Fotó: Pál Árpád
Egy munkaügyi minisztériumi ellenőrzés miatt felfüggesztették kedden a legnagyobb összegű romániai gyermekgondozási díj (gyed) folyósítását: egy Szeben megyei cégtulajdonos 160 ezer lej (több mint 35 ezer euró) gyedet kapott júliusban, miután a parlament eltörölte az addig létező plafonértéket. A férfi beleegyezett egyébként a juttatás folyósításának felfüggesztésébe a kérdés rendezéséig.
2016. szeptember 06., 19:082016. szeptember 06., 19:08
2016. szeptember 06., 20:052016. szeptember 06., 20:05
Óriási összegek, tetemes kiadások
A munkaügyi minisztérium egy nappal korábban hozta nyilvánosságra a módosított gyedtörvény hatásáról szóló jelentését, amiből egyebek mellett arra is fény derült, hogy a júliusi juttatások kifizetése 70 millió lejt vont el a költségvetésből, 20 millió lejjel többet, mint amennyit eredetileg becsültek. Megtudhattuk továbbá, hogy a gyedre jogosult 142 990 fő 0,17 százaléka, vagyis 242 személy kapja a teljes költségvetés egyharmadát, s olyan jogosult is akad, akinek a havi járandósága eléri a 35 ezer eurót.
A már említett Szeben megyei férfiról van szó, aki egyébként a munkaügyi tárca statisztikái szerint a gyermeknevelést megelőzően átlagosan havi 187 158 lejt keresett független tevékenységekből, ezután pedig több mint 70 ezer lej értékben adózott havonta. A legnagyobb gyedek toplistájának második helyén különben egy bukaresti kismamát találunk, akinek 110 786 lejes havi jövedelme után most 94 168 lej jár, a harmadik pedig Konstanca megyei szülő, aki korábban havi 87 874 lejt keresett, most pedig 74 693 lej gyedre jogosult.
A kormány mossa kezeit
Dragoș Pîslaru, a munkaügyi tárca vezetője azt mondja, kötelességének érezte a számadatok nyilvánosságra hozatalát, nem titkolhatta el a valóságot. A minisztérium tájékoztatása szerint közvita várható a témában, mivel „alig egy hónappal a parlament által elfogadott intézkedés alkalmazása után, máris egyensúlyhiány alakult ki a gyed kifizetésére kiutalt költségvetési erőforrások méltányos elosztásában\".
Pîslaru egyébként minden felelősséget a parlamentre hárít. Mint hétfő este a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva határozottan leszögezte, a kormány nem fog plafonértéket megszabni a gyermekgondozási díj esetében, és lefaragások sem lesznek – szerinte a parlamentnek kell változtatnia, amennyiben módosításokra van szükség. „Fel sem merül, hogy ez a kormány lefaragjon a gyedből vagy plafonértéket határozzon meg. A parlament fogadta el a törvényt, így ez az egyetlen intézmény, aminek normális esetben meg kellene vizsgálnia, és látnia kellene a következményeket. Nem adunk ki olyan kormányrendeleteket, amelyek korrigálják a parlamentet. Mi annyit tervezünk tenni, hogy megnézzük, hogyan végezték a becsléseket eredetileg a parlamentben, hogy lássuk, mit kellene tennie a parlamentek\" – jelentette ki a szaktárca vezetője.
„Megbotlottak a számokban\"
Rovana Plumb szociáldemokrata párti (PSD) képviselő, aki a Ponta-kormány munkaügyi minisztere volt, kedden bírálta Dragoș Pîslaru nyilatkozatait, szerinte ugyanis a kormánynak kötelessége előteremteni a törvény alkalmazásához szükséges anyagi erőforrásokat. „A számok kormánya megbotlik a számokban. A törvényt természetesen a továbbiakban is alkalmazni kell, úgy, ahogy van, plafonérték nélkül. A kormánynak kötelessége előteremteni a törvény alkalmazásához szükséges anyagi erőforrásokat. Azok a szülők, akiknek ilyen nagy jövedelmük volt, ilyen mértékben járultak hozzá az állami költségvetéshez is\" – szögezte le a politikus.
A liberálisok sem módosítanának
Jónak nevezte eközben a jogszabályt Cristina Pocora nemzeti liberális párti (PNL) képviselő is, aki szerint éppen ezért nincs szükség annak módosítására egyetlen „elszigetelt eset miatt\". „Hamis téma került be a közbeszédbe, ami sok friss és leendő szülőt nyugtalanít. A munkaügyi minisztérium ismertetett egy helyzetet: van egy igen nagy értékű gyed. De, ezen túlmenően, a törvény jó, a szülők nyugodjanak meg, ha pedig a miniszter úrnak van valami ötlete, terve, akkor azt jobb, ha nyilvánosan is elmondja, beszéljünk róla. Olyan intézkedésekre van szükség, amelyek támogatják a szaporulatot, nem felzaklatják az embereket\" – szögezte le Cristina Pocora. A politikus szerint ugyanakkor ha nyomás nehezedne a költségvetésre, akkor Dragoș Pîslaru munkaügyi miniszter megoldással rukkolna elő, hiszen „a kormány rendelkezésére áll valamennyi eszköz a jogszabály alkalmazása során felmerülő problémák orvoslására\".
Amint arról lapunkban több ízben is írtunk, július elsejétől lépett hatályba az a törvénymódosítás, ami eltörölte a gyed plafonértékét, így a gyermekgondozást választó szülőnek két éven keresztül jár gyedként a korábbi átlagfizetése 85 százalékának megfelelő összeg. Eddig 143 ezren jelezték, hogy kérik a juttatás értékének újraszámolását, közülük 129 ezren nők.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!