Fatér Gyula bank-vezérigazgató: a román gazdaság köszöni szépen, jól van

Fatér Gyula bank-vezérigazgató: a román gazdaság köszöni szépen, jól van

Fotó: OTP Bank Románia

A román gazdaság köszöni szépen, jól van – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója csütörtöki online sajtótájékoztatóján. A Krónika kérdésére leszögezte, az idei év gazdasági oldalról sikeres lesz, 7 százalék körüli növekedést várnak, jövőre viszont már 4 százalék alatt marad a gyarapodás üteme. A bankigazgató ugyanakkor úgy értékelt, nehéz, de sikeres időszakon van túl az OTP Bank Románia is.

Bálint Eszter

2021. október 21., 13:372021. október 21., 13:37

2021. október 21., 14:202021. október 21., 14:20

Az idei év gazdasági oldalról sikeres lesz, 7 százalék körüli növekedést várunk – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója csütörtöki online sajtótájékoztatóján, amikor arról kérdeztük, hogyan látja a román gazdaság alakulását, illetve hogy az eddigi jó mutatókat mennyire vetheti vissza a jelenlegi egészségügyi, illetve kormányválság.

Idézet
Ha szarkasztikus akarok lenni, akkor azt mondom, a kormányválság nem szokta befolyásolni a gazdasági helyzetet, volt már rá példa. A pandémiás helyzetnek nyilván lesz következménye”

– fogalmazott.

korábban írtuk

Mindent visz az energiaár: az OTP Bank Románia szerint az éves infláció elérheti a 8 százalékot
Mindent visz az energiaár: az OTP Bank Románia szerint az éves infláció elérheti a 8 százalékot

Az OTP Bank Románia szerdán közzétett elemzése szerint a román éves inflációs ráta az év végén elérheti a 8 százalékot, ha folytatódik az energia fogyasztói árának a növekedése a gáz nemzetközi árának alakulásával összhangban.

Jövőre viszont már jóval kisebb, 3,5–3,7 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak, de ez azt feltételezi, hogy a mostaninál nem lesz rosszabb a járványhelyzet.

Meglátása szerint ugyanakkor a már bejelentett korlátozások véget vethetnek a koronavírus-járvány negyedik hullámnak, és akkor tartható lesz 2022-ben a 4 százalék körüli növekedés.

A rendkívül magas inflációs ráta kapcsán úgy vélekedett, az infláció magas, de hosszú éveken keresztül nagyon alacsony volt. „Mi abban hiszünk, hogy ebben az évben csúcsosodik ki, jövőre pedig már alacsonyabb számokat fogunk látni” – válaszolta újságírói kérdésre. Az OTP Bank Románia egy nappal korábban közzétett elemzésében is prognosztizált kamatemelés kapcsán pedig úgy vélekedett,

a részletek nem fognak olyan mértékben megnőni, hogy negatívan érintsék a törlesztést.

A gazdaság jól van, az emberek megsínylették

Fatér Gyula szerint amúgy annak ellenére, hogy ismét nehéz időszakon megy át az ország, egy szempontból sikerült ezt a helyzetet kezelni: a gazdasági helyzet azt mutatja, noha komoly félelmek voltak, leszögezhető, „a gazdaság, köszöni szépen, jól van”.

Idézet
 Ami a várakozásnál rosszabb, és kihívást jelent, az az emberi oldal. Sok minden megváltozott, és bár a gazdaság jól tejesített, ügyfeleinknek nincsenek fizetési problémái, viszont az alkalmazkodás nem megy könnyen, ezért mi is megpróbálunk a  humán oldalra koncentrálni a működésünkben is”

– fejtette ki a bankigazgató. Mint mondta, az OTP-nél is megpróbálták úgy alakítani a működésüket, hogy az alkalmazottaknak és az ügyfeleknek is megfeleljen, a fiókok nyitva vannak, de a központban hibrid munka zajlik. Alkalmazottaikat pszichológus is segíti, és a péntekenként „meeting-mentes” nap van, vagyis nem tartanak gyűléseket sem az online, sem az offline térben.

