Fotó: 123RF
Mélyül a válság Moldovában, miután a tél közeledtével egyre több jel utal arra, hogy Oroszország, illetve a szakadár Transznisztria energetikai vonalon igyekszik alaposan megnehezíteni a chișinăui kormány dolgát. Románia ugyanakkor segítséget ígér.
2022. október 25., 19:582022. október 25., 19:58
2022. október 25., 20:002022. október 25., 20:00
Gáz- és áramhiány sújtja a Moldovai Köztársaságot. Az ország keleti részén, a szakadár Transznisztriában az oroszbarát vezetés gazdasági szükségállapotot hirdetett a gázválság miatt. A régió nagyvállalatainak többsége pénteken leállította tevékenységét, és az ország áramszükségletének hetven százalékát biztosító transznisztriai Cuciurgan erőmű is csökkentett kapacitással működik; hétfőtől 27 százalékra, novemberben pedig 23 százalékra mérsékeli a szállítást. Ezt a döntést egyébként a tiraszpoli szakadárok vezére, Vadim Krasznoselszki jelentette be.
Románia technikailag a Moldovai Köztársaság villamosenergia-szükségletének legfeljebb harminc százalékát, a helyi hőerőművek pedig legfeljebb a negyven százalékát fedezhetik, amennyiben teljes kapacitással működnek. Moldovának rendkívül korlátozott az energiakapcsolata az európai piaccal. Az ország belső villamosenergia-termelése a szükséglet kevesebb mint negyven százalékát fedezi.
Októberben a Gazprom harminc százalékkal csökkentette a szállításokat Moldovába, így Transznisztriába is. A szakadár, oroszbarát vezetésű régió több mint három évtizede nem fizet az orosz gázért, és mintegy nyolcmilliárd dollár adósságot halmozott fel. A Gazprom azzal fenyeget, hogy teljesen leállítja a Moldovába (beleértve Transznisztriát is) irányuló szállításokat, de nem a tiraszpoli, hanem a chișinăui – jóval kisebb mértékű – adósság miatt. Szakértők szerint ha az oroszok leállítják a gázszállítást Moldova irányába a tél közepén, Transznisztriában humanitárius katasztrófa alakulhat ki.
– állítja Sergiu Tofilat chișinăui energetikai szakértő.
Chișinău Romániából és az európai piacról vásárol gázt a Jászvásár–Ungheni–Chișinău-vezetéken keresztül. Ez az alternatíva kevesebb mint öt percen belül üzembe helyezhető, amennyiben a Gazprom leállítja a szállításokat. Ezenkívül Chișinău olyan mennyiségű gázt tárolt Romániában, illetve Ukrajnában, amely télen három-négy hétig fedezi a fogyasztást.
Románia és Azerbajdzsán közös beruházással építené meg a cseppfolyósított földgáz tartályhajókon történő szállításához szükséges LNG-terminálokat a Fekete-tenger partján. Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint keresik a megoldást arra, hogy az azeri földgázt Törökországon és Bulgárián keresztül haladó vezetékeken szállítsák Románia és más felhasználók, köztük Moldova felé. „Azerbajdzsánnal együtt vállaltuk, hogy segítünk Moldovának hozzájutni a szükséges gázmennyiséghez” – mondta a korábban kormányfő.
Románia elkezd villamos energiát szállítani a Moldovai Köztársaságnak, miután a román Hidroelectrica és a moldáv Energocom vállalatok aláírtak egy erről szóló szerződést – jelentette be csütörtökön Virgil Popescu román energiaügyi miniszter.
Azeri-román együttműködéssel cseppfolyósítottföldgáz-terminál épül a Fekete-tengeren. A közös beruházásról szóló memorandumot szerda délután írja alá Nicolae Ciucă kormányfő a SOCAR azerbajdzsáni vállalat képviselőivel.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!