Hatalmas érvágás a vendéglátóiparnak az enyhítések késése

Csak a terasszal nem sokra mennek. A vendéglátók képviselői szerint 75 százalékkal kevesebb forgalmat bonyolítanak, mint tavaly ilyenkor •  Fotó: Rostás Szabolcs

Csak a terasszal nem sokra mennek. A vendéglátók képviselői szerint 75 százalékkal kevesebb forgalmat bonyolítanak, mint tavaly ilyenkor

Fotó: Rostás Szabolcs

Hidegzuhanyként érte a vendéglátásban érdekelt vállalkozókat, hogy a kormány mától nem léptet életbe újabb lazításokat, a korlátozások fenntartása ugyanis jelentős anyagi veszteségeket generál. A vállalkozók egy része abban bízik, hogy két hét múlva mégis megnyithatják a beltéri egységeket, mások arról számoltak be, ha a korlátozások hosszú ideig érvényben maradnak, talán végleg lakat kerül a vendéglőjükre.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. július 01., 08:042020. július 01., 08:04

Még több vendéglátóipari vállalkozás sodródhat a csőd szélére azt követően, hogy a bukaresti kormány úgy döntött, nem lépteti életbe a korábban július elsejére kilátásba helyezett lazításokat. Emiatt nem nyithatnak meg a vendéglők, bárok, kávézók beltéri helyiségei, mint ahogy a szállodák benti vendéglői, medencéi sem fogadhatnak vendégeket.

Azt, hogy mekkora a baj, Daniel Mischie, a Romániai Vendéglők Egyesületének (HORA) elnöke illusztrálta kedden a Profit.ro gazdasági portál megkeresésére. Az általa közöltek szerint csekély segítséget jelentett az ágazatban vállalkozóknak, hogy egy hónappal ezelőtt legalább a teraszaikat megnyithatták,

az elmúlt időszakban 75 százalékkal kevesebb forgalmat bonyolítottak, mint az előző év azonos időszakában.

A szakember szerint az országban létező mintegy 35 ezer vendéglőből 5000 a koronavírus-járvány áldozata lesz, és nem fog újranyitni.

Kell a benti medence
a wellnesshez

A wellness-szállodákat az érintette a leginkább fájdalmasan, hogy továbbra sem engedélyezik a beltéri medencék használatát – jelentette ki kedden a Krónika megkeresésére Godra Árpád, a szovátai Ensana Health Spa Resort (volt Danubius) értékesítési igazgatója. Hozzátette: az éttermi tiltás fenntartása nem befolyásolja annyira a működésüket, mert arra van alternatív megoldás, a teraszokon való kiszolgálással sikerül áthidalni.

Idézet
A teraszokon való étkezés gondolatával könnyen megbarátkoznak a vendégek, ám sokan nem vállalják annak a kockázatát, hogy rossz időben nem lesz lehetőség élményfürdőzésre. Ez a döntés meghozatalában egy fontos tényező”

– fejtette ki az igazgató. Emlékeztetett, hogy a június közepén kiadott miniszteri rendelet a szabadtéri strandok, medencék használatát szabályozza, a beltéri medencéket, uszodákat csak a sportolók vehetik igénybe. Az Ensana úgy nyitott meg a három szállodája közül kettőt, hogy újra várja a vendégeket a Medve-tó, amelynek használata alanyi jogon jár a szállóvendégeknek. Ugyanakkor

működik a szaunapark, a kezelőbázis, hiszen az egyéni gyógyászati kezelések biztosítására van lehetőség, csak a közösségi élményfürdőzés tiltott. 

Viszont arra számítottak, hogy július 1-jétől megnyithatják a kétszintes, nyolcmedencés beltéri vizes központot, a vendégek egy része is ebben a reményben foglalt. Jelenleg mindenkivel egyenként felveszik a kapcsolatot, és megérdeklődik, hogy ilyen körülmények között fenntartja vagy felmondja a júliusi foglalását. Ez azért is fontos, mert a vizes bázis a szálloda egyik legfontosabb vonzerejének számít – szögezte le Godra Árpád.

Az étkeztetés kapcsán kérdésünkre elmondta:

a svédasztalt fenntartották, viszont nem engedik oda a vendégeket, a séf vagy pincér teszi ki a tányérra a kiválasztott fogást.

Ugyanakkor nemcsak térben, hanem időben is felosztották az étkeztetést, két-két órás egységekre osztották a reggelinél és a vacsoránál is a vendégeket.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A júliusi forgalom a szobakapacitáshoz képest negyedével csökken, és nincs esély arra, hogy a hátrányt a hónap közepétől „ledolgozzák”, mert átlag húsz nappal az érkezés előtt történnek a foglalások. Godra Árpád arra is kitért, hogy ez a járvány előtt átlag 32 nap volt, most húszra csökkent. A kijárási tilalom alatt az elmúlt évi foglalások 7 százalékát mondták vissza, ami nem tűnik soknak, de azt nem lehet felmérni, hogy ez alatt a két és fél hónap alatt még hányan foglaltak volna – részletezte az igazgató. Rámutatott, az év végén tudják megvonni a mérleget.

Idézet
Ez mindenképpen egy áldozati év. A csökkenő forgalom mellett megnőttek az üzemeltetési költségek, ami tovább rontja az egyenleget”

– összegzett Godra Árpád. Példaként említette, hogy az újranyitás előtt mind a 170 alkalmazottjuknak elvégeztetették a PCR-tesztet, azóta is minden óvintézkedést betartanak. 

Marad a terasz és a remény

Marad a terasz és a remény – fogalmazta meg eközben a megkeresésünkre Kovács Zsolt, a kolozsvári Mikó étterem tulajdonosa. Bár a vendéglő Facebook-oldalán kedden még az volt az utolsó bejegyzés, hogy március közepén meghatározatlan időre bezártak, jelezte,

megnyitottak ugyan, de az étteremhez tartozó teraszon mindössze öt asztal fér el, ami a működési költségeket sem hozza ki.

„Csak azért nyitottuk meg a teraszt, hogy megtartsuk az állandó vendégeinket, és hogy ne veszítsük el az alkalmazottainkat” – mutatott rá a vállalkozó. Hozzátette, a munkatársai 30 százalékát tudta visszahívni a kényszerszabadságról, ez is fontos volt, mert fennáll annak a veszélye, hogy ha a bér 75 százalékát kapják, időközben máshova szerződnek. „Takaréklángon működünk, és bízunk benne, hogy július közepén megnyithatjuk az éttermet, nem húzzák tovább a korlátozásokat” – szögezte le Kovács Zsolt.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Lesz így folytatás?

„Ha a korlátozásokat még fenntartják, kénytelenek leszünk elgondolkodni a folytatáson” – válaszolta borúlátóan kérdésünkre Kovács Gábor, a sepsiszentgyörgyi Kastély étterem, a Palota rendezvényterem és a Gado bisztró tulajdonosa. Mint részletezte, a teraszok működtetésével nem tudják biztosítani az alkalmazottak fizetését. Már eddig is megváltak két munkavállalótól, a csúcs-
szezonban foglalkoztatott idénymunkásokra nem tartanak igényt, de a többi munkatárs bérét sem tudják „kitermelni”.

Két lehetőség maradt: vagy a fizetéseket csökkentik, vagy a létszámot

– összegezte a vállalkozó. Kifejtette, a belvárosban működő bisztróban nagy lenne a forgalom, hatalmas az igény a szolgáltatások iránt, de nincs elég hely arra, hogy mindenkit leültessenek, tehát ez esetben is korlátozott a bevételi forrás.

A rendezvények elmaradása további hatalmas érvágás a vállalkozásnak. Kovács Gábor szerint érthető, hogy nem lehet 100–200 fős esküvőket szervezni, viszont logikátlan, hogy a 30 fős családi rendezvények lebonyolítására sincs lehetőség. „Egy kicsengetés, keresztelő alkalmával csak a tágabb család ül össze, akik amúgy is rendszeresen találkoznak, tehát ez nem jelentene veszélyforrást” – emelte ki a vállalkozó. Meglátása szerint lenne megoldás, hiszen szabályozni lehetne, hogy ezeken a rendezvényeken nem vehetnek részt más megyéből vagy éppen külföldről érkezők.

Idézet
Az is érthetetlen, miért nem működhetnek a beltéri vendéglők, amikor a nagyáruházakban tömegek verődnek össze, ezekkel a korlátozásokkal megfojtják a gazdaságot”

– fakadt ki a székelyföldi vállalkozó.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A kluboknak sem kifizetődő
a teraszozás

„Egy hónapja nyitottuk meg a teraszunkat, amely sajnos nem a legnagyobb, ugyanis a korlátozások miatt 8 asztal fér be, az eddigi 13-14 helyett. Mivel az székek számánál is van korlátozás így a teraszon körülbelül fele annyi ülőhely van, mint tavaly nyáron” – illusztrálta a lazítások elhalasztása nyomán is fennmaradó helyzetet Pósa Tibor, a rendezvényeket és bulikat is szervező nagyváradi Gekko Pub menedzsere.

Rámutatott ugyanakkor, hogy miután főleg klubként és diákkocsmaként működtetik a helyet, a teraszt nem érné meg nekik nyitva tartani. „Viszont nem tehetjük meg, hogy egyáltalán nem generálunk bevételt, ugyanis lakbért kell fizetni, és minden bevétel jól jön. Egy hónap után elmondhatjuk, hogy tavaly júniushoz képest négyszeres a visszaesés a bevételben” – összegezte a pillanatnyi állást a menedzser. Tapasztalatai szerint amúgy azokon vendéglátóhelyeken, ahol az éjszakai életre és bulikra fókuszáltak, nagyon nagy a visszaesés, viszont van egy pár olyan vendéglátóipari egység Nagyváradon, amely tudta növelni a terasz kapacitását, így talán a bevételét is a tavalyihoz képest.

A lakóautók lehetnek a járvány győztesei

Megváltoztatta a koronavírus-járvány az utazási szokásokat, a nyaralni indulók körében pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a lakóautók. A Zf.ro gazdasági hírportál szerint egyértelműen kijelenthető, hogy az előző évekhez képest többen bérelnek ilyen járműveket. „Az emberek inkább lakóautóval indulnak útra, mintsem hotelekben szállnának meg. Szinte  valamennyi kliensünk új, akik még soha nem utaztak lakóautókkal” – nyilatkozta a portálnak Andrei Drăgan Răduleţ, a lakóautók bérelésével foglalkozó nagyszebeni Rulotescu cég illetékese. Jelezte egyúttal: nálunk már idén nyáron nincs bérelhető lakóautó, és üzleti forgalma jelentős növekedésére számít. Egy négy-öt fős lakóautó bérlése amúgy napi 100 euró.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára

Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára
2025. július 08., kedd

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését

A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését
2025. július 08., kedd

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést

Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést
2025. július 08., kedd

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok

A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok
2025. július 08., kedd

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában

A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában
2025. július 08., kedd

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket
2025. július 08., kedd

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni
2025. július 08., kedd

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét

Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét
2025. július 07., hétfő

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?

A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?
2025. július 07., hétfő

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki

Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki