Energiaügyi vészhelyzetre is fel kell készülni: több európai ország importgáz nélkül maradhat, Romániában nem várható korlátozás

•  Fotó: Facebook/Romgaz

Fotó: Facebook/Romgaz

Bár annak nagyon kicsi a valószínűsége, hogy Romániában a lakossági fogyasztókat érintő korlátozásokat vezessenek be a fűtés vagy az áramfogyasztás tekintetében, Dumitru Chisăliță energiapiaci szakértő szerint mindenképpen szükség van egy olyan részletes kormányzati tervre, amely mindenkit felkészít egy esetleges vészhelyzetre. Philip Verleger közgazdász energiaügyi szempontból pokoli telet jósol Európának.

Pataky István

2022. augusztus 29., 19:112022. augusztus 29., 19:11

Rendkívül nehéz tél elé néz a lakosság Európa országaiban – beleértve Romániát – az egekbe szökött energiaárak és az ukrajnai háború miatt. A lapunknak nyilatkozó román szakértő ennek ellenére úgy látja, nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy Romániában a lakossági fogyasztókat érintő korlátozásokat vezessenek be a fűtés vagy az áramfogyasztás tekintetében.

„Forgatókönyvekről beszélhetünk, senki sem láthatja előre a jövőt, annál is inkább, mivel rendkívül bizonytalan jövőről beszélünk az ukrajnai konfliktus, a naponta változó energiapiaci változások miatt. Világszinten ilyen dinamika még soha nem volt tapasztalható, ez pedig sok bizonytalansági tényezőt jelent. Nehéz ilyen körülmények között egyértelmű válaszokat adni arra a kérdésre, hogy mi lesz” – nyilatkozta a Krónikának Dumitru Chisăliță.

Sok ország importgáz nélkül maradhat

Az energiapiaci szakértő szerint több forgatókönyv is lehetséges. Az optimista verzió azzal számol, hogy az idei tél energetikai szempontból olyan lesz, mint az eddigiek.

Hozzátette ugyanakkor: vannak pesszimista forgatókönyvek is, amelyek értelmében a dolgok nem úgy alakulnak, mint a korábbi években. Megjelenhetnek olyan körülmények, amelyek nehéz helyzetbe hozhatnak bennünket.

„Például az utóbbi években kifejezetten meleg telekről beszélhettünk, magas hőmérsékletekkel, rövid hideg időszakokkal. Senki sem garantálhatja, hogy ugyanilyen lesz az idei tél. Ha hosszabb ideig tartó alacsony hőmérséklettel kell szembenéznünk, a dolgok már nem olyan egyszerűek. Ráadásul nagyon sok európai ország importgáz nélkül maradhat, s itt elsősorban az oroszországi energiahordozóra gondolok. A Romániába érkező gázmolekula is száz százalékban orosz. Ilyen helyzetekben egyes, nem létszükségletű termékeket gyártó üzemeknek vissza kell fogniuk a termelésüket annak érdekében, hogy a lakosságnak elegendő gáz jusson el” – fogalmazott az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Egy másik fontos tényezőként említette az energiaár alakulását. Úgy véli, ha ez a növekedés tovább folytatódik, az importra szorulók esetében energiabiztonsági probléma jelentkezhet.

„Természetes, hogy optimistán állunk a kérdéshez, de fel kell készülnünk a pesszimista forgatókönyvekre is” – hangoztatta lapunknak a szakértő.

Lehetnek-e Romániában a lakossági fogyasztókat érintő korlátozások a fűtés vagy az áramfogyasztás tekintetében? – kérdeztük a szakembert. Szerinte ennek nagyon kicsi a valószínűsége.

„Románia alapvetően jó helyzetben van. Az ország gáztermelése valahol mintegy 24 millió köbméter naponta. A lakosság, valamint a létszükségletű termékeket gyártó üzemek gázfogyasztása egy nagyon hideg napon napi 40 millió köbméter. Ugyanakkor ott vannak a gáztárolók is, amelyekből még lehet napi harminc-negyven millió köbmétert biztosítani. Ilyen tekintetben nem létezik pesszimista forgatókönyv. A legrosszabb esetben a nem létszükségletű termékeket gyártó üzemek termelése kerülhet veszélybe, amelyek a törvényeknek megfelelően leállíthatók” – vázolta a helyzetet Chisăliță.

A szakértő által irányított Intelligens Energia Egyesület néhány napja megismételte korábbi felszólítását, s ismét nyílt levélben sürgette a román kormánytól egy olyan átfogó terv elkészítését, amely egyebek mellett megállítja az energia területén a spekulációt, a nagyon magas profitszerzést, a téli hónapok magas számláit a nyári hónapokra teríti szét, s konkrét útmutatót ad ahhoz, miként készüljünk fel az esetleges válsághelyzetekre.

