Visszás helyzet. A munkáltatókon múlik egy félhavi minimálbér-emelés biztosítása
Fotó: Barabás Ákos
A könyvelési nyilvántartásban okoz bonyodalmakat a romániai cégeknek, hogy a bukaresti kormány január 13-tól emelte meg a minimálbért. A lapunk által megszólaltatott adószakértő szerint „huszárvágással” oldhatják meg a problémát, és bár nem kötelező, de már januártól 1-től megemelhetik a minimálbért, ez mindössze 14 lej többletköltséget generál a cégnek.
2021. január 19., 08:302021. január 19., 08:30
2021. január 20., 11:442021. január 20., 11:44
Csupán január 13-ától, és nem az újév első munkanapjától érvényes a kormány által elfogadott, bruttó 70 lejes minimálbér-emelés abban a formában, ahogyan a Hivatalos Közlönyben megjelent – irányították rá a figyelmet az elmúlt napokban vállalkozók, adószakértők. A 2021/4-es kormányhatározatot január 13-án tették közzé a Hivatalos Közlönyben, és előírja, hogy 2300 lejre növelik a minimálbért, a határozat életbelépésének időpontjától, vagyis január 13-tól.
A visszajelzésekre reagálva a Cîțu-kabinet ugyan ígéretet tett arra, hogy elfogad egy olyan módosítást, amely arra kötelezné a munkáltatókat, hogy már elsejétől alkalmazzák az emelést, ilyen irányú tervezet szerepelt is a pénteki kormányülés napirendjén, ám végül mégsem fogadtak el erre vonatkozó jogszabályt.
Debreczeni László adószakértő lapunknak elmondta, a törvénynek nem lehet visszamenőleges hatálya, tehát
valószínűleg végül ezért is nem jelent meg erre vonatkozó módosítás. Viszont nincs arra vonatkozó tiltás, hogy ezt a cégek jószántukból megtegyék, és január 1-től már hetven lejjel nagyobb bruttó fizetést adjanak az alkalmazottaiknak.
„A jelenlegi könyvelési programokkal, fizetésszámoló szoftverekkel bonyolult a hónap közepén módosítani a béreket, ezért azt javasoljuk a cégeknek, hogy a minimálbéren foglalkoztattak bérét már január 1-től emeljék meg 70 lejjel. Ez ugyan nem kötelező, de saját hatáskörben megtehetik, és megspórolják vele az ügyintézés bonyodalmait” – szögezte le Debreczeni László.
„A cégeknek húsz munkanap áll a rendelkezésükre, hogy minden bérezéssel kapcsolatos módosítást jelentsenek, tehát még mindig megtehetik, hogy január 1-től a minimálbéren foglalkoztatott alkalmazottak fizetését hetven lejjel megemeljék, így huszárvágással kivédik a bonyodalmakat, és mindez 14 lejükbe kerül egy munkavállaló után” – mondta az adószakértő.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!