Fiaskó árnyékában a napelemprogram: a pályázatok több mint felét elutasították

Égető probléma. A napelemes cégek attól tartanak, hogy cserben hagyja őket a román kormány •  Fotó: Pixabay

Égető probléma. A napelemes cégek attól tartanak, hogy cserben hagyja őket a román kormány

Fotó: Pixabay

Kudarchoz közelít a Zöld ház program – hívja fel a figyelmet a Megújulóenergia-termelők Romániai Munkáltatói Szövetsége. A programban részt vevő egyik vállalkozás vezetője lapunk megkeresésére elmondta: hatalmas a felháborodás a kivitelezők és a visszautasított magánszemélyek körében, a tapasztalatok szerint a pályázati iratcsomókat felületesen, összevissza bírálták el a Környezetvédelmi Alap munkatársai.

Bíró Blanka

2020. június 22., 09:592020. június 22., 09:59

2020. június 22., 10:052020. június 22., 10:05

Felháborítónak tartják az érintettek, hogy a Környezetvédelmi Alap (AFM) saját szabályzatának ellentmondva, visszautasította a Zöld ház programban pályázók több mint felét.

A kérések nagy részénél azzal indokolták a visszautasítást, hogy a novemberi feltöltési időszakban lejárt a csatolt dokumentumok érvényessége, holott éppen a hatóság közölte korábban, hogy a kivitelezőnél az iktatás pillanatában érvényes aktákat nem kell megújítani.

A programban részt vevő cégek fellebbeznek, a Megújulóenergia-termelők Romániai Munkáltatói Szövetsége (PATRES) pedig Ludovic Orban kormányfőhöz és Costel Alexe környezetvédelmi miniszterhez fordult megoldást sürgetve. Ne hagyják, hogy a programból fiaskó legyen – kéri a szövetség.

„Mondvacsinált indokok”

A kormányhoz intézett beadványban a PATRES aggodalmának és elégedetlenségének ad hangot, és leszögezi, kudarchoz közelít a Zöld ház program. Aláhúzzák: bár a program nagy népszerűségnek örvend, a Környezetvédelmi Alap a kezdetektől „minősíthetetlen módon” kezeli. Rámutatnak,

a hatóság a feltöltött iratcsomók közül 12 718-at fogadott el, és több mint felét – 13 337-et – elutasította.

A többség fellebbez, és készek az igazságszolgáltatáshoz fordulni – fogalmazzák meg a beadványban. Véleményük szerint nincs magyarázat a visszautasított dossziék nagy számára, és elfogadhatatlannak tartják a Környezetvédelmi Alap közleményében felsorolt indokokat, miszerint a kivitelezők hiányos iratcsomókat töltöttek fel, a csatolt bizonylatok hibásak voltak, vagy lejárt érvényességűek.

Felháborítónak tartják ugyanakkor, hogy iratcsomók százait utasítottak vissza arra hivatkozva, hogy az adóhatóság által kibocsátott bizonylaton nincs pecsét és aláírás, mert azt elektronikus formában állították ki, vagy ha van rajta pecsét, nem látszik jól. „A hatóság figyelmen kívül hagyja, hogy az érvényben levő törvények szerint a pecsét nem kötelező, nem bátorítja, hanem ellenkezőleg bünteti a digitalizációt” – áll a munkáltatói szövetség beadványában.

Tájékoztatásuk szerint a legtöbb kérést arra hivatkozva utasították vissza, hogy lejárt a dokumentumok érvényessége, holott ezek az iktatáskor még érvényesek voltak.

Idézet
Nem az állampolgárok hibája, hogy a jelentkezést felfüggesztették, mert éppen a hatóságnál merült fel a visszaélés gyanúja. Sőt közleményt is kiadtak arról, hogy a csúszás miatt elfogadják azokat a bizonylatokat, amelyek időközben kifutottak a határidőből”

– szögezi le a PATRES. A munkáltatói szövetséghez csatlakozott vállalkozók szerint az AFM gúnyt űz az emberekből és a cégekből. „Hosszas késlekedés, akadozás után, melyekért a hatóság nem vállalt felelősséget, több ezer ember arra ébredt, hogy visszautasították a pályázatát. Mintha csak azért találnák ki ezeket a mondvacsinált indokokat, hogy a program ne működjön.

