Több mint hetven millió dolláros kártérítésre kötelezte a Chevron amerikai társaságot a nemzetközi választottbíróság a román állam javára koncessziós szerződések felbontása miatt.
2018. február 03., 11:582018. február 03., 11:58
2018. február 03., 12:412018. február 03., 12:41
A bukaresti kormány szombati közleménye szerint a tengerentúli kőolajipari óriást a Párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) mellett működő nemzetközi választottbíróság marasztalta el a társaság által kezdeményezett kereset nyomán.
A román állami Ásványkincshatóság (ANRM) 2011-ben kötött koncessziós szerződést a Chevronnal három Fekete-tengeri lelőhely kutatására és kiaknázására, ám a társaság 2014-ben egyoldalúan felbontotta a megállapodást. Ezekben a szerződésekben megszabták annak a kőolajmennyiségnek a minimumát, amelyet a Costineşti, Vama Veche és Adamclisi közelében található lelőhelyeken kellett volna kitermelnie a Chevronnak. A szakhatóság visszautasította a szerződések felbontását, mivel szerinte a társaság megszegte a román kőolajipari törvény előírásait azáltal, hogy nem tett eleget a szerződésben rögzített pénzügyi kötelezettségeinek.
A Chevron olajipari vállalat 2015-ben döntött úgy, hogy felhagy a romániai palagáz-lelőhelyek feltérképezésével, és kivonul az országból. Az amerikai cég akkor arra hivatkozott, hogy a romániai projektnél előnyösebb beruházási lehetőségekkel rendelkezik globális szinten. A számára kedvezőtlen piaci változások mellett viszont a Chevron erős ellenállásba is ütközött Romániában környezetvédő és településeiket féltő helyi lakosok részéről. Az amerikai cégnek több ízben le kellett állítania a próbafúrásokat a Vaslui megyei Pungești községben, ahol palagáz-ellenes tüntetők csaptak össze a karhatalommal.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!