Nagy az utazási kedv. Már az első egyiptomi charterekkel sokan útra keltek Nagyváradról és környékéről
Fotó: Facebook/Aeroportul Oradea
Áprilisban elindultak vagy elindulnak az első charterjáratok Egyiptom irányába az erdélyi és partiumi repülőterekről, az eddigi tapasztalatok alapján pedig nem üresen fogják megtenni az oda-vissza utat. Az előfoglalások alapján hasonló trendek várhatóak a nyár elején induló antalyai járatok esetében is. A járványhelyzet javulása és a korlátozások lazítása nyomán várhatóan még inkább meg fog ugrani pár hónapon belül az utazási kedv.
2021. április 08., 08:052021. április 08., 08:05
2021. április 08., 12:322021. április 08., 12:32
Nem csökkent az utazási kedv, érdeklődés mutatkozik a charterjáratok iránt, sőt sokan még a korai foglalási kedvezményeket is igénybe vették – jelentette ki szerdán a Krónika megkeresésére Ari Krisztina, a nagyváradi Domino Tours munkatársa. Jelenleg Nagyváradról Egyiptomba – április 2-ától Gurdakába, április 5-étől Sarm es-Sejkbe is – indul rendszeres repülőjárat, az utasoktól negatív PCR-tesztet kérnek, viszont a hazaérkezéskor nem kell karanténba vonulniuk. Június 1-jétől indulnak repülőjáratok Törökországba, és az utaztatócégek az utazni vágyókkal egyetemben abban reménykednek, hogy idén Görögországba is mehetnek a turisták, sőt a körutazásokra is lesz lehetőség.
„Bízunk benne, hogy egyre több lazítás lesz, és lehet majd utazni” – szögezte le a váradi utazási iroda munkatársa. Kérdésünkre ugyanakkor kifejtette, ugyanazok az előfoglalási kedvezmények voltak idén is érvényben, mint az elmúlt években, ez az időszak március 31-én járt le.
– osztotta meg velünk tapasztalatait Ari Krisztina.
Arra is kitért, hogy az árak az idén enyhén növekedtek, ehhez valószínű az is hozzájárult, hogy a tavaly visszaesett a forgalom, így a szállodák, a nagy utazásszervező cégek próbálják fedezni a veszteségeik egy részét. Egyiptomban különben a négy-öt csillagos szállodákat ajánlják, mivel ott a minőségi mérce „valamivel alacsonyabb”. A Vörös-tenger partján fekvő két üdülőtelep valamelyikébe különben két felnőtt és egy 12 év alatti gyerek 1400–1500 euróból tud elutazni, hiszen a 12 év alatti gyereknek csak a repülőutat kell kifizetni. A 0–2 év közötti kisgyerekeknek ingyenes az utazás, a 12 felettiek esetében még 180–200 eurót a szállásba is be kell pótolni a repülőjegy ára mellett.
A marosvásárhelyi repülőtérről április 22-től indulnak a gurdakai charterek, majd június 8-tól, keddtől Antalyába is el lehet jutni. „A turisták részéről nagy az igény Egyiptom, Törökország és a görög szigetek iránt, sokan készülnek ezekre a helyekre nyaralni” – erősítette meg Jakab Zsombor, a marosvásárhelyi Wordtravel Shop utazási iroda igazgatója is, aki lapcsaládunk megkeresésére elmondta, ezeken az úti célokon a legnagyobb biztonság vár a turistákra, a szállodák valamennyi egészségügyi intézkedést betartanak, vigyáznak, hogy senki ne fertőződhessen meg.
A repülőtér vezetőtanácsa további légitársaságokkal tárgyal, hogy újabb járatokat indítsanak Marosvásárhelyről újabb úti célokra.
A legnagyobb érdeklődés az egyiptomi utazások iránt mutatkozik, most az egy hónapos tavaszi „kényszervakáció” idején még az árak is elérhetőek – nyilatkozta hasonlóképpen kérdésünkre Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Ő is arról számolt be, hogy a nyárra enyhén emelkedtek az árak, de ennek ellenére még mindig jelentős az kereslet.
Joós Ștefan elmondta, próbálnak mindenben a turisták segítségére lenni, a koronavírus-tesztelésben is segítik, sőt kedvezményes 250 lejes áron megoldják a tesztet laboratóriumokkal kötött egyezmény alapján.
– mutatott rá az utazásszervező. Hozzátette: azzal is elébe mennek a keresletnek, hogy rugalmas fizetési feltételeket kínálnak, 10 százalékos előleget kérnek, ha a vendég időben foglal, majd egy újabb 20 százalékos részletet, és az utazás előtt három héttel kérik a teljes összeget.
„Lazul, kienged lassan a piac, létezik egy növekvő kereslet, az év első három hónapjaiban növekvő dinamika volt tapasztalható az elmúlt évi teljes lezárás utáni időszakhoz viszonyítva. Ha a járványügyi helyzet javul, mindenképpen növekedésre.
Mindenképpen jobbra számítunk, még ha nem is várható látványos javulás” – összegzett az utazási iroda vezetője.
„A piac még csak készülődik, de mindenki nagyon várja, hogy utazni lehessen, tervezhessen nyaralást, kirándulást” – értékelt megkérésünkre Bánffy Béla, a kolozsvári Natura Travel cég vezetője. Kifejtette, foglalások még kisebb mértékben vannak, a változó körülmények, feltételek elbizonytalanítják az utazni vágyókat. „Sokkal nagyobb lenne az utazási kedv, ha lenne valamilyen szintű kiszámíthatóság. Ha az emberek tudnák, hogy ezek a feltételek maradnak egy ideig, bátrabban terveznének, és bevállalnák az utazásokat. Az a legrosszabb, hogy hetente-kéthetente változnak a körülmények” – részletezte a cégvezető. Egyúttal rámutatott: tetten érhető, hogy igény van a nyitásra, az utazásra.
Bánffy Béla is kiemelte, hogy Egyiptomba már most indulnak a charterjáratok, a fapados társaságok is hétről hétre növelik a járatok számát, a nyári menetrendet is igyekeznek bővíteni. Abban bíznak, hogy május–júniusra egyre több ország nyitja meg bizonyos feltételekkel a határait a beutazó turisták előtt, Görögország és Portugália iránt is van érdeklődés.
„A szolgáltatói oldal készül, a turisták részéről van érdeklődés, kedv, ha életbe lépnek a lazítások, lehet még jó forgalom” – bizakodik Bánffy Béla.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!