Cernavodai atomerőmű
Fotó: Nuclearelectrica.ro
Kedvezményben részesíti a kormány az állami tulajdonban lévő két nagy román energiaipari vállalatot. Virgil Popescu energiaügyi miniszter közölte: a Romgaz és a Nuclearelectrica esetében eltekintenek attól a másik két cég esetében alkalmazott lépéstől, hogy az eddigi ötven százalék helyett, a tavalyi évi nyereségük kilencven százalékát fizessék be az állami költségvetésbe.
2021. június 11., 10:372021. június 11., 10:37
A kormányzati döntés nem véletlen, mindkét cégre óriási befektetések várnak az elkövetkező években. A Romgaz állami gázvállalat még várja az amerikai ExxonMobil olajcég válaszát a Neptun fekete-tengeri földgázmező ötvenszázalékos tulajdonrészének megvásárlására tett ajánlatára. A román cég vezetői egy minapi sajtótájékoztatón azt mondták,
Mint ismeretes, a Neptun földgázmező kitermelési jogát jelenleg ötven-ötven százalékban birtokolja az Exxon és az osztrák OMV.
Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke nemrég kételyeit fogalmazta meg lapunknak a Romgaz felkészültségéről. „Nincs ilyen jellegű tapasztalata, ahogyan az OMV-nek sincs. A Romgaz, de az OMV esetében is kulcskérdés lesz, hogy milyen partnerekkel fognak együtt dolgozni. Nincsenek meg az eszközeik, a gépészetük a mélytengeri fúrásokhoz. Meg kell tehát találni az erre felkészült partnereket” – fogalmazott a szakember.
A Romgaz és az ExxonMobil közötti megegyezés után további jogi és gazdasági feltételek teljesülésére van szükség a gázkitermelési befektetés elkezdéséhez. Sajtóinformációk szerint a kormány az amerikaiak végleges kiszállására vár az új offshore törvény elfogadásával. Ez utóbbi jogszabály korábbi módosítása miatt akadt el a projekt, mivel a változtatások a befektetők számára kedvezőtlen feltételeket tartalmaztak.
2024-re várható döntés a cég által működtetett cernavodăi atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának építését érintő befektetésről, s még abban az évben megkezdődhetnek a munkálatok. Az első újonnan épített reaktor 2030-ban vagy 2031-ben lehet működőképes. A projekt összességében mintegy hétmilliárd euróba kerül. Románia az Egyesült Államok segítségével tervezi bővíteni a cernavodăi atomerőmű egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot.
Washington hétmilliárd dollár értékű hitelszerződést biztosít az amerikai Exim Bank bevonásával Romániának, a két reaktor az amerikai AECOM vállalat irányításával, francia és kanadai vállalatok bevonásával épülhet meg.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
szóljon hozzá!