Fotó: falugazdasz.ro
Hamarosan megjelenik a fiatal gazdák letelepedését célzó pályázat (DR 30). Az elmúlt évtized legnépszerűbb, európai uniós finanszírozású hazai pályázata iránt óriási az érdeklődés, ezért amint a következő hetekben felkerül a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségének (AFIR) honlapjára, érdemes azonnal benyújtani a pályázatot.
2023. augusztus 30., 22:042023. augusztus 30., 22:04
A közzétett konzultatív útmutató alapján a kedvezményezettek közé csakis azok a fiatal mezőgazdasági termelők tartoznak, akik a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában legfeljebb 40 évesek – pontosabban a pályázat beadásának napján még nem töltötték be 41. életévüket –, megfelelő mezőgazdasági szakértelemmel rendelkeznek, és első alkalommal kezdenek gazdálkodni mint a gazdaság vezetői.
A feltételek között szerepel, hogy a pályázó abban a közigazgatási egységben kell letelepedjen, ahol a gazdaságot nyilvántartásba vették. Ha a pályázónak másik munkahelye is van, annak székhelye, tevékenysége ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben kell legyen, ahol a gazdasága működik.
A sikeres pályázat előfeltétele, hogy a fiatal gazda rendelkezzen mezőgazdasági szakirányú képesítéssel (középiskola, felsőfokú végzettség, szakképesítés, képzés), vagy vállalnia kell, hogy a második részlet kérelmének benyújtásáig elvégzi azt. Abban az esetben, ha a pályázó nappali tagozaton tanul, a tanintézetnek ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben kell lennie, ahol a gazdasága működik, tájékoztat a közép-erdélyi falugazdász-hálózatot működtető kolozsvári Pro Agricultura Egyesület honlapja, a falugazdasz.ro.
A pályázat megvalósításának időszaka három év, a gyümölcs- és csemegeszőlő-ágazat esetében pedig öt év. Ebben az időszakban kell megtörténnie a kiírásban szereplő saját mezőgazdasági termékek értékesítésének és az új mezőgazdasági eszközök beszerzésének, valamint minden beruházásnak.
A családból csak az egyik családtag kaphat támogatást, a gazdaság átvétele férj és feleség esetében nem számít bele a pontozásba. Az AFIR honlapján részletesen dokumentálható a pályázat benyújtásához szükséges teljes feltételrendszer a 70 ezer eurós támogatás elnyeréséhez.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!