2012. június 19., 08:232012. június 19., 08:23
„A Romgaz kemény, agyagtartalmú kőzetekből termeli ki a földgázt. Az elmúlt években még nem voltunk biztosak abban, hogy az erdélyi lelőhelyeken nem hagyományos – például palagáz- vagy széngáz- lelőhelyek is vannak. Húsz szondát telepítettünk, és negyedük esetében eredményesek voltak a próbafúrások. Az akkori technológiát pedig most korszerűsíthetjük. Azt mondhatjuk, hogy eddig véletlenszerűen termeltük ki a nem hagyományos gázfajtákat. Most azonban új szondákat tesztelünk. Mind a nem hagyományos, mind a hagyományos földgáz kitermelését át akarjuk alakítani, most a kutatási időszakban vagyunk” – mondta Gheorghe.
Mint elmondta, már korábban kiderült, hogy Erdélyben lehetnek nem hagyományos, kemény kőzetekbe zárt gázlelőhelyek (tight gas). 1994-ben és 1995-ben végzett próbafúrások már azt jelezték, hogy néhány lelőhelyen jelentős ilyen készletek lehetnek. Azóta hidraulikus technológiával próbálkoztak, néhány szondánál pedig ennek nyomán jelenleg is zajlik a kitermelés.
A szakember elmondta: a 3 D-s vizsgálatok kimutatták, hogy a lelőhelyek nagy mélységben, háromezer méternél is mélyebben találhatók. Az ott nyugvó gázkészlet menynyiségét azonban a jelenlegi periódusban még nem lehet fölbecsülni, ám – mint kifejtette – a jelenlegi földgáztartalék mintegy százmilliárd köbméter, ami az ország szükségleteinek jelentős részét fedezi.
A Romgaz egyébként Erdélyben három, országosan pedig összesen nyolc helyszínen kutat. A BP szerint Románia földgáztartalékai 2011 végén százmilliárd köbmétert tettek ki, ami jelentős mértékben, 500 milliárd köbméterrel kevesebb a 2010-ben kiadott, 600 milliárdra vonatkozó becsléshez képest. 1991-ben az ország földgázkészlete még 500 milliárd köbméter volt.
Románia egy helyet rontva a tizedik helyre csúszott vissza tavaly az európai és eurázsiai kőolaj-kitermelő országok sorában – derül ki a British Petroleum (BP) brit kőolajcég által tegnap nyilvánosságra hozott, 2011-re vonatkozó felmérésből. Ez napi 88 ezer hordónyi kitermelést jelent, ami 1,5 százalékos visszaesés 2010-hez képest, és a világ összkitermelésének 0,1 százaléka. A régióban Oroszország áll az első helyen napi 10,28 millió hordóval, őt Norvégia követi (2,039 millió hordó), a harmadik Kazahsztán (1,841 millió hordó), a negyedik pedig Nagy-Britannia (1,1 millió hordó). Az Európában és az eurázsiai térségben kitermelt kőolaj mennyisége 2011-ben elérte a napi 17,314 millió hordót, ami a világ összkitermelésének 21 százaléka. Világszinten naponta 83,576 hordónyi kőolajat termeltek ki, ebből az Európai Unióban 1,692 milliót, ami az össztermelés 2 százaléka. A romániai kőolaj-felhasználás napi 187 ezer hordó volt, ami 4,4 százalékos növekedés az előző évhez képest, és a világ összfogyasztásának 0,2 százalékát teszi ki. A térség legnagyobb fogyasztója Oroszország (2,961 millió hordó naponta), Németország (2,362), Franciaország (1,724), Nagy-Britannia (1,542), Olaszország (1,486) és Spanyolország (1,392). A világ összfogyasztása napi 88,034 millió hordó volt, ebből az EU-é 13,478 millió, azaz az összmennyiség 15,9 százaléka. A BP szerint Románia kőolajtartalékai 600 millió hordónyira rúgnak. A romániai szénkitermelés tavaly 6,7 millió tonna volt, ami 14,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál, és a világ szénkitermelésének 0,2 százalékát tette ki. A 2011-es szint ugyanakkor 400 ezer tonnával kevesebb, mint a 2001-es. |
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.