Fotó: 123RF
Az Erdélystat.ro statisztikai portál kedden közölt elemzése szerint Románia régiói nagyon különböző képet mutatnak a lakossági hitelek és bankbetétek tekintetében.
2020. december 22., 15:012020. december 22., 15:01
Az elemzés kitér arra, hogy Románia mind a lakossági hitelek, mind a lakossági bankbetétek rangsorában utolsó az Európai Unióban.
Az egy lakosra jutó háztartási betétek összege 2420 euró volt, ami az EU-s átlag alig több mint nyolcada, ezzel a tagállamok rangsorában szintén az utolsó helyen szerepel Lettország (3975 euró) és Magyarország (3135 euró) mögött.
Az elemzés szerint ez annak ellenére van így, hogy 2008 és 2020 között a megtakarítások fokozatosan és jelentősen nőttek az országban. A hitelállomány – a lakáskölcsönök töretlenül növekvő igénybevétele és a fogyasztási hitelek enyhe visszaesése mellett – szintén jóval az inflációt meghaladó mértékben növekedett az elmúlt tizenhárom évben.
Amint az adatok regionális bontásából kiderül, Bukarestben és vonzáskörzetében az országos átlag háromszorosát is meghaladja a lakossági hitelállomány összege. Erdély viszont enyhén az országos átlag alatt szerepel a statisztikában.
Az egy főre eső bankkölcsönök mértéke Erdélyen belül Közép-Erdélyben, és a Bánságban kiemelkedő.
A nem teljesítő hitelek aránya 2020 januárjában Erdélyen belül a partiumi megyékben (3,8 százalék) és Dél-Erdélyben (3,4 százalék) volt a legmagasabb, Székelyföldön pedig a legalacsonyabb (1,5 százalék).
A megtakarítások átlagát is Bukarest és vonzáskörzete húzza felfelé, ahol az egy főre jutó betétállomány több mint kétszerese az országos átlagnak. Erdély a betétállomány statisztikájában is enyhén elmarad az országos átlagtól.
Bár 2008 és 2020 között a betétek gyarapodása körülbelül háromszoros volt mindegyik erdélyi régióban, abszolút értékben ez azt eredményezte, hogy a nagyobb tartalékokkal rendelkező régiók előnye tovább nőtt. Miközben egy átlagos közép-erdélyi lakosra jutó megtakarítás 2114 euróval lett több, egy székelyföldié csupán 972 euróval gyarapodott.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!