Több mint hetven millió dolláros kártérítésre kötelezte a Chevron amerikai társaságot a nemzetközi választottbíróság a román állam javára koncessziós szerződések felbontása miatt.
2018. február 03., 11:582018. február 03., 11:58
2018. február 03., 12:412018. február 03., 12:41
A bukaresti kormány szombati közleménye szerint a tengerentúli kőolajipari óriást a Párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) mellett működő nemzetközi választottbíróság marasztalta el a társaság által kezdeményezett kereset nyomán.
A román állami Ásványkincshatóság (ANRM) 2011-ben kötött koncessziós szerződést a Chevronnal három Fekete-tengeri lelőhely kutatására és kiaknázására, ám a társaság 2014-ben egyoldalúan felbontotta a megállapodást. Ezekben a szerződésekben megszabták annak a kőolajmennyiségnek a minimumát, amelyet a Costineşti, Vama Veche és Adamclisi közelében található lelőhelyeken kellett volna kitermelnie a Chevronnak. A szakhatóság visszautasította a szerződések felbontását, mivel szerinte a társaság megszegte a román kőolajipari törvény előírásait azáltal, hogy nem tett eleget a szerződésben rögzített pénzügyi kötelezettségeinek.
A Chevron olajipari vállalat 2015-ben döntött úgy, hogy felhagy a romániai palagáz-lelőhelyek feltérképezésével, és kivonul az országból. Az amerikai cég akkor arra hivatkozott, hogy a romániai projektnél előnyösebb beruházási lehetőségekkel rendelkezik globális szinten. A számára kedvezőtlen piaci változások mellett viszont a Chevron erős ellenállásba is ütközött Romániában környezetvédő és településeiket féltő helyi lakosok részéről. Az amerikai cégnek több ízben le kellett állítania a próbafúrásokat a Vaslui megyei Pungești községben, ahol palagáz-ellenes tüntetők csaptak össze a karhatalommal.
Idén októberben szeptemberhez képest 40 lejjel (0,8 százalékkal) 5268 lejre nőtt a romániai nettó átlagbér – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Partneri együttműködést kötött az ország legnagyobb pénzintézetével, a Transilvania Bankkal a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT), amely az elmúlt hét végén tartotta tisztújító küldöttgyűlését Kolozsváron.
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
Törölte a képviselőház szerdai ülésén a 2024/32-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény tervezetéből azt az előírást, amely energiatárolásra kötelezte volna a napelemet telepített áramtermelő-fogyasztókat.
A romániai munkáltatók 76 százaléka mondta azt, hogy karácsonyra különböző juttatásokkal készül kedveskedni alkalmazottainak egy friss felmérés szerint.
Romániát „nagymértékű” áramkimaradások veszélye fenyegeti az energiaimporttól való fokozott függőség miatt – kongatta meg a vészharangot az energiaügyi minisztérium.
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 novemberében 2023 novemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint a nemteljesítő hitelek aránya 2024 szeptemberének végén 2,54 százalék volt, szemben a júniusi 2,49 százalékkal.
Az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát – derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!