A programtól azt remélik, hogy eltűnnek az utakról a szennyező autók
Fotó: Haáz Vince
Több módosítással zajlik 2023-ban a helyi roncsautóprogram – jelentette be Emil Boc, Kolozsvár polgármestere.
2022. október 25., 10:192022. október 25., 10:19
2022. október 25., 11:572022. október 25., 11:57
Mint részletezte, a megyei jogú városok polgármesterei egyeztettek a témában Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterrel, valamint a Környezetvédelmi Alap (AFM) képviselőivel, és rögzítették, hogy milyen feltételek mellett bonyolítják majd a régi gépkocsiknak a forgalomból történő kivonását célzó programot.
Az elöljáró elmondása szerint a helyi önkormányzatok foglalkoznak majd a 15 évesnél idősebb autók törlésével a nyilvántartásból.
„Azok a polgárok, akiknek a tulajdonában van legalább egy éve egy 15 évesnél idősebb autó, úgy vonhatják ki azt a forgalomból január elsejétől, de előfordulhat, hogy már decembertől, hogy benyújtanak egy iratcsomót a városházára a gépkocsi törzskönyvével, annak bizonyítékával, hogy az illető személy Kolozsváron lakik, annak bizonyítékával, hogy leadta az autót egy roncstelepen, egy szakcégnél, illetve egy saját felelősségre kiállított nyilatkozattal, ami szerint más forrásból nem kaptak pénzt hasonló program keretében, és megkapják a 3000 lejt” – ecsetelte Emil Boc. Kitért ugyanakkor arra is, hogy
a listákat pedig később eljuttatják a helyi önkormányzatokhoz, amelyek feldolgozzák az iratcsomókat, és kifizetik a 3000 lejeket.
Október közepén rajtol el a helyi roncsautó program első kiírása, amelynek keretében az autótulajdonosok 3000 lejben részesülnek minden bezúzott 15 évesnél régebbi gépkocsi után, akkor is, ha nem akarnak új autót vásárolni.
Péntektől ismét igényelhető az új autók vásárlására nyújtott támogatás a klasszikus és a plusz roncsautóprogramok keretében.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!