Első otthon csak a rászorulóknak? – a megvásárolandó lakás mérete és a hiteligénylő jövedelme lehet a döntő szempont

Lehet álmokat szőni. Idén is lesz Első otthon program – igaz, a feltételek még nem ismertek •  Fotó: Pixabay.com

Lehet álmokat szőni. Idén is lesz Első otthon program – igaz, a feltételek még nem ismertek

Fotó: Pixabay.com

Módosításokkal folytatódik idén az Első otthon program. Közben tovább zajlik a vita a kormányprogram keretében nyújtott hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor is figyelembe vett irányadó bankközi kamatlábról (ROBOR).

Bálint Eszter

2019. február 19., 14:102019. február 19., 14:10

Szociálisabb jelleget kap, de mindenképp folytatódik 2019-ben is a fiatalok lakásvásárlását kedvezményes hitelekkel segítő Első otthon program – ígéri Eugen Teodorovici pénzügyminiszter. Mint vasárnap esti televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta, a vonatkozó kormányhatározatot február végéig kidolgozzák, annyit viszont máris tudni, hogy

idén is mintegy 2 milliárd lej áll majd rendelkezésre állami garancia nyújtására.

A részletekről még zajlanak az egyeztetések a jegybank illetékeseivel.

Az első otthon nem palota

Teodorovici kiemelte: a cél erősíteni a kezdeményezés szociális jellegét, így

a módosítások elsősorban a megvásárolandó lakás méretére, az igénylők jövedelmére vonatkoznak majd.

„Végül is szociális programról van szó. Nem vesz az ember első otthonként egy 500 négyzetméteres házat” – fogalmazott Teodorovici az Antena 3 televízió műsorában.

A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, az Első otthon program 2009-es elindítása óta 2018 október végéig 264 578 hitel esetében összesen 23,40 milliárd lej értékben vállalt garanciát az állam. 2018-ban október végéig a garanciák száma elérte a 17 915-öt, ezek értéke pedig 1,7 milliárd lej. További 6494 esetben adtak ígéretet garanciára.

Módosítanák a ROBOR-t

Mint ismeretes, az Első otthon egyik fő előnye, hogy az állami garanciának köszönhetően nagyon alacsony önrész mellett lehet lakásvásárlási kölcsönhöz jutni,

a program azonban mostanság sokat veszített vonzerejéből amiatt, hogy a korábban kedvezményesnek tűnő havi törlesztőrészletek számottevően megnövekedtek,

mivel a befizetendő összeget a háromhavi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) alapján számítják ki, ami meredeken megnőtt.

A kormány emiatt több ízben is támadást intézett a központi pénzintézet, illetve a kereskedelmi bankok ellen, a jelenleg hatályban levő, hírhedt 2018/114-es számú sürgősségi kormányrendelet egy úgynevezett kapzsisági adót is kivetett a hitelintézetre, amit a ROBOR szintje alapján határoznak meg.

Eugen Teodorovici pénzügyminiszter ugyanakkor most azt mondja, hogy az elkövetkező időszakban megváltoztatják a ROBOR kiszámítási módszertanát, de részleteket egyelőre nem közölt, mindössze annyit jegyzett meg, hogy a polgárok számára is átlátható mechanizmusra van szükség, nemcsak a bankok számára. „Meggyőződésem, hogy belátható időn belül gyökeres változás jön abban, ahogyan a lakosság fizeti ezt a ROBOR-t” – fogalmazott a vasárnap esti televíziós interjúban a pénzügyi tárca vezetője, leszögezve, hogy ha egy országban az emberek valamit meg akarnak változtatni, akkor minden lehetséges.

Módosítanák a 114-es
rendeletet

Ugyanakkor az sem kizárt, hogy a 114-es rendelet több ponton is módosulni fog. Viorica Dăncilă kormányfő ugyanis hétfőn úgy nyilatkozott, hogy behívta kabinetje összes miniszterét, hogy egyeztessenek az adóügyi intézkedéscsomag körül felmerülő gondokról, és arról, hogy milyen módosításokat kell kieszközölni. Leszögezte: a módosítás nem jelenti azt, hogy a kormány feladja. Mint ismeretes, a 114-es rendeletet minden irányból támadják, intézmények és vállalatok egyaránt. Köztük vannak a bankok is, de a helyi önkormányzatok is hangot adtak elégedetlenségüknek. A Román Nemzeti Bank (BNR) pedig közölte,

fontos, hogy letegyenek arról, hogy az irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) szintjétől tegyék függővé a bankok aktíváinak megadózását,

mivel ez azt jelentené, hogy az új adót összekapcsolják a monetáris politikával.

Kezdődhet a regadó visszafizetése

Eugen Teodorovici pénzügyminiszter vasárnap este úgy nyilatkozott, hogy amint Klaus Johannis államfő kihirdeti a 2019-es évi állami költségvetést, megkezdik a korábbi években különböző név alatt gépkocsi-regisztrációs adóként – köznyelvben regadóként – befizetett összegek visszafizetését. „Az Európai Unió felszólításával vagy anélkül, mi már a 114-esbe belefoglaltuk, hogy júniusig visszafizetjük a pénzeket. Amint kihirdetik a költségvetést, rögtön elkezdünk fizetni azoknak, akik kérvényt nyújtottak be. Remélem, hogy az elnök úr nem dobja vissza a büdzsét, mert akkor sok hasonló gondot tud okozni” – fejtette ki a pénzügyi tárca vezetője az Antena 3 hírcsatorna műsorában. Mint ismeretes, januárban

az Európai Bizottság jelezte a bukaresti hatóságoknak, hogy kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen, amennyiben az elkövetkező két-három hónapban nem fizeti vissza a regisztrációs díjakat.

Visszaesett a ROBOR

Többnapi növekedést követően csökkent hétfőn a háromhavi irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR 3M: a pénteken jegyzett 3,17 százalékról 3,14 százalékra esett vissza – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) adataiból. A hathavi irányadó bankközi kamatláb eközben az előző napi 3,35 százalékról 3,33 százalékra, a kilenchavi ROBOR 3,47 százalékról 3,44 százalékra, a 12 havi irányadó bankközi kamatláb pedig 3,52 százalékról 3,50 százalékra zsugorodott. Mint ismeretes, a háromhavi ROBOR értéke azért fontos, mivel ennek alapján számolják ki a változó kamatozású hitelek törlesztőrészletét, miközben a hathavi ROBOR-t a jelzáloghitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazzák. A kilenchavi és a tizenkéthavi ROBOR-t a kereskedelmi bankok által egy másik kereskedelmi banktól felvett kölcsön kamatjának kiszámításakor alkalmazzák.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég