Fotó: Veres Nándor
Hétfőn 10 órától iratkozhatnak fel a helyi roncsautóprogram keretében azok a gépjármű-tulajdonosok, akik szeretnének megszabadulni régi autójuktól, és szeretnének érte 3000 lejt kapni. A 240 millió lejes költségvetésű program félezer romániai településen elérhető.
2023. július 30., 18:292023. július 30., 18:29
Százezer régi autóval lesz kevesebb a romániai utakon, amennyiben a sikeres lesz a július 31-én, hétfőn rajtoló roncsautóprogram. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter bejelentése szerint az érdeklődők hétfőn 10 órától iratkozhatnak fel a 240 millió lejes programban való részvételhez.
Összesen 500 település jelezte csatlakozási szándékát, listájukat a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján lehet megtekinteni.
A települések a lakosságszám függvényében kapnak támogatást: az 5000 lakosnál kisebb települések legfeljebb 50 autóra; az 5000 és 10 000 lakos közötti települések 100 autóra; a 10 000 és 50 000 lakos közötti települések 500 autóra; az 50 000 és 200 000 lakos közötti települések 1000 autóra; a 200 000 lakost meghaladó települések pedig 5000 autóra.
ugyanis az autójától megszabaduló polgárnak járó 3000 lejből 2400 lejt állnak a büdzséből, további 600 lejt pedig a helyi önkormányzatnak kell biztosítania.
„Százezer roncsot vonunk ki Románia utcáiról a helyi roncsautóprogrammal, amely kiegészíti a hagyományos roncsprogramot és a Roncsautó Pluszt. Meggyőződésem, hogy rendkívül nagy lesz az érdeklődés azon polgárok részéről, akik szeretnék kiíratni a forgalomból 15 évesnél régebbi autójukat, mint ahogy nagy volt az érdeklődés a gépkocsipark felújítását célzó más programok iránt is” – nyilatkozta a napokban a környezetvédelmi tárca vezetője.
Fotó: Gergely Imre
A program keretében azok a magánszemélyek kaphatnak 3 ezer lejes támogatást, akik
A támogatást a lakhely szerinti településen lehet kérni, olyan autó bezúzására, amely legalább 5 éve az igénylő tulajdonában van.
Az érdeklődők a Környezetvédelmi Alap honlapján, ide kattintva iratkozhatnak fel hétfőn 10 órától.
Fontos ugyanakkor, hogy a programban való részvételhez előzetes regisztráció szükséges, amit tanácsos még az iratkozás kezdete előtt megtenni.
Egy felhasználó egyetlen személyi számmal (CNP) iratkozhat fel a helyi roncsautóprogramra, állandó lakcíme pedig egy olyan településen kell hogy legyen, amely csatlakozott a programhoz.
Az iratkozások lejárta után az AFM eljuttatja az adott településről jelentkezők listáját a helyi önkormányzathoz, a magánszemélyeknek pedig a helyi szabályoknak megfelelően kell majd eljuttatnia a szükséges dokumentumokat – amelyek listáját megjelenítik a település honlapján – a polgármesteri hivatalhoz.
Hasonló programokra pedig várhatóan a jövőben is számíthatunk, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében vállalta, hogy az elkövetkező három évben több mint 250 000, 15 évesnél régebbi gépjárművet von ki a forgalomból.
Indul az első országos finanszírozású, decentralizált helyi Roncsautó program, amelyet az önkormányzatokkal közösen bonyolít le a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága a szaktárcán keresztül; az önkormányzatok március 21-től regisztrálhatnak.
Több módosítással zajlik 2023-ban a helyi roncsautóprogram – jelentette be Emil Boc, Kolozsvár polgármestere.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!