2010. november 25., 08:152010. november 25., 08:15
A tervezet valójában az élelmiszer-ipari termékek forgalmazását szabályozó törvényt módosítaná. A mezőgazdasági miniszter szerint meg kell mutatni a fogyasztóknak a helyi és a hagyományos termékeket, a helyi termelőknek pedig nem az út szélén kellene árulniuk a saját recept szerint készített szilvaízet, kolbászt vagy házikenyeret, ezeknek a helyük ott van az élelmiszerüzletekben.
Nem túl derűlátó azonban az intézkedés kapcsán Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár, aki szerint előbb részletes elemzésre, pontos adatokra van szükség. „A minisztériumnak jelenleg nem állnak a rendelkezésére olyan adatok, amelyek rámutatnának, hogy a boltok polcain levő termékek hány százaléka helyi termék, lehet hogy 10–15 vagy 20.
Nincs továbbá olyan elemzés, amelyből kiindulva azt mondhatnánk, hogy a jelenlegi tíz százalékot húszra, vagy az öt százalékot tízre kellene emelni” – fogalmazott a Krónika megkeresésére Tánczos. Az RMDSZ-es politikus szerint mindenképpen szükség van olyan intézkedésekre, amelyek helyzetbe hozzák a helyi termelőket, megkönnyítik a helyi termékek piacra jutását, de nem biztos, hogy ez a legjobb vagy az egyetlen megoldás.
„Átlátható, ellenőrizhető jogszabályokat kell kidolgozni, különben nagyobb lesz a füstje, mint a lángja. Külföldön például annyira erősek a hagyományos, helyi termékek, hogy ilyen jellegű protekcionizmusra nincs szükség” – összegezte Tánczos.
A helyi termékek és beruházási lehetőségek népszerűsítésével küzdene a válság ellen a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is. Herman Rosner, a kamara elnöke arról tájékoztatott, hogy a jövőben gyakorlati eljárásokat dolgoznak ki, hogy a helyi nagyáruházakban nagyobb arányban kerüljenek a polcokra a helyi termékek. Rosner szerint olyan ajánlatokat kell kidolgozni, amely minden fél számára előnyös.
A projekt célja a helyi vállalkozások fenntartása és fejlesztése, a jelenlegi munkahelyek megőrzése, újak létrehozása, hiszen ezáltal növekszik az önkormányzat adóbevétele, fogalmazta meg Rosner, aki arról is tájékoztatott, hogy multimédiás anyagokat készítenek a befektetési lehetőségekről, amelyeket a kamara hazai és európai hálózatán keresztül népszerűsítenek, és a gazdasági képviseletek révén a világ bármely tájára eljuttatnak.
Ne emeljék 2011-ben a helyi adókat és illetékeket – szólítja fel a háromszéki önkormányzatokat a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetősége. A felhívás szerint a választott elöljárók ezzel is támogathatják a vállalkozói szférát. Herman Rosner kamaraelnök szerint a pénzügyi-gazdasági válság lesújtó hatással volt a háromszéki üzleti életre, hiszen az év első kilenc hónapjában összesen 1854 céget számoltak fel, zártak be vagy függesztették fel ideiglenesen tevékenységüket. Ez a 2010-ben bejegyzett vállalkozások 24 százalékát jelenti.
A statisztikák szerint idén szinte háromszor annyi vállalkozás ment csődbe, mint tavaly. Rosner elmondta, a helyzet súlyosságára utal, hogy a háromszéki cégek toplistájában szereplő vállalkozások közel 5 ezerrel kevesebb alkalmazottat foglalkoztatnak, mint egy évvel korábban, vagyis a magánszférában 23 százalékkal csökkent az állások száma. Ezekből az adatokból kiindulva kéri a kamara, hogy a jövő év első három negyedében semmiképpen ne növeljék a helyi adókat és illetékeket, és ha ez mégsem lehetséges, akkor a kormány által megengedett alsó és felső határ közötti középutat válasszák.
A helyi önkormányzatokhoz elküldött körlevelében a kamara elnöke arra biztatja az elöljárókat, hogy a jövő évi költségvetésben különítsenek el egy olyan alapot, amelyből támogatni tudják a kis- és közepesvállalkozások vásárokon, kiállításokon való részvételét, ezek honlapjának elkészítését, márka- és védjegyük bejegyeztetését, a különböző minősítések megszerzését. Rosner szerint az önkormányzatok ilyen módon tudnak hozzájárulni a gazdaság serkentéséhez. Mint beszámoltunk, a kamara az elmúlt év végén is hasonló felhívással fordult az önkormányzatokhoz, de eredménytelenül.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.