„Nem a válság bekövetkeztekor kell kitalálni, mi a teendő, hanem kész terv alapján kell lépni. Mindenkinek tudnia kell ilyenkor, mi a teendő. Nagyon fontos, hogy felkészültek legyünk” – mondta a szakember. Megemlítette: a kilencvenes években Kanadában ezrek haltak meg a hideg miatt, de nem feltétlenül a nagyon alacsony hőmérséklet volt ennek az oka, hanem a minimális felkészültség hiánya.

Pénzügyi csőd a nemzetközi energiarendszerben?

Vészjósló elemzést közölt az előttünk álló télről Philip Verleger energiaipari közgazdász. Szerinte a történészek a jövőben a „pokol teleként” fogják emlegetni a 2022 decemberétől 2023 áprilisáig tartó időszakot, és nem csak Európában. Mint írta, az energiarendszer már most is a végsőkig ki van feszítve, és minden körülményt egybevetve gyakorlatilag küszöbön áll a katasztrófa.

Idézet
Nincs többletkapacitás az ágazatban, egyszerűen nincs. A folyók ki vannak száradva, a magas hőmérséklet egyre csak növeli a villamosenergia-keresletet, ami viszont megnövekedett mennyiségű földgázt igényel.

Ez arra készteti a döntéshozókat, hogy visszaváltsanak a szénre, már ahol még van ilyen kapacitás, és a készletek rendelkezésre állnak. A nagy- és kisfogyasztók is igyekeznek dízelre vagy desztillátumra váltani, de a finomítók már most annyi dízel üzemanyagot állítanak elő, amennyit csak tudnak, és nincs többletkapacitás. Az eddigi politikai erőfeszítések nem tudtak mit kezdeni ezzel a mélységes rossz közérzettel, és a következmények katasztrofálisak lehetnek – beleértve a II. világháború óta nem látott mértékű kormányzati beavatkozást az energiapiacokon” – idézi az Nrgreport portál a szakembert, aki több mint negyven éve ír az energiapiacokról.

Verleger szerint a földgáz lehet a legkisebb európai energiaprobléma ezen a télen.

Úgy látja, a küszöbön álló katasztrófa több mint egy évvel ezelőtt kezdődött, amikor Oroszország leállította a földgáztárolók feltöltését a régióban. A hosszan tartó szárazság közben kiszárította a folyókat, ami korlátozza a teherhajók kereskedelmét. Franciaországban az atomerőműveket leállították a korróziós problémák miatt.

„Franciaország, amely általában villamosenergia-exportőr, most importálni kényszerül, Norvégia, amely szintén villamosenergia-exportőr, figyelmeztetett, hogy a következő hónapokban korlátozni fogja az exportot a víztározók alacsony szintje miatt, ugyanakkor Németország továbbra is azt tervezi, hogy az év végére leállítja maradék három atomerőművét” – áll az elemzésben. A közgazdász szerint a politikai erőfeszítések nem fogják tudni jól kezelni a villamos energia, a gáz és az olaj véges kínálatát az elkövetkező hónapokban.

„Az árak emelkedni fognak, hogy a piacok tisztuljanak. Egyes esetekben a kormányok további beavatkozásokat fognak kezdeményezni, hogy megpróbálják elosztani a szűkös készleteket, annak ellenére, hogy ezek a programok rosszul sikerültek” – állapítja meg az energiaipari közgazdász, aki szerint azonban ezek az erőfeszítések valószínűleg nem lesznek nagy hatással az árakra. Ehelyett a következő hat hónap magasabb energiaárakkal járó kaotikus piaci viszonyai valószínűleg valamilyen pénzügyi csődöt fognak okozni az energiarendszerben, ahogyan 2008-ban a másodlagos jelzáloghitel-program is összeomláshoz vezetett. A szakértő szerint a válsághelyzet gazdasági következményeinek nagyságrendje bizonytalan. Philip Verleger úgy látja, a pénzügyi problémákat súlyosbítani fogják a fogyasztóknak a magas áraktól való megóvását célzó megnövekedett kormányzati kiadások.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett

A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett
2025. július 10., csütörtök

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban

Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

2025. július 09., szerda

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről

Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről
2025. július 09., szerda

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást

Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást
2025. július 09., szerda

Roncsautóprogram: homályba vész a folytatás

A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Roncsautóprogram: homályba vész a folytatás
2025. július 09., szerda

Pénzügyminiszter: mérséklődött az ország leminősítésének kockázata

Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Pénzügyminiszter: mérséklődött az ország leminősítésének kockázata
2025. július 09., szerda

Folytatják a tiltakozást, „a megszorítások fekete doboza” elnevezéssel online kampányt indítanak a szakszervezetek

Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.

Folytatják a tiltakozást, „a megszorítások fekete doboza” elnevezéssel online kampányt indítanak a szakszervezetek
2025. július 09., szerda

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára

Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára
2025. július 08., kedd

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését

A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését