Fotó: Bihar Megyei Tanács
Miután a hét elején a környezetvédelmi tárca is engedélyezte a projektet, most a közlekedési minisztérium illetékes szaktestülete is jóváhagyta a Nagyváradot Araddal összekötő gyorsforgalmi út megépítését.
2023. október 05., 09:232023. október 05., 09:23
2023. október 05., 10:502023. október 05., 10:50
Ezt Ilie Bolojan, a Bihar megyei önkormányzat elnöke jelentette be szerdán este.
„A közlekedési minisztérium Műszaki és Gazdasági Tanácsának (TEC) mai ülésén kedvezően fogadták el az Arad-Nagyvárad gyorsforgalmi út megvalósíthatósági tanulmányát.
– írta Ilie Bolojan szerda este a közösségi oldalán.
A Bihar megyei közgyűlés elnöke szerint a legnehezebb a környezetvédelmi engedély beszerzése volt, ez bizonyult a legbonyolultabbnak és -időigényesebbnek.
„Az eljárás fáradságos volt, mert a Bihar és Arad megye határán, Szalonta és Kisjenő között található földterület közel fele védett terület. Kisjenő területén az útvonal módosítására és új átjárók kialakítására volt szükség a biológiai sokféleség tiszteletben tartása érdekében” – tette hozzá Bolojan.
Megkapta a bukaresti környezetvédelmi tárca jóváhagyását hétfőn a Nagyvárad és Arad között megépítendő, Nagyszalontánál a magyarországi M44-es úttal is összeköttetést teremtő gyorsforgalmi út – jelentette be Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Felidézte, hogy szeptember folyamán a nyilvános konzultációs időszakot követően az engedélyezési eljárás is lezárult, az engedélyt pedig – mint arról beszámoltunk – e hét elején adták ki.
„Ennek eredményeként a projektet a múlt hónap végén a Nemzeti Autópálya-társaság műszaki és gazdasági tanácsa is kedvezően véleményezte. A mai jóváhagyással a projekt a végső jóváhagyási szakaszba lépett. Így október második felében a nagy értékű közberuházásokat jóváhagyó tárcaközi tanács ülésének napirendjére kerül” – tudatta a Bihar megyei önkormányzat elnöke.
Hozzátette, az utolsó jóváhagyás kiadása után, novemberben kormányhatározattal hagyják jóvá a projekt műszaki-gazdasági mutatóit.
Megjegyezte: a gyorsforgalmi út műszaki jellemzőire vonatkozó határozat kiadását követően
A kivitelezők vállalták azt is, hogy november végéig befejezik a műszaki tervezést.
„Ennek ellenőrzése után, decemberben vagy januárban lehet majd elindítani a közbeszerzési eljárást a kivitelezők kiválasztására a gyorsforgalmi út három szakaszára” – tette hozzá Bolojan.
A három szakasz Arad és Kisjenő, Kisjenő és Nagyszalonta, illetve Nagyszalonta és Nagyvárad között húzódik.
– írta Bolojan.
Mint arról beszámoltunk, az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út (Dex11) a tervek szerint 120,1 kilométer hosszú lesz, ugyanakkor a projekt részeként Nagyszalonta felé 5, Aradra 3 kilométeres bekötőutat is építenek, illetve megvalósítják a magyar határ felé vezető 9,85 kilométeres aszfaltcsíkot is, így összesen 138 km-t valósítanak meg a több mint kétmilliárd eurósra becsült munkálatok során. A nagyszabású beruházás megvalósítása érdekében 2020 novemberében szövetkezett a két határ menti megye és megyeszékhely önkormányzata.
A projektben a román országos útügyi hatóság is partnerként vesz részt. Akárcsak a bukaresti és a budapesti kormány, hiszen a határ mentén húzódó partiumi gyorsforgalmit összekapcsolják a magyarországi úthálózattal is. A bukaresti kormány tavaly decemberben hagyta jóvá egy új gyorsforgalmi összeköttetés létesítését Románia és Magyarország között, amely a Magyarországon Békéscsabától Méhkerék felé tovább épülő (M44-es) autóutat köti majd össze a romániai oldalon Nagyszalontánál a Várad és Arad között létesítendő aszfaltcsíkkal.
Ismét közelebb került a megvalósításhoz a Nagyváradot Araddal összekötő gyorsforgalmi út megépítése, miután az Országos Környezetvédelmi Ügynökség pénteken jóváhagyta a projektet.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!