Fotó: Barabás Ákos
Az Engedélyezett Fuvarozók Romániai Szövetsége (COTAR) bejelentette, határozottan elutasítja a Pénzügyi Felügyelet (ASF) javaslatát, miszerint 7960 lejbe kerülne évente a 16 tonnánál nehezebb járművek kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása (RCA).
„Az, hogy szeptember 14-én a kormánynál megközelítőleg évi 6200 lejes tarifát támogass a 16 tonnánál nagyobb járművek esetén, amit akkor Marius Vorniceanu, az ASF alelnöke közölt, aztán rá egy hónapra már évi 7960 lejes tarifával állj elő, mondván, a biztosító haszna mindössze egy százalék, azt mutatja, hogy bennünket, romániaiakat csak a multinacionális cégek fejősteheneinek tekintenek. (...) A COTAR határozottan elutasítja az ASF javaslatát, hogy a 16 tonnánál nehezebb járművek kötelező gépjármű-biztosítása 7960 lejbe kerüljön évente, és mindenkit emlékeztet arra, hogy ennek a kategóriának a kockázati díja 2011 lej (Milliman-jelentés), az 5949 lejes különbség pedig nem más, mint az adminisztratív költségek, illetve a kötelező biztosítást kínáló cégek profitja\" – áll a fuvarozói munkáltatói szövetség csütörtöki sajtóközleményében.
Jogtalan haszonszerzést kiáltanak
A COTAR elnöke, Vasile Ştefănescu olyan „piaci kufárhoz\" hasonlította az ASF elnökét, Mişu Negriţoiut, aki „szeretné jó magasan tartani a fagysérült hagyma árát, tudván, standjának nincs konkurenciája\". „Amikor a biztosítótársaságok jövedelmei csaknem háromszor akkorák, mint a kockázati díj, egyértelműen jogtalan meggazdagodásról beszélünk. A szállítóipar képtelen ilyen, az okozott károkhoz képest túlméretezett költségeket fenntartani, Románia ugyanis az egyetlen európai ország, ahol a biztosítók adminisztratív költségei háromszor akkorák, mint a kockázati díj, ráadásul a piacszabályozó hatóság még támogatja is ezt\" – fogalmazott Ştefănescu.
Tiltakozással fenyegetnek
A fuvarozók egyesületei egyébként a hét elején felszólították az ASF-et, tartsa tiszteletben a szeptember 15-én aláírt megállapodást, amelynek értelmében a biztosítás tarifáját befagyasztják. Követelik azt is, hogy a felügyelet ne terhelje az RCA-t 40 százalékos adminisztratív költségekkel, ellenkező esetben újrakezdődnek az országos tiltakozások.
Részt kíván venni a tervezett országos tiltakozáson Kiss Kálmán, a székelyudvarhelyi Mindenes Kft. szállítóvállalat vezetője is. Mint érdeklődésünkre elmondta, a korábban számolt évi nyolcezer lejes biztosítási díjat már 15–25 százalékkal túlszárnyalták a biztosítók új árai. Úgy véli, ez Romániában jóval az európai átlag fölé helyezné a biztosítási díjszabások költségét. „Hazai cég nem köthet külföldön kötelező biztosítást. Ha tehetnék, sokan Magyarországon vásárolnák ezt meg, hiszen ott fél évre ezer euróba kerül. Ausztriában is lényegesen olcsóbb, mint nálunk\" – fogalmazott Kiss. Beszámolt arról, hogy ismer olyan székelyföldi szállítókat, akik komolyan fontolgatják, hogy cégüket áttelepítik Magyarországra.
Nem tervez nagyvárosi megmozdulásokra utazni, de a tiltakozók által alkalmazott forgalomlassítási akciókat támogatja Barabás Levente, egy bethlenfalvi szállítócég vezetője is, mert úgy gondolja, hogy a díjszabás aránytalanul magas emelésével az egész iparágat megbéníthatja az állam. „A közlekedés ideiglenes lelassítása még támogatókat is toborozhat a fuvarozóknak, hiszen egyértelmű, hogy előbb-utóbb a fogyasztók is saját zsebükön fogják érezni a biztosítási kötvények drágulását\" – fejtette ki a vállalkozó. Barabás egyúttal elmondta, egy hónapra vásárolt a héten biztosítást egyik kamionjára, és kétezer lejt fizetett érte. Ő egyébként a biztosítási kötvények referenciaértékének meghatározására kiszabott harmincnapos határidőt csak időhúzásnak tartja, és aggódik az újabb áremelés miatt.
Leparkolt jármű
A Roy Spedition szállítólogisztikai vállalatnak eközben a kötelező felelősségbiztosítás idei többszöri drágítása elég volt ahhoz, hogy saját járművét leparkolja, és ne vásároljon rá kötelező biztosítást. A cég azóta csak alvállalkozókkal szállíttat, de a vállalkozás vezetője, Tulbure Hajnal szorongva figyeli a biztosítási díjak emelkedését szükségszerűen követő szállításiár-növekedéseket. Egyébként ő is egyetért a fuvarozói szervezetekkel, és a fuvarozók igazságtalan „megbüntetésének\" érzi a biztosítási díjszabások árának emelését.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!