Lassúbb lehet a vártnál a válságból való kilábalás
Fotó: Pixabay
Mindössze 2022 közepére térhet vissza a román gazdaság a koronavírus-világjárvány előtti szintre, miután idén várhatóan 3,7 százalékkal, jövőre pedig 5 százalékkal gyarapodik a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi 5,5 százalékos zsugorodást követően – vetíti előre negyedévente kiadott makrogazdasági és stratégiai elemzésében az UniCredit Bank.
2021. január 21., 20:262021. január 21., 20:26
A friss prognózis szerint a lakossági fogyasztás 2021 második félévétől kezd magához térni, akkor ugyanis már csökkenésnek indulhat a munkanélküliségi ráta, ami az idei év első felében éri el a csúcsot. A beruházások terén főként az infrastruktúra kerül célkeresztbe, a fejlesztéseket a beáramló európai uniós források segítik, ez pedig pozitív hatással lesz a folyó fizetési mérleghiányra is.
A Világbank legfrissebb előrejelzése szerint a 2020-as 5 százalékos gazdasági visszaesés után idén 3,5 százalékos, jövőre pedig 4,1 százalékos gazdasági növekedés várható Romániában – írja az Agerpres.
– áll a prognózisban.
Túl sok optimizmusra nem ad okot a 2021-es esztendő a román gazdaságot és ezzel együtt saját mindennapjainkat illetően a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint. Úgy vélik, idén nem számíthatunk látványos gazdasági eredményekre, viszont a munkanélküliségi ráta növekedésére és a lej gyengülésére mindenkép
Emiatt csak a második félévben térhet magához a lakossági fogyasztás, az utolsó negyedévben viszont már el is érheti a válság előtti szintet.
A prognózis szerint idén 4,90 és 5 lej között fog alakulni a lej–euró-árfolyam.
Több évtizede nem tapasztalt ütemű fellendülés indulhat az idén a világgazdaságban, miután a koronavírus elleni globális oltási kampány kiteljesedésével várhatóan megkezdődik az élet visszatérése a normális kerékvágásba – jósolták 2021-re szóló pénteki előrejelzésükben londoni pénzü
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!