Fotó: Barabás Ákos
Emelte a benzin árát, a gázolajét pedig csökkentette kedd reggel a piacvezető Petrom kőolajipari társaság, ami miatt szokatlan helyzet állt elő: ma már drágább egy liter benzin, mint a gázolaj. Legalábbis a Petrom kútjainál.
2023. május 30., 16:242023. május 30., 16:24
A Peco-online ármonitor adatai szerint a Petrom-kutakon a standard benzin literenkénti ára kedden 6,49 és 6,55 lej között mozog, a standard gázolajé pedig 6,46 és 6,49 lej között.
Az általunk megnézett nagyváradi Petrom-töltőállomáson például a benzinért 6,55 lejt, a gázolajért pedig 6,49 lejt kell lepengetni.
Az előző árváltozásra a Petromnál amúgy pénteken, május 26-án került sor, amikor a piacvezető három banival emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát. Egy nappal korábban a vállalat két banival drágította a benzint és a gázolajat, korábban pedig mindkét üzemanyag esetében öt banival emelte a literenkénti árat – idézi fel keddi elemzésében az Economedia.ro gazdasági portál. Mint rámutatnak,
hogy az egyik drágul, a másik pedig olcsóbb lesz. Ráadásul a legutóbbi fejlemények után a benzin drágább lett a gázolajnál, ami az utóbbi években újdonság a román piacon, amely még mindig „túlnyomórészt dízelpiac”, tavaly ősszel a gázolaj literenkénti ára még 1,5 lejjel volt magasabb, mint a benziné.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy ami a teljes romániai piacot illeti, az ármonitor legfrissebb adatai szerint
Kedden a standard benzin a Lukoilnak a Temes megyei Csanádon található töltőállomásán volt a legolcsóbb, 6,42 lejt kértek literenként. A gázolajért eközben a Dâmbovița megyei Titu településen található Petrom-kútnál kellett a legkevesebbet, 6,44 lejt lepengetni.
Második egymást követő napon, 9 centtel csökkentette péntek reggel a standard benzin és gázolaj literenkénti árát a Petrom. A korábbi trendekkel ellentétben, ma már gyakorlatilag nincs különbség a benzin és a gázolaj ára között.
Az Oil Bulletin, az Európai Bizottság üzemanyagár-figyelő szolgálatának legfrissebb adatai szerint (május 22-i adatok) amúgy az üzemanyag-átlagár 1,32 euró/liter Romániában. Ezen a szinten Románia Bulgária után a második legolcsóbb piac az EU-ban, a gázolaj esetében pedig nálunk alacsonyabb árakat Bulgáriában, Litvániában, Csehországban és Máltán találunk.
Az uniós tagállamok energiaügyekért felelős miniszterei keddi brüsszeli tanácskozásukon jóváhagyták az új személygépkocsikra és kisteherautókra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási normák felülvizsgálatáról szóló rendeletet.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!