Eurómilliókat ajándékoz közpénzből magáncégeknek a környezetvédelmi tárca

•  Fotó: Mihály László

Fotó: Mihály László

Több 10 millió lejre rúg a roncsautóprogram keretében a használt gépkocsikat begyűjtő, amúgy magánkézben levő vállalatok, az úgynevezett REMAT-ok haszna lapunk számításai szerint. A forgalomból kivont autókhoz ugyanis ingyen jutnak hozzá a szakcégek. A REMAT-ok a volt állami hulladékbegyűjtő mamutvállalat feldarabolásából jöttek létre, amelyeket a 90-es évek elején privatizáltak.

Túrós-Bense Levente

2011. október 14., 08:012011. október 14., 08:01

A környezetvédelmi alap által meghirdetett programban csak azok cégek vehettek részt, amelyek teljesítették a pályázatban meghirdetett szigorú feltételeket. A pályázó vállalatnak rendelkeznie kell a roncsokból származó fém- és egyéb hulladékok feldolgozásához, illetve a semlegesítéséhez szükséges technológiával, vagy szerződésben kell állnia olyan cégekkel, amelyek – mint végső felhasználók – újrahasznosítják ezeket a környezetre veszélyes anyagokat. Bíró József, a csíkszeredai REMAT Hargita vezérigazgatója lapunk érdeklődésére elmondta, a roncstelepek a forgalomból kivont autók csak igen kevés részét értékesíthetik alkatrészként, ilyen például a motorháztető vagy irányjelző. Közlekedésbiztonságból fontos vagy sorszámmal ellátott alkatrészeket, például futóművet, kormánykazettát vagy motorblokkot nem.

Kifizetődő vállalkozás

A roncsokból kinyert acél és nemesfémek értékesítéséből azonban jelentős haszon származik, annak ellenére is, hogy a veszélyes anyagok, a gumiabroncsok és a különböző kenőanyagok megsemmisítéséért külön fizetni kell az erre szakosodott cégeknek. A folyamat igen egyszerű: az értékjegyeket a minisztérium osztja szét a programban részt vevő REMAT-oknak, akik ezzel fizetnek az autótulajdonosoknak a leadott roncsért. A gépjárművek így gyakorlatilag ingyen jutnak a fémhulladék-gazdálkodók birtokába, miközben a roncsprogramon kívül leadott autókért normális esetben nagyjából 500 lejt fizetnek. Bíró szerint egy roncs feldolgozása körülbelül 250–300 lejbe kerül, a fémek értékesítéséből származó bevétel azonban átlagosan 800–1000 lej. „A haszon függ attól is, hogy milyen típusú autót dolgozunk fel, egy Trabanton például kevesebb a profit, de legkevesebb 500 lejt többnyire minden autón nyerünk” – fogalmazott Bíró. Egy bizonyos darabszám fölött a gépkocsikat már nem érdemes darabjaira szedni, jobban megéri ezeket egyszerűen bedarálni, és bálázva értékesíteni. A fémhulladék 60–70 százalékát hajók szállítják külföldre, a maradékot a helyi fémfeldolgozó üzemek vásárolják fel.

Előnyben a „zöldautók”
Október elején indult a minisztérium környezetbarát autókat támogató programja, amely keretében egy leadott környezetszennyező autóért 4 értékjegyet kapnak azok, akik elektromos autót vásárolnak, és 2 értékjegy jár annak, aki hibrid hajtású gépkocsit vesz. A minisztérium környezetbarát programjában érdekelt polgárok, közintézmények október 3-ától kezdődően tehetik le pályázati iratcsomóikat a Környezetvédelmi Alaphoz. Az iratcsomókat november 4-éig lehet leadni. Egy voucher értéke 3800 lej. Azok a közintézmények, illetve magánszemélyek, akik szeretnének környezetbarát autót vásárolni, de nincs leadandó gépkocsijuk, a megvásárolandó villanyautó árának legfeljebb 20 százalékát pályázhatják, a támogatás összege azonban nem haladhatja meg a 3700 eurót. A hibrid autó árának 10 százalékát, legfeljebb 1800 eurót állja a minisztérium. A Környezetvédelmi Alapból finanszírozott program 2011-es költségvetése 5 millió lej.

 A környezetvédelmi minisztérium adatai alapján tavaly közel 190 ezer roncsot vontak ki forgalomból, idén legkevesebb 120 ezer értékjegyet osztottak szét. Számításaink szerint tehát a roncstelepek tiszta haszna két év alatt – autónként mindössze 500 lejjel számolva – meghaladja a 155 millió lejt, azaz a 36 millió eurót. Ehhez hozzáadódnak az alkatrészek árusításából befolyó összegek, ennek mértékét azonban megbecsülni is nehéz.

Fő a környezetvédelem

Felmerül a kérdés, hogy a zöld tárca miért mondott le ilyen könnyen e bevételről. Megoldás lehetett volna, ha a nyugat-európai országokban bevett szokás szerint a minisztérium közbeszerzési pályázatot ír ki, és a roncsokat a legjobb ajánlatot tevő fémhulladék-hasznosító cégeknek adja el. Az így befolyó összeg a közpénzből kiosztott 310 ezer, egyenként 3800 lejes értékjegyekkel kapcsolatos kiadások egy részét biztosan fedezte volna.

„A roncsautóprogram elsősorban a környezetvédelemnek hoz hasznot, hiszen több százezer környezetszenynyező gépkocsit sikerült kivonnunk a forgalomból” – reagált lapunk felvetésére Borbély László környezetvédelmi miniszter. A hatályos jogszabályok szerint a roncsautókat begyűjtő cégek ugyanakkor kötelesek a jövedelmük 3 százalékát a Környezetvédelmi Alapba befizetni – tette hozzá a tárcavezető.

Mivel a program jövőre is folytatódik, a roncstelepek megélhetése biztosított. „A program ez évi sikere arra mutat rá, hogy a polgárokat továbbra is érdekli a roncsautóprogram. Az eredmények kiértékelése után, a jövő évi költségvetési lehetőségeket figyelembe véve eldöntjük, mennyi pénzt különítünk el a 2012-es roncsprogram részére” – tudtuk meg Borbély Lászlótól. 

Traktorokat is várnak
A roncsprogramot idén kiterjesztették régi mezőgazdasági gépekre, elsősorban traktorokra is. A jogszabály értelmében azok a polgárok, akik  régi mezőgazdasági gépeiket újra cserélik, a forgalomból kivont eszközök után 17 ezer lej támogatásban részesülnek. A támogatás értéke azonban nem haladhatja meg az újonnan vásárolt mezőgazdasági gép vételárának általános forgalmi adó nélkül számolt 40 százalékát.


 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)