Egyre jobban teljesítenek a Kovászna megyei vállalatok: összforgalmuk, jövedelmük és az alkalmazottaik száma is nagyobb, mint egy évvel korábban – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Édler András, a Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke, aki egyúttal ismertette a megye legeredményesebb vállalkozásainak toplistáját.
2016. szeptember 27., 16:182016. szeptember 27., 16:18
2016. szeptember 27., 16:232016. szeptember 27., 16:23
Mint elhangzott, Kovászna megyében 4576 cég szerepel a nyilvántartásban, ám ezek közül több mint ezer nem nyújtotta be az elmúlt év könyvelési mérlegét, ugyanakkor csak 901 teljesítette a toplistába kerülés országosan egységes feltételeit.
Édler elmondta, 2015-ben a háromszéki vállalkozások 5,3 milliárd lejes forgalmat valósítottak meg, míg egy évvel korábban 5 milliárd lejt, a profitjuk pedig egy év alatt 386 millió lejről 430 millió lejre növekedett, miközben az alkalmazottaik száma 28312-ról 28842-re emelkedett. A kamara elnöke ugyancsak pozitívumként értékelte, hogy már második éve a nagyobb hozzáadott értéket termelő ipar átvette a vezetést, holott korábban évekig a kereskedelem valósította meg a megye gazdaságának jelentős részét. A forgalom tekintetében a kereskedelem a második helyre szorult, majd a szolgáltatások, az építkezés, a mezőgazdaság és végül a kutatás, a hightech következik.
Háromszéken tavaly a legnagyobb forgalmat a tejgyárak valósították meg: a Baróton bejegyzett Brassói Tejgyár nevű vállalat áll az élen évi 338 millió lej forgalommal, a sepsiszentgyörgyi Covalact a második 199 millióval, a kézdivásárhelyi Zarah Moden nadrággyár a harmadik 133 millióval. A Zarah Modennek volt egyébként a legmagasabb a profitja, 19 millió lej. Az Olt Textil gyár következik 14 millió lejjel, míg a szigetelőanyag-gyártó Arcon 10 millió lejes profittal a harmadik a listán. A legtöbb alkalmazottat az RGT nadrággyár, a Valkes autóalkatrész-gyár és a New Fashion nadrággyár foglalkoztatja, mind a három vállalatnál több mint ezren dolgoznak.
Édler András leszögezte, az adatokból egyértelműen kiderül, hogy a könnyűipar a legnagyobb foglalkoztató Háromszéken. A kamara elnöke abban bízik, hogy ha az ipari parkba újabb cégek telepednek, kialakul a verseny a munkavállalóért, és akkor ezek a gyárak is nagyobb fizetést adnak, hiszen elég nagy a profitjuk, tehát „van, honnan”. Hangsúlyozta, mindenki jól járna a béremelésekkel, hiszen az alkalmazottak elégedettebbek lennének, többet költenének, és arra is jobban tudnának figyelni, hogy inkább a helyi vállalkozóknak adják a pénzüket. „Amíg kevés a pénz, a lokálpatriotizmus helyett a legolcsóbb ár a döntő a vásárláskor\" – összegezte a kamara elnöke. A díjátadó gálára október 27-én kerül sor.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!