is” – összegezte Marschalkó Eszter Enikő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát

Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát
2024. november 21., csütörtök

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása
2024. november 21., csütörtök

Jó hír a burgonyatermesztőknek

Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.

Jó hír a burgonyatermesztőknek
Jó hír a burgonyatermesztőknek
2024. november 21., csütörtök

Jó hír a burgonyatermesztőknek

2024. november 21., csütörtök

Marad a „sapka” az energiaárakon a kormányfő szerint

A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.

Marad a „sapka” az energiaárakon a kormányfő szerint
2024. november 21., csütörtök

Fiaskó: egy nap után máris lerobbant a Románia által vásárolt vadonatúj vonat

Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.

Fiaskó: egy nap után máris lerobbant a Románia által vásárolt vadonatúj vonat
2024. november 21., csütörtök

Világraszóló akkumulátorgyár épülhet Váradon

Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.

Világraszóló akkumulátorgyár épülhet Váradon
Világraszóló akkumulátorgyár épülhet Váradon
2024. november 21., csütörtök

Világraszóló akkumulátorgyár épülhet Váradon

2024. november 20., szerda

Sokan a banki tartozásért és a ki nem fizetett számlákért is a kormányt okolják

Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.

Sokan a banki tartozásért és a ki nem fizetett számlákért is a kormányt okolják
2024. november 20., szerda

Európában tombol a madárinfluenza, Románia egyelőre megúszta a tömeges fertőzést

A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.

Európában tombol a madárinfluenza, Románia egyelőre megúszta a tömeges fertőzést
2024. november 20., szerda

Bukarest a magántőkét is „felültetné” a Budapestig száguldó nagy sebességű vasútra

Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.

Bukarest a magántőkét is „felültetné” a Budapestig száguldó nagy sebességű vasútra
2024. november 20., szerda

New Yorkot lekörözve, európai lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája

A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.

New Yorkot lekörözve, európai lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája