Mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk tankoláskor, mint a tavalyi év végén
Fotó: Sándor Csilla
Erőteljes drágulással indították a 2022-es évet az üzemanyagok Romániában, a benzin ára literenként 28 banival, a gázolajé pedig 27 banival nőtt alig két hét leforgása alatt. Elemzők szerint a jövedéki adó emelése mellett a kőolaj világpiaci drágulása pörgeti az árakat.
2022. január 17., 10:352022. január 17., 10:35
Az Economica.net gazdasági portál egy bukaresti töltőállomás december 31-én, illetve december 14-én gyakorolt árait vetette össze elemzésében.
Elemzők szerint a drágulás egyik oka, hogy 2022. január elsejétől nőtt az üzemanyagok jövedéki adója, ami literenként nagyjából 7–8 banis drágulást eredményezett.
Emellett nőtt a kőolaj világpiaci ára is, az elmúlt napokban regisztrált hordónkénti 84 dolláros árszint kéthavi csúcsnak számít.
Január 1-jétől nőtt a minimálbér, a nyugdíjpont értéke és a gyermeknevelési pótlék Romániában, de drágul az üzemanyag, és a villamos energia egyetemes szolgáltatási ára is magasabb lett.
a kőszén- és a földgázdeficit miatt, elemzők szerint pedig a trend idén is folytatódni fog, és a hordónkénti ár az előrejelzések szerint meg fogja haladni a 100 amerikai dollárt. Az OPEC közben arra számít, hogy
Drágulás ide vagy oda, a benzin és a gázolaj továbbra is a második legolcsóbb Romániában európai uniós összevetésben az Oil Bulletin adatai szerint. A legfrissebb, január 7-én közzétett összehasonlítás szerint a benzin literenként 1,26 eurós átlagáránál olcsóbban csak Bulgáriában tudunk tankolni, ahol ugyanezért 1,19 eurót kell lepengetni. A gázolaj romániai átlagára 1,25 euró volt január 7-én, Bulgáriában 1,21 eurós szintet regisztráltak. Az uniós átlagár eközben a benzin esetében 1,61 euró, a gázolajnál pedig 1,50 euró.
A földgáz és az étolaj drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben, és a légi szállítási szolgáltatások díja volt az egyetlen, amely csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!