Fotó: Veres Nándor
Hétfőn 10 órától iratkozhatnak fel a helyi roncsautóprogram keretében azok a gépjármű-tulajdonosok, akik szeretnének megszabadulni régi autójuktól, és szeretnének érte 3000 lejt kapni. A 240 millió lejes költségvetésű program félezer romániai településen elérhető.
2023. július 30., 18:292023. július 30., 18:29
Százezer régi autóval lesz kevesebb a romániai utakon, amennyiben a sikeres lesz a július 31-én, hétfőn rajtoló roncsautóprogram. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter bejelentése szerint az érdeklődők hétfőn 10 órától iratkozhatnak fel a 240 millió lejes programban való részvételhez.
Összesen 500 település jelezte csatlakozási szándékát, listájukat a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján lehet megtekinteni.
A települések a lakosságszám függvényében kapnak támogatást: az 5000 lakosnál kisebb települések legfeljebb 50 autóra; az 5000 és 10 000 lakos közötti települések 100 autóra; a 10 000 és 50 000 lakos közötti települések 500 autóra; az 50 000 és 200 000 lakos közötti települések 1000 autóra; a 200 000 lakost meghaladó települések pedig 5000 autóra.
ugyanis az autójától megszabaduló polgárnak járó 3000 lejből 2400 lejt állnak a büdzséből, további 600 lejt pedig a helyi önkormányzatnak kell biztosítania.
„Százezer roncsot vonunk ki Románia utcáiról a helyi roncsautóprogrammal, amely kiegészíti a hagyományos roncsprogramot és a Roncsautó Pluszt. Meggyőződésem, hogy rendkívül nagy lesz az érdeklődés azon polgárok részéről, akik szeretnék kiíratni a forgalomból 15 évesnél régebbi autójukat, mint ahogy nagy volt az érdeklődés a gépkocsipark felújítását célzó más programok iránt is” – nyilatkozta a napokban a környezetvédelmi tárca vezetője.
Fotó: Gergely Imre
A program keretében azok a magánszemélyek kaphatnak 3 ezer lejes támogatást, akik
A támogatást a lakhely szerinti településen lehet kérni, olyan autó bezúzására, amely legalább 5 éve az igénylő tulajdonában van.
Az érdeklődők a Környezetvédelmi Alap honlapján, ide kattintva iratkozhatnak fel hétfőn 10 órától.
Fontos ugyanakkor, hogy a programban való részvételhez előzetes regisztráció szükséges, amit tanácsos még az iratkozás kezdete előtt megtenni.
Egy felhasználó egyetlen személyi számmal (CNP) iratkozhat fel a helyi roncsautóprogramra, állandó lakcíme pedig egy olyan településen kell hogy legyen, amely csatlakozott a programhoz.
Az iratkozások lejárta után az AFM eljuttatja az adott településről jelentkezők listáját a helyi önkormányzathoz, a magánszemélyeknek pedig a helyi szabályoknak megfelelően kell majd eljuttatnia a szükséges dokumentumokat – amelyek listáját megjelenítik a település honlapján – a polgármesteri hivatalhoz.
Hasonló programokra pedig várhatóan a jövőben is számíthatunk, miután a bukaresti kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében vállalta, hogy az elkövetkező három évben több mint 250 000, 15 évesnél régebbi gépjárművet von ki a forgalomból.
Indul az első országos finanszírozású, decentralizált helyi Roncsautó program, amelyet az önkormányzatokkal közösen bonyolít le a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága a szaktárcán keresztül; az önkormányzatok március 21-től regisztrálhatnak.
Több módosítással zajlik 2023-ban a helyi roncsautóprogram – jelentette be Emil Boc, Kolozsvár polgármestere.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!