Raluca Turcan kormányfőhelyettes
Fotó: Facebook/Raluca Turcan
A minden irányból támadott különleges nyugdíjak egy részének megszüntetését helyezte kilátásba Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes, jelezte egyúttal, hogy a katonák, bírák és ügyészek kivételt képeznének. Így viszont túl sokat nem spórolna a kormány, a különleges nyugdíjakra kiutalt pénzek legnagyobb hányadát ugyanis a nyugállományba helyezett katonák kapják.
2019. december 09., 16:482019. december 09., 16:48
Mint kiderült, a katonák, valamint a bírák és ügyészek továbbra is kapnák ezeket a korántsem alacsony összegeket, esetükben ugyanis alkotmánybírósági határozat is rendelkezik a különleges nyugdíj folyósításáról. Raluca Turcan liberális politikus, a Ludovic Orban vezette kabinet kormányfőhelyettese hétfőn úgy nyilatkozott, a speciális juttatások egy részének eltörlésével megszűnik egy „óriási méltánytalanság”, hiszen a román állam évente csaknem 9 milliárd eurót költ ezekre a nyugdíjakra.
Az ellenzékbe szorult Szociáldemokrata Párt (PSD) ideiglenes elnöke, Marcel Ciolacu mindössze „kampányszlogennek” nevezte a liberálisok tervét, és bírálta egyúttal, hogy ha már hozzányúlnak a speciális nyugdíjakhoz, akkor nem szüntetik meg valamennyit. Ciolacu ugyanakkor úgy látja, mivel szerzett jogokról van, sokkal egyszerűbb lenne, ha a parlament elfogadná a PSD törvénytervezetét, ami progresszív, vagyis többlépcsős adórendszert ír elő, s így minél nagyobb egy jövedelem, az adóalanynak annál nagyobb jövedelemadót kell fizetnie. „Várjuk a végszavazást a képviselőházban. Bár a PSD nincs kormányon, saját pénzen készíthetünk egy hatástanulmányt, és jövünk majd a módosító javaslatokkal” – közölte Ciolacu.
A Hotnews.ro hírportál emlékeztet ugyanakkor, hogy Mara Calista liberális képviselő interpellációjára válaszolva tavaly októberben a bukaresti pénzügyminisztérium azt közölte, hogy a 2018-as évi állami költségvetésben mintegy 9,0996 milliárd lejt irányoztak elő a különleges nyugdíjakra, amiből 8,096 milliárd ment az állami katonai nyugdíjakra, mintegy 1 milliárd lej pedig szolgálati nyugdíjakra.
A különleges nyugdíjak összege amúgy eltérően alakul: a bírák és ügyészek átlagosan havi 18 150 lejt kapnak, a légi közlekedésből nyugdíjba vonultaknak 10 869 lej, a számvevőszéki alkalmazottaknak 7744 lej, a honatyáknak pedig 4446 lej jár. Azon 9312 személy közül, akik szolgálati nyugdíjat kapnak, 5818 nyugdíjas kap havonta több mint 6000 lejt, 4046-an több mint 10 ezer lejt kapnak, 1817-en több mint 20 ezer lejt, 162-en több mint 30 ezer lejt. Ezzel egy időben 10 személy havonta több mint 40 ezer lejben részesül.
A katonai nyugdíjak 178 168 haszonélvezője közül 29 584-en kapnak havonta több mint 6000 lejt, 8929-en több mint 10 ezer lejt, 147-en több mint 20 ezer lejt, míg öten több mint 25 ezer lejt. A katonai különleges nyugdíjakat a belügyminisztérium, a védelmi tárca, valamint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) költségvetéséből biztosítják, a szolgálati nyugdíjakat a munkaügyi minisztérium, míg a szenátorok és képviselők juttatását a parlament büdzséjéből folyósítják.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
szóljon hozzá!