Raluca Turcan kormányfőhelyettes
Fotó: Facebook/Raluca Turcan
A minden irányból támadott különleges nyugdíjak egy részének megszüntetését helyezte kilátásba Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes, jelezte egyúttal, hogy a katonák, bírák és ügyészek kivételt képeznének. Így viszont túl sokat nem spórolna a kormány, a különleges nyugdíjakra kiutalt pénzek legnagyobb hányadát ugyanis a nyugállományba helyezett katonák kapják.
2019. december 09., 16:482019. december 09., 16:48
Mint kiderült, a katonák, valamint a bírák és ügyészek továbbra is kapnák ezeket a korántsem alacsony összegeket, esetükben ugyanis alkotmánybírósági határozat is rendelkezik a különleges nyugdíj folyósításáról. Raluca Turcan liberális politikus, a Ludovic Orban vezette kabinet kormányfőhelyettese hétfőn úgy nyilatkozott, a speciális juttatások egy részének eltörlésével megszűnik egy „óriási méltánytalanság”, hiszen a román állam évente csaknem 9 milliárd eurót költ ezekre a nyugdíjakra.
Az ellenzékbe szorult Szociáldemokrata Párt (PSD) ideiglenes elnöke, Marcel Ciolacu mindössze „kampányszlogennek” nevezte a liberálisok tervét, és bírálta egyúttal, hogy ha már hozzányúlnak a speciális nyugdíjakhoz, akkor nem szüntetik meg valamennyit. Ciolacu ugyanakkor úgy látja, mivel szerzett jogokról van, sokkal egyszerűbb lenne, ha a parlament elfogadná a PSD törvénytervezetét, ami progresszív, vagyis többlépcsős adórendszert ír elő, s így minél nagyobb egy jövedelem, az adóalanynak annál nagyobb jövedelemadót kell fizetnie. „Várjuk a végszavazást a képviselőházban. Bár a PSD nincs kormányon, saját pénzen készíthetünk egy hatástanulmányt, és jövünk majd a módosító javaslatokkal” – közölte Ciolacu.
A Hotnews.ro hírportál emlékeztet ugyanakkor, hogy Mara Calista liberális képviselő interpellációjára válaszolva tavaly októberben a bukaresti pénzügyminisztérium azt közölte, hogy a 2018-as évi állami költségvetésben mintegy 9,0996 milliárd lejt irányoztak elő a különleges nyugdíjakra, amiből 8,096 milliárd ment az állami katonai nyugdíjakra, mintegy 1 milliárd lej pedig szolgálati nyugdíjakra.
A különleges nyugdíjak összege amúgy eltérően alakul: a bírák és ügyészek átlagosan havi 18 150 lejt kapnak, a légi közlekedésből nyugdíjba vonultaknak 10 869 lej, a számvevőszéki alkalmazottaknak 7744 lej, a honatyáknak pedig 4446 lej jár. Azon 9312 személy közül, akik szolgálati nyugdíjat kapnak, 5818 nyugdíjas kap havonta több mint 6000 lejt, 4046-an több mint 10 ezer lejt kapnak, 1817-en több mint 20 ezer lejt, 162-en több mint 30 ezer lejt. Ezzel egy időben 10 személy havonta több mint 40 ezer lejben részesül.
A katonai nyugdíjak 178 168 haszonélvezője közül 29 584-en kapnak havonta több mint 6000 lejt, 8929-en több mint 10 ezer lejt, 147-en több mint 20 ezer lejt, míg öten több mint 25 ezer lejt. A katonai különleges nyugdíjakat a belügyminisztérium, a védelmi tárca, valamint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) költségvetéséből biztosítják, a szolgálati nyugdíjakat a munkaügyi minisztérium, míg a szenátorok és képviselők juttatását a parlament büdzséjéből folyósítják.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!