Fotó: Barabás Ákos
Emelte a benzin árát, a gázolajét pedig csökkentette kedd reggel a piacvezető Petrom kőolajipari társaság, ami miatt szokatlan helyzet állt elő: ma már drágább egy liter benzin, mint a gázolaj. Legalábbis a Petrom kútjainál.
2023. május 30., 16:242023. május 30., 16:24
A Peco-online ármonitor adatai szerint a Petrom-kutakon a standard benzin literenkénti ára kedden 6,49 és 6,55 lej között mozog, a standard gázolajé pedig 6,46 és 6,49 lej között.
Az általunk megnézett nagyváradi Petrom-töltőállomáson például a benzinért 6,55 lejt, a gázolajért pedig 6,49 lejt kell lepengetni.
Az előző árváltozásra a Petromnál amúgy pénteken, május 26-án került sor, amikor a piacvezető három banival emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát. Egy nappal korábban a vállalat két banival drágította a benzint és a gázolajat, korábban pedig mindkét üzemanyag esetében öt banival emelte a literenkénti árat – idézi fel keddi elemzésében az Economedia.ro gazdasági portál. Mint rámutatnak,
hogy az egyik drágul, a másik pedig olcsóbb lesz. Ráadásul a legutóbbi fejlemények után a benzin drágább lett a gázolajnál, ami az utóbbi években újdonság a román piacon, amely még mindig „túlnyomórészt dízelpiac”, tavaly ősszel a gázolaj literenkénti ára még 1,5 lejjel volt magasabb, mint a benziné.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy ami a teljes romániai piacot illeti, az ármonitor legfrissebb adatai szerint
Kedden a standard benzin a Lukoilnak a Temes megyei Csanádon található töltőállomásán volt a legolcsóbb, 6,42 lejt kértek literenként. A gázolajért eközben a Dâmbovița megyei Titu településen található Petrom-kútnál kellett a legkevesebbet, 6,44 lejt lepengetni.
Második egymást követő napon, 9 centtel csökkentette péntek reggel a standard benzin és gázolaj literenkénti árát a Petrom. A korábbi trendekkel ellentétben, ma már gyakorlatilag nincs különbség a benzin és a gázolaj ára között.
Az Oil Bulletin, az Európai Bizottság üzemanyagár-figyelő szolgálatának legfrissebb adatai szerint (május 22-i adatok) amúgy az üzemanyag-átlagár 1,32 euró/liter Romániában. Ezen a szinten Románia Bulgária után a második legolcsóbb piac az EU-ban, a gázolaj esetében pedig nálunk alacsonyabb árakat Bulgáriában, Litvániában, Csehországban és Máltán találunk.
Az uniós tagállamok energiaügyekért felelős miniszterei keddi brüsszeli tanácskozásukon jóváhagyták az új személygépkocsikra és kisteherautókra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási normák felülvizsgálatáról szóló rendeletet.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
szóljon hozzá!