Fotó: Pixabay.com
Szkeptikusak a Krónika által megszólaltatott szakértők a kormány azon terve kapcsán, miszerint egyetlen gazdasági törvénykönyvbe sűrítene minden gazdasági, pénzügyi és adóügyi jogszabályt.
2018. június 05., 10:232018. június 05., 10:23
Valóban szükség lenne egy gazdasági törvénykönyvre, hogy az adófizetőknek ne több helyről kelljen kikeresniük a vonatkozó jogszabályokat, ám ennél sokkal fontosabb, hogy ne módosítsák folyamatosan ezeket – szögezték le egybehangzóan a Krónika által megszólaltatott szakértők. Szkeptikusan viszonyultak ugyanakkor ahhoz, hogy egy ilyen átfogó törvénykönyv belátható időn belül, alkalmazható változatban elkészül.
Azt, hogy pontosan mikorra akarja véglegesíteni a jogszabálypakettet a kormány, egyelőre nem tudni, annyit viszont máris bizonyos, hogy
Mindezt a napokban Viorica Dăncilă miniszterelnök jelentette be, mondván, hogy a tervezett dokumentum magába foglalja majd az adótörvénykönyvet, az adóeljárási törvénykönyvet, a gazdasági társaságok létesítéséről szóló törvényt, az adócsalásról szóló jogszabályt és egyéb, a gazdaság területéhez kapcsolódó törvényeket. „A romániai üzleti szférának világos, összefüggő és kiszámítható törvényi keretre van szüksége.
– szögezte le Dăncilă. Jelezte egyúttal, hogy mielőtt a dokumentumot elküldenék jóváhagyásra a parlamentnek, egyeztetni fognak arról a munkáltatókkal, az üzleti szféra és a szakszervezetek képviselőivel és az érintett civil szervezetekkel.
ilyen körülmények között ugyanis ahogy elkészül, épp a kormány nyúl majd hozzá, és módosítja" – szögezte le megkeresésünkre Erdei-Dolóczki István RMDSZ-es parlamenti képviselő. Az alsóház pénzügyi bizottságának tagja rámutatott, a közigazgatási törvénykönyv véglegesítése is húzódik, és félő, ha a gazdasági törvénykönyvet elsietik, „saláta” lesz belőle.
Erdei-Dolóczki István
„Az adótörvénykönyvet, és az adóeljárási törvénykönyvet is állandóan módosítják” - mutatott rá a szatmári politikus, hangsúlyozva, hogy azért ő valamennyire megengedő ezekkel a változtatásokkal. „Ha valami nem működik, nem jó, nincs más megoldás, módosítani kell. Románia 28 éve gyakorolja a demokráciát, nem lehet elvárni egy első osztályos tanulótól, hogy ugyanolyan folyékonyan olvasson, mint egy tizedikes” - vallja Erdei-Dolóczki István.
Példaként azt hozta fel, hogy a kormány az elmúlt év végén létrehozta a kis- és közepes vállalkozások garancialapját, vagyis, ha hiteleket vesznek fel, az állam azért garanciát vállal, ám még mindig nem lehet alkalmazni, mert nincs módszertan, holott azt harminc nap alatt, tehát legkésőbb január végére kellett volna kidolgozni. „Ez a hozzáállás jellemzi az államapparátust” - összegzett a képviselő.
Egyértelmű, hogy minél átláthatóbb, és stabilabb a törvénykezés, annál jobban működik a gazdaság, hiszen az üzletembereknek nem az újabb és újabb jogszabály-módosításokat kell figyeljniük, hanem összpontosíthatnak a vállalkozás szakmai részére - fogalmazta meg hasonlóképpen kérdésünkre Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Édler András
Fotó: Kocsis B. János
Leszögezte egyúttal, hogy
arról, hogy milyen törvények léteznek a témában, és azok hol találhatók meg. „Ennél sokkal fontosabb lenne a stabilitás, hiszen az elmúlt két évben – de azelőtt is – folyamatosan módosítottak. A gazdasági törvénykönyvnek akkor lenne igazán értelme, ha egy origó lenne, és szavatolnák, hogy azt nem módosítják. Különben csak a meglevő törvényeket foglalják össze, mutatva, hogy valamit dolgoznak” – sommázott a kamara elnöke.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!