Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke szerint a villamos energia és a földgáz ára is nőhet az idei év folyamán.
2017. február 15., 22:372017. február 15., 22:37
Nő áprilistól a földgáz ára – jelentette be szerdán Niculae Havrileț, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke. „Április elsején módosítjuk az árat, a hatóság ugyanis a gázév alapján, tehát áprilistól áprilisig számítja a fogyasztói árat. Ekkor véglegesítjük a földgáz szabályozott piacát, és elképzelhető, hogy ebben a szektorban áremelés lesz, de nem hiszem, hogy 10 százalékos vagy annál nagyobb, inkább ez alatti, néhány százalékos emelésről lesz szó\" – mondta az ANRE elnöke. Az árszámítás a lakossági fogyasztók esetében a földgázok piacának liberalizálásával áll kapcsolatban.
„Április elsejétől ennek nem lesz azonnali hatása, mert akkor úgyis kezdődik a melegebb évszak, és a lakossági fogyasztók novemberig nem fűtenek, tehát lesz egy hat-hét hónapos átmeneti időszak, ami alatt lesz időnk megnézni, mi az a verzió, ahogyan a gáz a lehető legolcsóbb lehet a végső fogyasztó számára\" – magyarázta el Havrileț.
Idén nőhet a villamos energia ára is, ám az ANRE arról biztosított, hogy az áremelés nem lesz jelentős. „Az elmúlt három évben minden kiigazítás 1–2 százalékos mínuszt hozott, csökkenő trend volt érvényben. Úgy véljük, hogy a villanyáram ára vagy ugyanannyi marad, mint most, vagy szintén mindössze 1–2 százalékos emelkedés lesz\" – mondta Havrileț, aki ugyanakkor bírálta egyes energiaipari vállalatvezetők nyilatkozatait, amelyek szerint nőhet az elektromos energia ára. „Az ilyen nyilatkozatok nem tesznek jót a villanyáram piacának, hamis adatokat vihetnek be a piac alakulásába. Úgy véljük, minden, az energetikai szektorban működő vállalatnak jogában áll ötletekkel, javaslatokkal előállni\" – zárta szavait Havrileț.
Az ANRE elnöke kijelentésével arra utalt, hogy Frank Hajdinjak, az E.ON Románia vezérigazgatója kedden az Agerpres hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy április elsejétől több mint 10 százalékkal nőhet a földgáz ára, mivel ekkortól liberalizálják a belföldi termelésű földgáz piacát. Hajdinjak ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ANRE-nak közbe kell lépnie, és fokozatos áremelési mechanizmust kell kidolgoznia, hogy ne egyszerre érezze meg a lakosság a teljes drágulást.
Euró-százmilliókat kap Románia
Pert nyert Románia a párizsi nemzetközi kereskedelmi kamaránál az olasz Enel energiavállalattal szemben az egyik volt állami áramszolgáltató privatizációja miatt kialakult jogi vitában. A párizsi nemzetközi kereskedelmi kamara a román fél számára rekord összegnek számító 401 millió eurót ítélt meg, így az olasz vállalatnak ennyit kell kifizetnie az Electrica Muntenia Sud dél-romániai áramszolgáltató vállalat 13,5 százalékos részvénycsomagjáért.
A privatizáció 2007-ben történt meg, és a felek később nem értettek egyet abban, hogy az olaszoknak a szerződés értelmében mennyi pénzt kell még fizetniük. A román Számvevőszék 2012-ben állapította meg, hogy az olasz vállalat nem teljesítette maradéktalanul a privatizációs szerződésben vállalt kötelezettségeit. A román hatóságok ezt követően fordultak a párizsi nemzetközi kereskedelmi kamarához.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!