Fotó: Bihar Megyei Tanács
Miután a hét elején a környezetvédelmi tárca is engedélyezte a projektet, most a közlekedési minisztérium illetékes szaktestülete is jóváhagyta a Nagyváradot Araddal összekötő gyorsforgalmi út megépítését.
2023. október 05., 09:232023. október 05., 09:23
2023. október 05., 10:502023. október 05., 10:50
Ezt Ilie Bolojan, a Bihar megyei önkormányzat elnöke jelentette be szerdán este.
„A közlekedési minisztérium Műszaki és Gazdasági Tanácsának (TEC) mai ülésén kedvezően fogadták el az Arad-Nagyvárad gyorsforgalmi út megvalósíthatósági tanulmányát.
– írta Ilie Bolojan szerda este a közösségi oldalán.
A Bihar megyei közgyűlés elnöke szerint a legnehezebb a környezetvédelmi engedély beszerzése volt, ez bizonyult a legbonyolultabbnak és -időigényesebbnek.
„Az eljárás fáradságos volt, mert a Bihar és Arad megye határán, Szalonta és Kisjenő között található földterület közel fele védett terület. Kisjenő területén az útvonal módosítására és új átjárók kialakítására volt szükség a biológiai sokféleség tiszteletben tartása érdekében” – tette hozzá Bolojan.
Megkapta a bukaresti környezetvédelmi tárca jóváhagyását hétfőn a Nagyvárad és Arad között megépítendő, Nagyszalontánál a magyarországi M44-es úttal is összeköttetést teremtő gyorsforgalmi út – jelentette be Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Felidézte, hogy szeptember folyamán a nyilvános konzultációs időszakot követően az engedélyezési eljárás is lezárult, az engedélyt pedig – mint arról beszámoltunk – e hét elején adták ki.
„Ennek eredményeként a projektet a múlt hónap végén a Nemzeti Autópálya-társaság műszaki és gazdasági tanácsa is kedvezően véleményezte. A mai jóváhagyással a projekt a végső jóváhagyási szakaszba lépett. Így október második felében a nagy értékű közberuházásokat jóváhagyó tárcaközi tanács ülésének napirendjére kerül” – tudatta a Bihar megyei önkormányzat elnöke.
Hozzátette, az utolsó jóváhagyás kiadása után, novemberben kormányhatározattal hagyják jóvá a projekt műszaki-gazdasági mutatóit.
Megjegyezte: a gyorsforgalmi út műszaki jellemzőire vonatkozó határozat kiadását követően
A kivitelezők vállalták azt is, hogy november végéig befejezik a műszaki tervezést.
„Ennek ellenőrzése után, decemberben vagy januárban lehet majd elindítani a közbeszerzési eljárást a kivitelezők kiválasztására a gyorsforgalmi út három szakaszára” – tette hozzá Bolojan.
A három szakasz Arad és Kisjenő, Kisjenő és Nagyszalonta, illetve Nagyszalonta és Nagyvárad között húzódik.
– írta Bolojan.
Mint arról beszámoltunk, az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út (Dex11) a tervek szerint 120,1 kilométer hosszú lesz, ugyanakkor a projekt részeként Nagyszalonta felé 5, Aradra 3 kilométeres bekötőutat is építenek, illetve megvalósítják a magyar határ felé vezető 9,85 kilométeres aszfaltcsíkot is, így összesen 138 km-t valósítanak meg a több mint kétmilliárd eurósra becsült munkálatok során. A nagyszabású beruházás megvalósítása érdekében 2020 novemberében szövetkezett a két határ menti megye és megyeszékhely önkormányzata.
A projektben a román országos útügyi hatóság is partnerként vesz részt. Akárcsak a bukaresti és a budapesti kormány, hiszen a határ mentén húzódó partiumi gyorsforgalmit összekapcsolják a magyarországi úthálózattal is. A bukaresti kormány tavaly decemberben hagyta jóvá egy új gyorsforgalmi összeköttetés létesítését Románia és Magyarország között, amely a Magyarországon Békéscsabától Méhkerék felé tovább épülő (M44-es) autóutat köti majd össze a romániai oldalon Nagyszalontánál a Várad és Arad között létesítendő aszfaltcsíkkal.
Ismét közelebb került a megvalósításhoz a Nagyváradot Araddal összekötő gyorsforgalmi út megépítése, miután az Országos Környezetvédelmi Ügynökség pénteken jóváhagyta a projektet.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!