Fotó: Pixabay.com
Felerősödhetnek az áruházláncok hegemóniájának korlátozását célzó romániai kezdeményezések azáltal, hogy immár az Európai Bizottság is hadat üzent a szupermarketeknek. Bukarestben felmerült már a bevásárlóközpontok elköltöztetése, hétvégi zárva tartása és nyereségük megadóztatása is.
2017. október 26., 22:262017. október 26., 22:26
2017. október 26., 22:322017. október 26., 22:32
Jelentős piaci szigorításokat vezethet be jövőre az Európai Bizottság (EB), miután Brüsszel szerint az áruházláncok visszaélnek erőfölényükkel az élelmiszer-termelőkkel szemben. Phil Hogan, az uniós kormány agrárügyekért felelős ír biztosa nemrég Dublinban arról beszélt: a globalizáció és a tulajdonosi koncentráció együttes hatása oda vezetett, hogy a multinacionális társaságok „szuperhatalommal” bírnak a piacon, ami többek között a termelőkkel szembeni tisztességtelen eljárásokban nyilvánul meg.
Az agrárbiztos szerint gyakori, hogy az áruházláncok sok hónapos késéssel fizetnek a beszállítóknak, az utolsó pillanatban mondanak le megrendelt tételeket, vagy éppen visszamenőleges szerződésmódosításokat kényszerítenek a termelőkre.
Hogan emiatt ígéretet tett arra, hogy 2018 elejére elkészülnek a konkrét javaslatokkal, amelyek növelhetik a piaci transzparenciát, és erősebb helyzetbe hozhatják a beszállító élelmiszer-szövetkezeteket. Várhatóan betiltják majd az utólagos szerződésmódosításokat, azt, hogy a termelőktől külön hozzájárulást kérjenek a marketingköltségekre vagy éppen a tárolás, az el nem adott élelmiszer megsemmisítésének költségeire hivatkozva.
Az új brüsszeli irányvonal azért érdekes, mert az EB eddig sorozatosan keresztbe tett, amikor Magyarország – például a vasárnapi boltzárral – vagy Románia ellensúlyozni igyekezett az áruházláncok térnyerését.
A bukaresti parlament által tavaly megszavazott jogszabály arra kötelezné a kétmillió eurónál magasabb éves árbevételt elérő üzletláncokat, hogy helyi termelőktől szerezzék be a friss élelmiszerek legalább 51 százalékát.
Fotó: Mediafax
A helyi termelők által régóta sürgetett intézkedés azonban még nem fejtette ki hatását, mivel Brüsszel az év elején kötelezettségszegési eljárást indított Románia ellen, szerinte ugyanis a rendelkezések sértik az áruk szabad áramlásának uniós alapelvét.
Lucian Trufin, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora azt javasolja, hogy a jövőben valamely település élelmiszerpiacától legkevesebb egy kilométeres távolságra létesülhetne szupermarket, hipermarket pedig kizárólag a lakott település szélén működhetne. Ha az előterjesztést elfogadná a törvényhozás, az áruházláncok két év türelmi időt kapnának, hogy a gyéren lakott övezetekbe helyezzék át boltjaikat. A mezőgazdasági minisztérium közölte, támogatja a nagy bevásárlóközpontok tevékenységének korlátozását célzó kezdeményezést.
ám ezt sem ültették gyakorlatba, pedig a mezőgazdasági tárca korábbi vezetősége tavaly is érvelt az intézkedés mellett. A kezdeményezők nem titkolják, hogy javaslatuk protekcionista alapokon nyugszik, és olyan európai kutatásokra hivatkoznak, amelyek szerint a multinacionális társaságoknál létesülő minden egyes új munkahely öt másik megszűnését vonja maga után a reálgazdaságban.
Fotó: Both Ildikó
Nemrég terítékre került a multinacionális társaságok tisztességtelen adózási gyakorlatának felszámolása is: parlamenti képviselők egy csoportja olyan törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek lényege, hogy a cégeknek ott kell a megtermelt profit után adózniuk, ahol az keletkezett.
Miközben az adóhatóság (ANAF) nemrég kimutatta, hogy az elmúlt öt évben egymilliárd eurót menekítettek ki az országból különböző multinacionális cégek, Remus Borza független parlamenti képviselő tegnap úgy vélekedett: ha a társaságok abban az országban adóznának, ahol megtermelik a nyereségüket, évente négymilliárd euró folyna be a román államkasszába.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!