Fotó: Pixabay.com
Fennáll annak a reális veszélye, hogy a téli hónapokban nem tudják biztosítani a hatóságok a földgázszolgáltatást valamennyi romániai fogyasztó számára – hívja fel a figyelmet az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) a honlapján szerdán közzétett dokumentumban.
2019. augusztus 28., 16:072019. augusztus 28., 16:07
2019. augusztus 28., 16:152019. augusztus 28., 16:15
A bukaresti állami szerv közölte: „eléggé megalapozott a gyanú”, hogy az Ukrajnából importált gáz mennyisége csökkenni fog. „Ilyen körülmények között megtörténhet, hogy szükséges lesz bizonyos fogyasztói kategóriákat leválasztani a földgázszolgáltatás hálózatáról és kőolajjal biztosítani a működésüket” – idézi az ANRE közleményét az Agerpres hírügynökség.
Oroszország továbbra is ahhoz tartja magát, hogy december 31-ét követően nem akarja a gázkereskedelmi láncában tudni Ukrajnát. A Transgaz román állami vállalat mindeddig azt állította hivatalos dokumentumaiban, hogy a román fél semmiféle tájékoztatást nem kapott az oroszországi földgáz Ukrajnán keresztül történő szolgáltatásával kapcsolatban.
Az ANRE rendelettervezettel módosítani kívánja a földgáz téli elraktározásának módszerét, és a tervezet indoklásában tér ki az említett veszélyre. „Az Ukrajnán keresztül érkező földgáz szolgáltatásának megszakítása az egész régióra ki fog hatni, mind Magyarország, mind Bulgária kénytelen lesz aktiválni a biztonsági mechanizmusokat fogyasztóik védelme érdekében. Következésképpen a két országgal való kapcsolódási pontokon nem lesz már elérhető a földgáz” – szerepel a dokumentumban.
Az ANRE figyelmeztet, hogy bár egy április határozata megállapította azt a minimális földgázmennyiséget, amelyet a Transgaz köteles elraktározni földalatti tározóiban, a földgázimport leállta esetében az elraktározott mennyiség kevésnek bizonyulhat a szállítási rendszer működtetésére és az a kockázat is fennáll, hogy a piacról sem tudja beszerezni a szükséges mennyiséget. Az energiaár-szabályozó hatóság szerint figyelembe véve a nagyon rövid időszakot, ameddig még lehetőség van újabb gázmennyiség elraktározására a földalatti tározókban, szükség van a jogszabálytervezet sürgősségi eljárással való elfogadására. Dumitru Chiriţă ANRE-elnök hétfőn úgy nyilatkozott, hogy eddig a kiszabott gázmennyiség 97 százalékát raktározták el a téli hónapokra.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!