Fotó: 123RF
Az Erdélystat.ro statisztikai portál kedden közölt elemzése szerint Románia régiói nagyon különböző képet mutatnak a lakossági hitelek és bankbetétek tekintetében.
2020. december 22., 15:012020. december 22., 15:01
Az elemzés kitér arra, hogy Románia mind a lakossági hitelek, mind a lakossági bankbetétek rangsorában utolsó az Európai Unióban.
Az egy lakosra jutó háztartási betétek összege 2420 euró volt, ami az EU-s átlag alig több mint nyolcada, ezzel a tagállamok rangsorában szintén az utolsó helyen szerepel Lettország (3975 euró) és Magyarország (3135 euró) mögött.
Az elemzés szerint ez annak ellenére van így, hogy 2008 és 2020 között a megtakarítások fokozatosan és jelentősen nőttek az országban. A hitelállomány – a lakáskölcsönök töretlenül növekvő igénybevétele és a fogyasztási hitelek enyhe visszaesése mellett – szintén jóval az inflációt meghaladó mértékben növekedett az elmúlt tizenhárom évben.
Amint az adatok regionális bontásából kiderül, Bukarestben és vonzáskörzetében az országos átlag háromszorosát is meghaladja a lakossági hitelállomány összege. Erdély viszont enyhén az országos átlag alatt szerepel a statisztikában.
Az egy főre eső bankkölcsönök mértéke Erdélyen belül Közép-Erdélyben, és a Bánságban kiemelkedő.
A nem teljesítő hitelek aránya 2020 januárjában Erdélyen belül a partiumi megyékben (3,8 százalék) és Dél-Erdélyben (3,4 százalék) volt a legmagasabb, Székelyföldön pedig a legalacsonyabb (1,5 százalék).
A megtakarítások átlagát is Bukarest és vonzáskörzete húzza felfelé, ahol az egy főre jutó betétállomány több mint kétszerese az országos átlagnak. Erdély a betétállomány statisztikájában is enyhén elmarad az országos átlagtól.
Bár 2008 és 2020 között a betétek gyarapodása körülbelül háromszoros volt mindegyik erdélyi régióban, abszolút értékben ez azt eredményezte, hogy a nagyobb tartalékokkal rendelkező régiók előnye tovább nőtt. Miközben egy átlagos közép-erdélyi lakosra jutó megtakarítás 2114 euróval lett több, egy székelyföldié csupán 972 euróval gyarapodott.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!