Kampány indul. Az ódzkodó panziósokat próbálják rávenni, megéri elfogadni az üdülési csekkeket
Fotó: Barabás Ákos
Egy felmérés szerint a kisebb székelyföldi szálláshelyek nagy részében nem fogadják el az üdülési csekkeket. Az ágazat képviselői tájékoztató kampányt indítanak a panziósok körében. Szorgalmazzák továbbá, hogy az utalványokra kerüljön fel egy útmutató, megjelent ugyanis egy olyan vendégréteg, amely korábban nem utazott, a szállásadók pedig panaszkodnak a viselkedésük miatt.
2019. június 12., 16:322019. június 12., 16:32
Lesújtó eredménnyel szembesültek a turisztikai szakemberek: a kis szállásadók jelentős része nem fogadja el az üdülési csekkeket, holott a program sikeres, pörgeti a forgalmat. Mint László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke elmondta, az elmúlt év végén az általa is vezetett két intézmény készített egy felmérést, erre a Kovászna és Hargita megyei turisztikai vállalkozások mintegy 30 százaléka válaszolt, és közülük kevesebb mint 50 százalék fogadta el az üdülési utalványokat.
„Ez lesújtó eredmény. A szállodák esetében nincs gond, de a kisebb szálláshelyek működtetői kis arányban fogadják el az üdülési csekkeket, vagy csak egyfélét fogadnak el. Ezért tájékoztató kampányt indítunk, hogy arra ösztönözzük a vállalkozókat, fogadják el az utalványokat, és mind a három kibocsátó céggel kössenek szerződést” – szögezte le a szakember. Jelezte továbbá:
Hozzátette a kis szállásadók konzervatívabbak, nem mindenki használja az internetet, holott az üdülési csekkek elfogadására a regisztráció online történik, előfordul, hogy nem tudják, vagy nem is akarják ezt meglépni, ebben is segítenek. Elmagyarázzák, hogy érdemes mind a három kibocsátó céggel szerződést kötni, hiszen az nem kerül semmibe. Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy egy családon belül kétféle utalványt is kapnak a házastársak a különböző munkahelyükről, és ilyen esetben fontos, hogy tudják a családot kiszolgálni.
Arra is ösztönöznék az ágazat képviselőit, hogy szereljenek be kártyaolvasót, hiszen a 0,8–1,5 százalékos banki illeték nem olyan sok, viszont ha az üdülési támogatás kártyán van, akkor azonnal bekerül a pénz a számlájukra.
László Endre ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ha az utalvány például júniusig érvényes, június utolsó napján is el lehet fogadni, mert elszámolják.
Az idegenforgalmi szakember arról is beszámolt, hogy a felhasználókat is jobban kellene tájékoztatni, hiszen a program révén megjelent egy olyan utazóréteg, amely korábban ritkán mozdult ki otthonról. Előfordul például, hogy két utalvánnyal négyen érkeznek a szálláshelyre, arra számítva, hogy összehúzódnak.
A szakember szerint az üdülési csekkeket kibocsátó cégeknek kellene útmutatót adniuk az utalványok mellé, mint ahogy a bankok is mellékelnek tájékoztatót a bankkártyához.
László Endre egyúttal emlékeztetett, az üdülési csekkeket szállásra lehet elsősorban felhasználni, de erre építve, a maradékot egyébre is el lehet költeni: étkezésre, wellness-szolgáltatásokra, az odautazásra, biciklibérlésre, síbérletre, szórakoztató vagy kulturális rendezvényekre. „Nem lehet üdülési csekkel fizetni egy étteremben, de a szálláshelyen már lehet étkezést is fizetni a fennmaradó összegből, ha például az odautazás költségei is elszámolhatók” – részletezte a szakember. Rámutatott, ha egy családban két személy is kap üdülési csekket, az már kétszer 1450 lej, amiből jól ki lehet gazdálkodni egy kirándulást.
azonban egyelőre még csak kis mértékben járul hozzá a programhoz, holott számukra is előnyös lenne, hiszen a jegyek után csak 10 százalékos jövedelemadót kell fizetni, társadalombiztosítási járulékot nem, és az egész országot be lehet utazni.
A szakember arra is ráirányította ugyanakkor a figyelmet, hogy
László Endre abban bízik, hogy a tájékoztató kampányuk hozzájárul ahhoz, hogy minél többen elfogadják az üdülési csekkeket, és a program még nagyobb sikerrel működjön, meglátása szerint ugyanis a turisztikai vállalkozások és a kedvezményezett alkalmazottak számára is jótékony program.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!