Idézet
A fellebbezés, a pereskedés elvesztegetett pénz és idő, miközben a kedvezményezettek használhatnák a megújuló energiát”

– hívja fel a figyelmet a szövetség. Követelik, hogy sürgősen bírálják el újra a visszautasított iratcsomókat, mert a jelenlegi helyzet kompromittálhatja az egész Zöld ház programot, sőt a zöldenergia felhasználásának támogatottságát is az országban.

Fellebbeznek és várnak

Abból a több mint 25 ezer pályázóból, akinek az iratcsomóját a szeptemberi és novemberi jelentkezési időszakban sikerült feltölteni, több mint a felét elutasították – erősítette meg a Krónika megkeresésére András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója. Rámutatott, az AFM márciusban, áprilisban és májusban is közzétett listákat a jóváhagyott pályázatokkal, de akkor a visszautasítottakról nem lehetett tudni semmit. Aztán a napokban rengeteg elutasított pályázatot tettek közzé, ez hatalmas felháborodást váltott ki. A székelyudvarhelyi cégnél több mint harminc feltöltött pályázatot utasítottak vissza.

„Tartjuk a kapcsolatot az ország kivitelezőivel, azt tapasztaljuk, hogy felületesen zajlott az elbírálás, formailag hibás iratcsomók átmentek a szűrőn, viszont nagyon sokat azzal az indokkal utasítottak vissza, hogy a novemberi feltöltési időszakban lejárt a dokumentumok érvényessége. Holott még most is fenn van az ügynökség honlapján, hogy azokat a dokumentumokat, melyek szeptemberig 10-ig bekerültek a kivitelezőcég iktatási nyilvántartásába, érvényesnek tekintik” – részletezte a vezérigazgató.

Akkor jóhiszeműen tájékoztatták a pályázókat, hogy nem kell új bizonylatokat kiváltaniuk, most ezek a személyek felháborodva kérik számon, hogy mégis elutasították a kérésüket. A cégek a szűk ötnapos határidőben megfellebbezték a visszautasítást, most várják ennek az eredményét.

Helyben topognak az elfogadott pályázatokkal

Ugyanakkor amikor március végén közzétették a programban jóváhagyott pályázatok első listáját, akkor a székelyudvarhelyi cég a szükségállapottól függetlenül elkezdte a visszatáplálási engedélyek beszerzését. Ennek ellenére azóta sem nyílt lehetőség, hogy megkössék a finanszírozási szerződést a hatóság, a kivitelező és a pályázó között. Emiatt még mindig nem tudják elkezdeni a szerelést. A program szabályzata szerint a finanszírozási szerződés megkötése után nyolc hónap áll kivitelező rendelkezésére, hogy beszerelje a rendszert, és el is számolja a pályázatot.

A végkifejlet miatt is aggódnak

„A kezdetektől összevisszaság jellemezte a Zöld ház programot: a jelentkezés, a pályázatok feltöltése késlekedett, akadozott, a napokban pedig kiderült, hogy az elbírálásánál a saját, korábban kiadott közleményének ellentmondva járt el a hatóság” – összegezte András Lehel. Hozzátette: ilyen előzmények mellett a kivitelezőcégeknek hatalmas aggályai vannak a pénzügyi elszámolás kapcsán is.

Idézet
Attól tartunk, hogy sikerül végre tető alá hozni a beszerelést, benyújtjuk az elszámolást a hatósághoz, újabb akadékoskodással szembesülünk, és nem kapjuk vissza a pénzünket.

A programban a pénzügyi kockázatot a cégek vállára terhelték, előbb el kell végezniük a munkálatot, és utólag kapjuk meg a pénzüket” – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató.

Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai uniós pénzt hívott le a bukaresti kormány, ebből 27 ezer napelemrendszer telepítését lehet finanszírozni. Egy magánszemély legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatást hívhat le, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelemrendszert lehet vásárolni és felszerelni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

2024. november 07., csütörtök

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot
2024. november 07., csütörtök

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány

Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány
2024. november 07., csütörtök

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba

Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba
2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat
2024. november 06., szerda

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is

Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is
2024. november 06., szerda

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek

A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek
2024. november 06., szerda

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint

Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint
2024. november 06., szerda

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada

A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada