Hazacsábító okok a vállalkozásra – indul az első képzés, de még várják a Magyarországon élő jelentkezőket

•  Fotó: Pixabay.com

Fotó: Pixabay.com

A Magyarországon élő román állampolgárok még mindig találhatnak 40 000 okot arra, hogy Romániában vállalkozzanak, a kezdeményezők ugyanis meghosszabbították a jelentkezési határidőt.

Bálint Eszter

2018. március 10., 09:302018. március 10., 09:30

Március 11-én a terveknek megfelelően elindul a képzéssorozat a legalább egy éve Magyarországon élő román állampolgárokat itthoni cégalapításra ösztönözni hivatott, 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! elnevezésű projekt keretében, ám a kezdeményezők, a Romániai Vállalkozásokért Egyesület (Rove) és a LAM Alapítvány

az érdeklődők magas száma és az elhúzódó regisztrálási idő miatt a jelentkezési határidőt meghosszabbította három hónappal, vagyis június 11-ig.

Minderről Nagy Tímea Zita projektmenedzser számolt be csütörtökön a Krónika megkeresésére.
Mint részletezte, az elmúlt félévben kifejtett intenzív kampányuknak köszönhetően a pályázati lehetőség sok érdeklődőhöz eljutott, csütörtökig 860-an regisztráltak a program honlapján, velük folyamatosan zajlik a kapcsolatfelvétel. Ugyanakkor – tette hozzá – a lemorzsolódás is magas, sokan nem felelnek meg a pályázati feltételeknek, továbbá a regisztrálási folyamat is lassúbb a tervezettnél, hosszú időt vesz igénybe a jelentkezési dokumentumok beküldése. Így

március 11-én a program kiírásában jelzett 260 személyből egyelőre csak az a 170 személy kezdi el a vállalkozói online képzést, akik már beküldték a regisztráláshoz szükséges dokumentációjukat, és az ellenőrzést követően bekerültek a célcsoportba.

Június 11-éig pedig folytatódik az eddig bejelentkezettek interjúztatása, a folyamatban lévő dokumentációk hiánypótlása, de még jelentkezhetnek új érdeklődők is – mutatott rá a projektmenedzser.

korábban írtuk

Negyvenezer ok a vállalkozásra: támogatást kapnak a Magyarországon élő román állampolgárok
Negyvenezer ok a vállalkozásra: támogatást kapnak a Magyarországon élő román állampolgárok

Szakmai és anyagi támogatást is nyújt a 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! elnevezésű projekt a Magyarországon élő román állampolgároknak, akik itthon alapítanának céget.

Kik kerülhetnek be?

Emlékeztetett egyúttal, hogy azok kerülhetnek be a programba, akik teljesítik a jogosultsági feltételeket, vagyis román állampolgárként romániai lakhelyük az Észak-nyugati Fejlesztési Régió, vagyis Beszterce-Naszód, Bihar, Kolozs, Máramaros, Szatmár, illetve Szi-lágy megye, vagy a Központi Fejlesztési Régió, vagyis Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros, Szeben megye valamelyik településére szól.

Életkorukat tekintve 18 és 64 év közöttieknek kell lenniük, a projektbe nem jelentkezhetnek azok a 16 és 24 év közötti fiatalok, akik nem rendelkeznek munkahellyel, és nem vesznek részt semmilyen jellegű oktatásban.

A programhoz való csatlakozásukat megelőzően ugyanakkor legalább 12 hónapig Magyarországon kellett tartózkodniuk,

és ezt a megfelelő iratok segítségével igazolniuk is kell – ilyen dokumentum lehet: lakcímkártya, ideiglenes vagy végleges tartózkodási engedély, lakcímbejelentő lap vagy regisztrációs kártya az EGT-országok állampolgárainak. A Romániában indítandó vállalkozás székhelye is e két régió valamely városában kell hogy legyen, és olyan ágazatot kell képviselnie, ami az Országos Versenyképességi Stratégia (SNC 2014–2020) szerint intelligens szakosodási potenciállal bír. Ilyen ágazat többek között a turizmus, az élelmiszeripar vagy a kreatív iparágak.

Az indítani kívánt vállalkozáshoz megfelelő szakmai tapasztalattal és/vagy tanulmánnyal is kell rendelkeznie a pályázónak, amit a megfelelő iratok segítségével igazolnia is kell.

