Cernavodai atomerőmű
Fotó: Nuclearelectrica.ro
Kedvezményben részesíti a kormány az állami tulajdonban lévő két nagy román energiaipari vállalatot. Virgil Popescu energiaügyi miniszter közölte: a Romgaz és a Nuclearelectrica esetében eltekintenek attól a másik két cég esetében alkalmazott lépéstől, hogy az eddigi ötven százalék helyett, a tavalyi évi nyereségük kilencven százalékát fizessék be az állami költségvetésbe.
2021. június 11., 10:372021. június 11., 10:37
A kormányzati döntés nem véletlen, mindkét cégre óriási befektetések várnak az elkövetkező években. A Romgaz állami gázvállalat még várja az amerikai ExxonMobil olajcég válaszát a Neptun fekete-tengeri földgázmező ötvenszázalékos tulajdonrészének megvásárlására tett ajánlatára. A román cég vezetői egy minapi sajtótájékoztatón azt mondták,
Mint ismeretes, a Neptun földgázmező kitermelési jogát jelenleg ötven-ötven százalékban birtokolja az Exxon és az osztrák OMV.
Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke nemrég kételyeit fogalmazta meg lapunknak a Romgaz felkészültségéről. „Nincs ilyen jellegű tapasztalata, ahogyan az OMV-nek sincs. A Romgaz, de az OMV esetében is kulcskérdés lesz, hogy milyen partnerekkel fognak együtt dolgozni. Nincsenek meg az eszközeik, a gépészetük a mélytengeri fúrásokhoz. Meg kell tehát találni az erre felkészült partnereket” – fogalmazott a szakember.
A Romgaz és az ExxonMobil közötti megegyezés után további jogi és gazdasági feltételek teljesülésére van szükség a gázkitermelési befektetés elkezdéséhez. Sajtóinformációk szerint a kormány az amerikaiak végleges kiszállására vár az új offshore törvény elfogadásával. Ez utóbbi jogszabály korábbi módosítása miatt akadt el a projekt, mivel a változtatások a befektetők számára kedvezőtlen feltételeket tartalmaztak.
2024-re várható döntés a cég által működtetett cernavodăi atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának építését érintő befektetésről, s még abban az évben megkezdődhetnek a munkálatok. Az első újonnan épített reaktor 2030-ban vagy 2031-ben lehet működőképes. A projekt összességében mintegy hétmilliárd euróba kerül. Románia az Egyesült Államok segítségével tervezi bővíteni a cernavodăi atomerőmű egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot.
Washington hétmilliárd dollár értékű hitelszerződést biztosít az amerikai Exim Bank bevonásával Romániának, a két reaktor az amerikai AECOM vállalat irányításával, francia és kanadai vállalatok bevonásával épülhet meg.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!