Halogatják a még több külföldi alkalmazását – Százezer, Unión kívüli vendégmunkást ígért a kormány, de késik a foglalkoztatásuk

A Székelyföldön is volt már szükség Unión kívüli munkaerőre. A Srí Lanka-i pékek története mindenki számára ismerősen csenghet •  Fotó: Beliczay László

A Székelyföldön is volt már szükség Unión kívüli munkaerőre. A Srí Lanka-i pékek története mindenki számára ismerősen csenghet

Fotó: Beliczay László

Egyelőre nem tudnak az Európai Unión kívülről érkező vendégmunkásokat alkalmazni a munkaerőhiánnyal küszködő romániai vállalkozások, miután a Ciucă-kabinet máig nem fogadta el azt a jogszabálytervezetet, amely meghatározza az idénre meglebegtetett 100 ezer fős keretet. Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója azt mondja, igény lenne, ám szerinte a vonatkozó rendelet kiadását azért is halogatják, mert a tervezett százezer fő túl sok.

Bíró Blanka

2022. január 26., 08:272022. január 26., 08:27

Bár még tavaly előkészítették a tervezetet, ami szerint 100 ezer, Európai Unión kívülről érkező vendégmunkás foglalkoztatását engedélyezik a 2022-es év folyamán Romániában, a bukaresti kormány azóta sem fogadta el a vonatkozó rendeletet. A munkáltatók eközben munkaerőhiánnyal küzdenek, be is nyújtották a kérelmeket, hogy nem európai uniós állampolgárokat alkalmazhassanak, ám erre idén még nem kaptak engedélyt.

Idézet
A hatóságok mérsékelni próbálják a külföldről történő alkalmazás lendületét. Mire elfogadják a kormányrendeletet, és azt alkalmazni lehet, eltelik az év egytizede”

– nyilatkozta a késlekedés kapcsán a Hotnews portálnak Romulus Badea, a romániai munkaerő-importőrök szövetségének alelnöke. Rámutatott: egy hónapja nem lehet kéréseket rendezni, mert ha a kormány nem hagyja jóvá a keretet, az idegenrendészeti hivatal nem ad ki engedélyeket. Badea elismerte, hogy a tavalyi keretet nem használták ki, ám ami megmaradt, nem hozhatták át erre az évre.

A portál információi szerint amúgy

az országos helyreállítási tervből (PNRR) tervezett 400 kilométernyi autópálya megépítésére is vendégmunkásokat kellene behozni.

Ugyanakkor összegyűjtöttek néhány bérajánlatot is: a hegesztőknek 800–1000 dollárt, szakácssegédeknek 450, séfeknek 800–1200, az építkezésben 550–1000 dollárt kínálnak szakképesítéstől függően, a szobalányoknak és a mezőgazdasági dolgozóknak 450, a mezőgazdasági gépkezelőknek 700 dollárt kínálnak.

Új üzenet kellett

Románia évről évre emelte a keretszámot: 2017-ben ötezer, 2018-ban tízezer, 2019-ben húszezer, 2020-ban 25 ezer, EU-n kívülről érkezett új vendégmunkást fogadott be, majd tavaly a kormány ötvenezerre emelte az innen alkalmazható éves munkavállalói kvótát. Békési Csabától, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetőjétől megtudtuk, a munkaerőhiánnyal küszködő romániai vállalkozások már idén is sok kérvényt nyújtottak be, hogy az EU-n kívülről alkalmazhassanak.

Mint részletezte, Bihar megyében, de általában az országban is az a jellemző, hogy szakképzetlen vagy alacsonyan képzett munkaerőt keresnek. A tavaly megfogalmazott tervezetben az szerepelt, hogy idei kontingensben 100 ezer vendégmunkás szerepel, tehát legtöbb ennyi külföldi állampolgár alkalmazását lehet engedélyezni, ám ez a kormányrendelet még nem jött ki, erősítette meg Békési Csaba. Rámutatott,

tavaly országos szinten 17–18 ezer külföldi, nem uniós állampolgárt alkalmaztak engedéllyel.