Nagy Tímea Zita projektmenedzser Galéria

Nagy Tímea Zita projektmenedzser

Tíz ágazat, izgalmas ötletek

Kérdésünkre Nagy Tímea Zita kitért arra is, hogy összesen tíz ágazatban érkeznek be vállalkozási ötletek. De a számadatokon túl kapkodják a fejüket, hogy mennyi érdekes ötlet születik, és sajnálják, hogy nem lesz lehetőségük hozzájárulni az összes megvalósulásához. Néhány közülük:

van olyan jelentkező, aki a saját kutatásainak az eredményeként kifejlesztett egy alkoholos italt, amely pollenekből készül és ehhez különleges üveget is tervezett;

van olyan, aki kutyaétterem létrehozását tervezi, folyamatos friss ételek biztosításával; egy operaénekes hölgy kulturális rendezvényeket kíván szervezni; egy autószerelő exkluzív és mobil szolgáltatásokat biztosítana; vannak kézművesek, akik közül a projektmenedzser kiemelte azt, aki egyedi bábok készítésével foglalkozna. Rengeteg további ötlet van még: vándormozi, restaurátori, egészségügyi, idegenforgalmi, vendéglátóipari szolgáltatások, de a tervek között szerepel közösségi mosoda is. Számottevő ugyanakkor az IT-vállalkozásokat tervezők jelentkezése.

„Nehéz általános jellemvonásokat találni, nagyon szerteágazó a célcsoportunk érdeklődése. Igyekszem néhányat beazonosítani: életkorukat tekintve többnyire 23 és 45 év közöttiek, több a férfi jelentkezőnk, az IT-szektorból a legmagasabb az érdeklődés,

Idézet
általában nemrég költöztek át Magyarországra, még vannak élő kapcsolataik a szülőföldjükön élőkkel, sokan pedig a csaladtagjaikat is be szeretnék vonni a vállalkozásuk üzemeltetésébe”

– vont mérleget kérdésünkre Nagy Tímea Zita.

Miről szól a program?

Amint arról korábban beszámoltunk, a 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! elnevezésű projektet a Rove és a LAM Alapítvány a Diaspora Start Up POCU (Humán Tőke Operatív Program) kiírás keretében indította útjára. A pályázat az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával a Humán Tőke Operatív Program keretében valósul meg, összköltségvetése több mint 2 millió euró.

A 40 000 ok, hogy Romániában vállalkozz! fontos erénye a hasonló vállalkozástámogató programokhoz képest, hogy

szakmai képzést is nyújt a jelentkezőknek, aminek keretében a képzők külön figyelmet fordítanak minden résztvevő esetében a személyre szabott tanácsadásra, illetve segítik őket abban, hogy a versenyre benyújtandó üzleti terveik megfeleljenek a pályázati elvárásoknak.

A szakmai képzés online tanfolyam keretében valósul meg, ami román és magyar nyelven egyaránt elérhető, ezzel biztosítva, hogy a jelentkezők a saját anyanyelvükön sajátíthassák el a vállalkozás elindításához szükséges alapvető tudást és készségeket. A nagyjából 40 órát felvevő képzéssorozat interaktív formában valósul meg, ahol a mentorok nemcsak előadást tartanak, hanem a felmerülő kérdésekre is válaszolnak. Mindez pedig olyan felhasználóbarát platformon történik, ami akár mobileszközről is elérhető, így a résztvevők nincsenek helyhez kötve.

Az oktatás mellett a jelentkezők tagjaivá válnak egy virtuális támogatói hálózatnak, ahol intézmények, szervezetek, szakmai vállalkozások segítik őket információkkal, tanácsokkal a vállalkozásaik elindításában, működtetésében.

Az anyagi támogatás mellett a projekt másik kiemelt pontja a kezdeményezők szerint ugyanis a mentorprogram, amelyben minden induló vállalkozó tovább mélyítheti az eddig megszerzett ismereteit, és személyre szabott tanácsokat kaphat. A mentorok tehát nem csak addig követik figyelemmel a vállalkozások alakulását, ameddig elkészül az üzleti terv, hanem folyamatos segítséget nyújtanak, ezzel biztosítva, hogy életképes és hosszú távon fennmaradó vállalkozások szülessenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament