Messze még a román jegybank által az év végére várt 4,7 százalékos infláció
Fotó: Gábos Albin
A márciusi 6,61 százalékról 5,9 százalékra csökkent áprilisban az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). Az élelmiszerek 2,07 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 7,17 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 10,05 százalékkal nőtt 2023 áprilisához képest.
2024. május 14., 10:292024. május 14., 10:29
2024. május 14., 13:242024. május 14., 13:24
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint 2023 decemberéhez viszonyítva 2,4 százalékkal, 2023 áprilisához képest 5,9 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak az idei negyedik hónapban, az elmúlt egy évben (2023. május – 2024. április) pedig átlagban 8,1 százalékkal emelkedtek az előző egy évhez (2022. május – 2023. április) képest.
A mosószerek 25,64, a gyógyszerek 23,86, a közüzemi szolgáltatások 16,49, az egészségügyi szolgáltatások 13,67, a gyümölcskonzervek 10,78, a marhahús pedig 9,25 százalékkal drágult.
A friss adatok ismeretében Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán ígéretet tett arra, hogy a kormány továbbra is gondoskodni fog az infláció letöréséről. Bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy áprilisban 5,9 százalékra csökkent az éves infláció, ami majdnem fele a Ciolacu-kabinet hivatalba lépésekor jegyzett szintnek. Ezzel szerinte a kormánynak sikerült teljesítenie az egyik legfontosabb ígéretét. Rámutatott arra, hogy a hivatalos adatok szerint leginkább azokon a területeken – alapélelmiszerek és energia – mérséklődtek a drágulások, ahol a kormány korlátozta az árakat. „Ez azt mutatja, hogy helyesen cselekedtünk, és továbbra is ezen az úton fogunk haladni, hogy az inflációt a célkitűzésünknek megfelelően az év végére 5 százalék alá szorítsuk” – írta Ciolacu.
Mint ismeretes, a Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi jelentésében 4,7 százalékos inflációt vetített előre az év végére, míg tavaly novemberben még 4,8 százalékos inflációval számolt 2024-re. A jegybank előrejelzése szerint 2025 végére 3,5 százalékra csökken az infláció Romániában.
Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!