„Ebből a megvilágításból a százezer soknak tűnik, nem valószínű, hogy szükség lesz ennyi vendégmunkásra” – mondta az igazgató, aki valószínűnek tartja, hogy azért napolták el a rendelet elfogadását, mert változtatnak a számon. Meglátása szerint a százezres szám inkább egy üzenet a munkáltatók részéről a hazai munkavállalóknak.

„Figyelembe véve, hogy tavaly országos szinten a húszezret sem érte el az Unión kívüli országokból behozott munkások száma, a százezer soknak tűnik. Ez inkább egy pszichológiai határérték, egy üzenet a munkáltatók részéről a hazai munkavállalóknak: ha ti nem vállaljátok a munkát, hozunk munkaerőt külföldről.

Idézet
Tíz évvel ezelőtt azt mondták, ha nem vállaljátok ennyi pénzért a munkát, tízen állnak sorban a gyárkapuban, most ezt már nem lehet mondani, meg kellett változtatni az üzenetet”

– fejtette ki Békési Csaba.

Az építőipar hatalmas munkaerőhiánnyal küzd. A sztrádákon is szükség lehet vendégmunkásokra •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Az építőipar hatalmas munkaerőhiánnyal küzd. A sztrádákon is szükség lehet vendégmunkásokra

Fotó: Pixabay.com

Rövid távú megoldás

Hangsúlyozta egyúttal, nem lesz probléma, előbb-utóbb elkezdődhet az engedélyeztetés, kérvényeket addig is be lehet nyújtani. Meglátása szerint ugyanakkor a külföldi munkaerő foglalkoztatása rövid távú megoldás, ez orvosolja ugyan a munkaerőhiányt, de közép- és hosszú távon nem lehet erre alapozni egy vállalkozást, annál is inkább, mert általában szakképzetlen vagy alacsonyan képzett munkavállalókat alkalmaznak. Van néhány kivétel is, például, ha vietnami jellegű éttermet működtetnek, akkor Vietnamból hoznak szakácsokat – példálózott a szakember.

Idézet
Egy romániai cégnek a hazai munkaerőre kell alapoznia a jövőjét”

– szögezte le Békési Csaba. Ugyanakkor elismerte, hogy ez nagy kihívás a vállalkozóknak, mert évről évre csökken a munkavállalók száma. Európában, de Romániában is fokozottan jellemző a népesség elöregedése, a kilencvenes évek óta negatív a szaporulat, sőt tavaly történelmi rekordot döntött a születések és az elhalálozások közötti negatív különbség, 187 ezerrel kevesebben születtek, mint ahányan meghaltak, tehát egy Nagyvárad nagyságú város népessége tűnt el. Másrészt

a bérezés szintje miatt sok hazai munkavállaló külföldön próbál szerencsét.

Mindez nagymértékben befolyásolja a munkaerőpiacot – véli Békési Csaba, aki szerint az idei esztendő nagy kihívása, hogy az előző évek tapasztalatából tanulva, a munkaadók miként viszonyulnak az alkalmazottaikhoz. „Oda kell figyelniük arra, hogy a munkavállaló jól érezze magát a munkahelyén, nem szabad kihasználni, meg kell becsülni, konstruktív partnerkapcsolatot kell kiépíteni, hiszen hiába a technológiai fejlesztés, az anyagi háttér, ha nincs munkaerő, mindez nem elég” – tanácsolja a munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője a vállalkozóknak.

Mihai Daraban, a román kereskedelmi és iparkamara elnöke nemrég rámutatott, a hazai üzleti szféra számára a munkaerődeficit jelenti az egyik legnagyobb kihívást az elmúlt években, éppen ezért a köztestület gazdasági érdekképviseletként folyamatosan azt szorgalmazza, hogy a mindenkori kormányok lazítsanak a külföldi vendégmunkások alkalmazásának szabályozásán. Daraban úgy véli, lehetetlen küldetésnek számít hazacsalogatni a külföldre távozott román állampolgárokat, és a munkaerőhiányt csakis EU-n kívüli munkavállalókkal lehet pótolni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég