Fotó: OTP Bank Románia
A román gazdaság köszöni szépen, jól van – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója csütörtöki online sajtótájékoztatóján. A Krónika kérdésére leszögezte, az idei év gazdasági oldalról sikeres lesz, 7 százalék körüli növekedést várnak, jövőre viszont már 4 százalék alatt marad a gyarapodás üteme. A bankigazgató ugyanakkor úgy értékelt, nehéz, de sikeres időszakon van túl az OTP Bank Románia is.
2021. október 21., 13:372021. október 21., 13:37
2021. október 21., 14:202021. október 21., 14:20
Az idei év gazdasági oldalról sikeres lesz, 7 százalék körüli növekedést várunk – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója csütörtöki online sajtótájékoztatóján, amikor arról kérdeztük, hogyan látja a román gazdaság alakulását, illetve hogy az eddigi jó mutatókat mennyire vetheti vissza a jelenlegi egészségügyi, illetve kormányválság.
– fogalmazott.
Az OTP Bank Románia szerdán közzétett elemzése szerint a román éves inflációs ráta az év végén elérheti a 8 százalékot, ha folytatódik az energia fogyasztói árának a növekedése a gáz nemzetközi árának alakulásával összhangban.
Jövőre viszont már jóval kisebb, 3,5–3,7 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak, de ez azt feltételezi, hogy a mostaninál nem lesz rosszabb a járványhelyzet.
A rendkívül magas inflációs ráta kapcsán úgy vélekedett, az infláció magas, de hosszú éveken keresztül nagyon alacsony volt. „Mi abban hiszünk, hogy ebben az évben csúcsosodik ki, jövőre pedig már alacsonyabb számokat fogunk látni” – válaszolta újságírói kérdésre. Az OTP Bank Románia egy nappal korábban közzétett elemzésében is prognosztizált kamatemelés kapcsán pedig úgy vélekedett,
Fatér Gyula szerint amúgy annak ellenére, hogy ismét nehéz időszakon megy át az ország, egy szempontból sikerült ezt a helyzetet kezelni: a gazdasági helyzet azt mutatja, noha komoly félelmek voltak, leszögezhető, „a gazdaság, köszöni szépen, jól van”.
– fejtette ki a bankigazgató. Mint mondta, az OTP-nél is megpróbálták úgy alakítani a működésüket, hogy az alkalmazottaknak és az ügyfeleknek is megfeleljen, a fiókok nyitva vannak, de a központban hibrid munka zajlik. Alkalmazottaikat pszichológus is segíti, és a péntekenként „meeting-mentes” nap van, vagyis nem tartanak gyűléseket sem az online, sem az offline térben.
Ami a pénzintézet romániai növekedési programja, az Apolló-stratégia alakulását illeti, elhangzott, sikeresnek nevezhető a folyamat, az első félévben 27 millió lejes eredményt értek el, ami összhangban áll a várakozásokkal.
Ez nagyban köszönhető annak, hogy mind a lakosság, mind pedig az üzleti szféra részéről nagy érdeklődés mutatkozott a bankkölcsönök iránt, így az első félévben 1 százalékkal sikerült növelniük hitelportfoliójukat. Ezt az új hitelek 158 százalékos, az ingatlanhitelek 116 százalékos, valamint a vállalati hitelek 9 százalékos emelkedése segítette elő. Ugyanakkor 250 millió lejes tőkeemlést is végrehajtottak, ami – Fatér Gyula szavai szeirnt – azt mutatja, hogy hosszú távon gondolkodnak a romániai jelenlétben. Az OTP Bank Románia több új bankfiókot is nyitott a pandémia kezdete óta, 300 új munkatársat alkalmazott, tovább bővül a fiókhálózat és a csapat is.
„Azt gondolom, hogy az első félévünk, mondhatom már, hogy az első kilenc hónapunk nagyon sikeres volt” – értékelt a vezérigazgató.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kitért ugyanakkor arra, hogy bár egyre többen élnek a digitalizáció adta lehetőségekkel a bankolás tekintetében is, és egyre több banknál láthatjuk, hogy fiókokat zárnak be, az OTP-nél úgy gondolják, hogy szükség van a személyes kontaktusra is, ezért a fiókhálózatot és a digitális jelenlétet párhuzamosan fejlesztik.
Ennek jegyében Sepsiszentgyörgyön egy külön csapat válaszol a magyar nyelvű telefonhívásokra, és a netbank esetében is folyamatos a fejlesztés, ami – ismerte el Fatér Gyula – még nem tökéletes, de dolgoznak rajta.
Organikus növekedési stratégiájának megfelelően alaptőkét emelt március folyamán az OTP Bank Románia – közölte csütörtökön a pénzintézet.
A sajtótájékoztatón ugyanakkor elhangzott, hogy az OTP 2014-ben indított, legfontosabb társadalmi felelősségvállalási programja új név alatt folytatja tevékenységét, OTP Bank Románia Alapítvány az új neve az Oktatáshoz való jog Alapítványnak. A most bejelentett névváltoztatás összhangban van az alapítvány terveivel, amelyek között az is szerepel, hogy az oktatás egyik fontos szereplője legyen Romániában, és nem kizárólag a gazdasági ismeretek területén. Emellett olyan kezdeményezéseket támogat, amelyek hiánypótló oktatási anyagot hoznak létre.
Példa erre a kolozsvári Musafir nyelviskolával közösen útjára indított projekt, amelynek keretében
Fatér Gyula fontosnak tartotta még kiemelni, hogy nagyon sok magyar program támogatása fontos része a pénzintézet tevékenységének, példaként a nagyváradi Szent László Napokat, a Csíkszeredai Nemzetközi Jazzfesztivált, valamint a Babeș–Bolyai Tudományegyetem esettanulmány-versenyét említette.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
szóljon hozzá!