Fotó: Facebook/Dacia Romania
Előnyös körülmények között vihetnék vissza a lízingelt személygépkocsit az autókereskedőnek a magánszemélyek, ha életbe lép Daniel Zamfir tervezete.
2017. december 19., 17:012017. december 19., 17:01
2017. december 19., 17:242017. december 19., 17:24
A lízingben vásárolt autókra is kiterjesztené a hitelcserét törvénytervezetével Daniel Zamfir nemzeti liberális párti (PNL) képviselő – a törvényszövegek jogharmóniáját vizsgáló, szakértőkből álló törvényhozási tanács már rábólintott a kezdeményezésre.
A hiteligénylőket viszont semmilyen más adósság kifizetésére nem lehet majd kötelezni, ahogyan az jelenleg történik, ugyanakkor csak bíró ítélet nyomán lehet kezdeményezni a kényszervégrehajtást.
Jelenleg ugyanis, ha az ügyfél három hónapig nem fizet, a jószág (legtöbb esetben személygépkocsi) visszakerül a lízingcéghez, amelynek illetékese felbecsüli annak értékét, olyan áron értékesíti, amelyen talál rá vevőt, az ügyfélnek viszont mindaddig folytatnia kell a törlesztést, amíg ki nem fizeti az eredeti ár és az értékesítési ár közötti különbözetet és a késedelmi kamatokat.
Pénzügyi elemzők az Economica.net portálnak a kezdeményezés kapcsán úgy vélekedtek, hogy amennyiben Zamfir kezdeményezése törvényerőre emelkedik, bárki vásárolhat lízingben autót, azt két hónapig használhatja, majd ott hagyhatja a cég udvarán, és mindössze a kéthavi részletet és a legtöbb 50 százalékban meghatározott késedelmi díjat kell kifizetnie.
A kezdeményező viszont úgy véli, hogy a jogszabályjavaslat megvédené az ügyfelet a „kereskedők hatalommal való visszaélésétől”.
Az azonban, hogy mikor léphet hatályba a lízingelt javak hitelcseréje, egyelőre nehéz lenne megmondani – Daniel Zamfir a napokban úgy nyilatkozott, hogy késlekedésre kell számítani, mivel nagyon sok a módosító indítvány.
Mint ismeretes, korábban Zamfir volt az, aki Gheorghe Piperea ügyvéddel egyetemben kidogozta a lakások hitelcseréjére vonatkozó jogszabályt. A legfrisebb statisztikák szerint 2017. szeptember 4-éig 7900 kérést nyújtottak be hitelcserére, ami 2,2 milliárd lejnyi (mintegy 500 millió euró) hitelt jelent. Az igénylések 69 százaléka esetében azonban a kereskedelmi bankok a bírósághoz fordultak.
A Román Nemzeti bank (BNR) által közzétett adatsorok szerint a hitelcseréhez folyamodó magánszemélyek 42 százaléka korábban svájci frankban vett fel lakásvásárlási jelzáloghitelt.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!