Több mint hetven millió dolláros kártérítésre kötelezte a Chevron amerikai társaságot a nemzetközi választottbíróság a román állam javára koncessziós szerződések felbontása miatt.
2018. február 03., 11:582018. február 03., 11:58
2018. február 03., 12:412018. február 03., 12:41
A bukaresti kormány szombati közleménye szerint a tengerentúli kőolajipari óriást a Párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) mellett működő nemzetközi választottbíróság marasztalta el a társaság által kezdeményezett kereset nyomán.
A román állami Ásványkincshatóság (ANRM) 2011-ben kötött koncessziós szerződést a Chevronnal három Fekete-tengeri lelőhely kutatására és kiaknázására, ám a társaság 2014-ben egyoldalúan felbontotta a megállapodást. Ezekben a szerződésekben megszabták annak a kőolajmennyiségnek a minimumát, amelyet a Costineşti, Vama Veche és Adamclisi közelében található lelőhelyeken kellett volna kitermelnie a Chevronnak. A szakhatóság visszautasította a szerződések felbontását, mivel szerinte a társaság megszegte a román kőolajipari törvény előírásait azáltal, hogy nem tett eleget a szerződésben rögzített pénzügyi kötelezettségeinek.
A Chevron olajipari vállalat 2015-ben döntött úgy, hogy felhagy a romániai palagáz-lelőhelyek feltérképezésével, és kivonul az országból. Az amerikai cég akkor arra hivatkozott, hogy a romániai projektnél előnyösebb beruházási lehetőségekkel rendelkezik globális szinten. A számára kedvezőtlen piaci változások mellett viszont a Chevron erős ellenállásba is ütközött Romániában környezetvédő és településeiket féltő helyi lakosok részéről. Az amerikai cégnek több ízben le kellett állítania a próbafúrásokat a Vaslui megyei Pungești községben, ahol palagáz-ellenes tüntetők csaptak össze a karhatalommal.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!