Fotó: OTP Bank Románia
A román gazdaság köszöni szépen, jól van – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója csütörtöki online sajtótájékoztatóján. A Krónika kérdésére leszögezte, az idei év gazdasági oldalról sikeres lesz, 7 százalék körüli növekedést várnak, jövőre viszont már 4 százalék alatt marad a gyarapodás üteme. A bankigazgató ugyanakkor úgy értékelt, nehéz, de sikeres időszakon van túl az OTP Bank Románia is.
2021. október 21., 13:372021. október 21., 13:37
2021. október 21., 14:202021. október 21., 14:20
Az idei év gazdasági oldalról sikeres lesz, 7 százalék körüli növekedést várunk – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója csütörtöki online sajtótájékoztatóján, amikor arról kérdeztük, hogyan látja a román gazdaság alakulását, illetve hogy az eddigi jó mutatókat mennyire vetheti vissza a jelenlegi egészségügyi, illetve kormányválság.
– fogalmazott.
Az OTP Bank Románia szerdán közzétett elemzése szerint a román éves inflációs ráta az év végén elérheti a 8 százalékot, ha folytatódik az energia fogyasztói árának a növekedése a gáz nemzetközi árának alakulásával összhangban.
Jövőre viszont már jóval kisebb, 3,5–3,7 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálnak, de ez azt feltételezi, hogy a mostaninál nem lesz rosszabb a járványhelyzet.
A rendkívül magas inflációs ráta kapcsán úgy vélekedett, az infláció magas, de hosszú éveken keresztül nagyon alacsony volt. „Mi abban hiszünk, hogy ebben az évben csúcsosodik ki, jövőre pedig már alacsonyabb számokat fogunk látni” – válaszolta újságírói kérdésre. Az OTP Bank Románia egy nappal korábban közzétett elemzésében is prognosztizált kamatemelés kapcsán pedig úgy vélekedett,
Fatér Gyula szerint amúgy annak ellenére, hogy ismét nehéz időszakon megy át az ország, egy szempontból sikerült ezt a helyzetet kezelni: a gazdasági helyzet azt mutatja, noha komoly félelmek voltak, leszögezhető, „a gazdaság, köszöni szépen, jól van”.
– fejtette ki a bankigazgató. Mint mondta, az OTP-nél is megpróbálták úgy alakítani a működésüket, hogy az alkalmazottaknak és az ügyfeleknek is megfeleljen, a fiókok nyitva vannak, de a központban hibrid munka zajlik. Alkalmazottaikat pszichológus is segíti, és a péntekenként „meeting-mentes” nap van, vagyis nem tartanak gyűléseket sem az online, sem az offline térben.
Ami a pénzintézet romániai növekedési programja, az Apolló-stratégia alakulását illeti, elhangzott, sikeresnek nevezhető a folyamat, az első félévben 27 millió lejes eredményt értek el, ami összhangban áll a várakozásokkal.
Ez nagyban köszönhető annak, hogy mind a lakosság, mind pedig az üzleti szféra részéről nagy érdeklődés mutatkozott a bankkölcsönök iránt, így az első félévben 1 százalékkal sikerült növelniük hitelportfoliójukat. Ezt az új hitelek 158 százalékos, az ingatlanhitelek 116 százalékos, valamint a vállalati hitelek 9 százalékos emelkedése segítette elő. Ugyanakkor 250 millió lejes tőkeemlést is végrehajtottak, ami – Fatér Gyula szavai szeirnt – azt mutatja, hogy hosszú távon gondolkodnak a romániai jelenlétben. Az OTP Bank Románia több új bankfiókot is nyitott a pandémia kezdete óta, 300 új munkatársat alkalmazott, tovább bővül a fiókhálózat és a csapat is.
„Azt gondolom, hogy az első félévünk, mondhatom már, hogy az első kilenc hónapunk nagyon sikeres volt” – értékelt a vezérigazgató.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kitért ugyanakkor arra, hogy bár egyre többen élnek a digitalizáció adta lehetőségekkel a bankolás tekintetében is, és egyre több banknál láthatjuk, hogy fiókokat zárnak be, az OTP-nél úgy gondolják, hogy szükség van a személyes kontaktusra is, ezért a fiókhálózatot és a digitális jelenlétet párhuzamosan fejlesztik.
Ennek jegyében Sepsiszentgyörgyön egy külön csapat válaszol a magyar nyelvű telefonhívásokra, és a netbank esetében is folyamatos a fejlesztés, ami – ismerte el Fatér Gyula – még nem tökéletes, de dolgoznak rajta.
Organikus növekedési stratégiájának megfelelően alaptőkét emelt március folyamán az OTP Bank Románia – közölte csütörtökön a pénzintézet.
A sajtótájékoztatón ugyanakkor elhangzott, hogy az OTP 2014-ben indított, legfontosabb társadalmi felelősségvállalási programja új név alatt folytatja tevékenységét, OTP Bank Románia Alapítvány az új neve az Oktatáshoz való jog Alapítványnak. A most bejelentett névváltoztatás összhangban van az alapítvány terveivel, amelyek között az is szerepel, hogy az oktatás egyik fontos szereplője legyen Romániában, és nem kizárólag a gazdasági ismeretek területén. Emellett olyan kezdeményezéseket támogat, amelyek hiánypótló oktatási anyagot hoznak létre.
Példa erre a kolozsvári Musafir nyelviskolával közösen útjára indított projekt, amelynek keretében
Fatér Gyula fontosnak tartotta még kiemelni, hogy nagyon sok magyar program támogatása fontos része a pénzintézet tevékenységének, példaként a nagyváradi Szent László Napokat, a Csíkszeredai Nemzetközi Jazzfesztivált, valamint a Babeș–Bolyai Tudományegyetem esettanulmány-versenyét említette.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!