A bővítésre összpontosít az OTP

Ami a pénzintézet romániai növekedési programja, az Apolló-stratégia alakulását illeti, elhangzott, sikeresnek nevezhető a folyamat, az első félévben 27 millió lejes eredményt értek el, ami összhangban áll a várakozásokkal.

Az ötéves távlatra kitűzött 5 százalékos romániai piaci részesedést illetően is jól alakultak a dolgok, két év alatt máris 4 százalékon áll az OTP Bank Románia.

Ez nagyban köszönhető annak, hogy mind a lakosság, mind pedig az üzleti szféra részéről nagy érdeklődés mutatkozott a bankkölcsönök iránt, így az első félévben 1 százalékkal sikerült növelniük hitelportfoliójukat. Ezt az új hitelek 158 százalékos, az ingatlanhitelek 116 százalékos, valamint a vállalati hitelek 9 százalékos emelkedése segítette elő. Ugyanakkor 250 millió lejes tőkeemlést is végrehajtottak, ami – Fatér Gyula szavai szeirnt – azt mutatja, hogy hosszú távon gondolkodnak a romániai jelenlétben.  Az OTP Bank Románia több új bankfiókot is nyitott a pandémia kezdete óta, 300 új munkatársat alkalmazott, tovább bővül a fiókhálózat és a csapat is.

„Azt gondolom, hogy az első félévünk, mondhatom már, hogy az első kilenc hónapunk nagyon sikeres volt” – értékelt a vezérigazgató.

Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Ügyfélszolgálat magyarul is

Kitért ugyanakkor arra, hogy bár egyre többen élnek a digitalizáció adta lehetőségekkel a bankolás tekintetében is, és egyre több banknál láthatjuk, hogy fiókokat zárnak be, az OTP-nél úgy gondolják, hogy szükség van a személyes kontaktusra is, ezért a fiókhálózatot és a digitális jelenlétet párhuzamosan fejlesztik.

Külön odafigyelnek ugyanakkor arra, hogy az ügyfeleik magyarul is elérjenek minden szolgáltatást.

Ennek jegyében Sepsiszentgyörgyön egy külön csapat válaszol a magyar nyelvű telefonhívásokra, és a netbank esetében is folyamatos a fejlesztés, ami – ismerte el Fatér Gyula – még nem tökéletes, de dolgoznak rajta.

korábban írtuk

Alaptőkét emelt az OTP romániai leányvállalata
Alaptőkét emelt az OTP romániai leányvállalata

Organikus növekedési stratégiájának megfelelően alaptőkét emelt március folyamán az OTP Bank Románia – közölte csütörtökön a pénzintézet.

Odafigyelnek az oktatásra is

A sajtótájékoztatón ugyanakkor elhangzott, hogy az OTP 2014-ben indított, legfontosabb társadalmi felelősségvállalási programja új név alatt folytatja tevékenységét, OTP Bank Románia Alapítvány az új neve az Oktatáshoz való jog Alapítványnak. A most bejelentett névváltoztatás összhangban van az alapítvány terveivel, amelyek között az is szerepel, hogy az oktatás egyik fontos szereplője legyen Romániában, és nem kizárólag a gazdasági ismeretek területén. Emellett olyan kezdeményezéseket támogat, amelyek hiánypótló oktatási anyagot hoznak létre.

Példa erre a kolozsvári Musafir nyelviskolával közösen útjára indított projekt, amelynek keretében

Megy ez! néven 5–8. osztályos tanulóknak szánt online román nyelvlecke videósorozatot indítottak útjára, amelynek célja megkönnyíteni a képességvizsgára való felkészülést a nyolcadikos diákok számára.

Fatér Gyula fontosnak tartotta még kiemelni, hogy nagyon sok magyar program támogatása fontos része a pénzintézet tevékenységének, példaként a nagyváradi Szent László Napokat, a Csíkszeredai Nemzetközi Jazzfesztivált, valamint a Babeș–Bolyai Tudományegyetem esettanulmány-versenyét említette.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn