Egy kis haladék. 2021. április 1-jétől liberalizálják a földgáz árát
Fotó: Pixabay.com
A korábbi riogatásoktól eltérően nem nő hirtelen és drasztikusan a földgáz és a villanyáram ára, miután az Európai Bizottság három hónapot adott arra, hogy a bukaresti kormány kidolgozza a lépcsőzetes árliberalizáció menetrendjét.
2019. október 15., 07:472019. október 15., 07:47
2019. október 15., 07:532019. október 15., 07:53
A földgáz árát 2021. április 1-jétől, a villanyáram árát pedig 2021. július 1-jétől liberalizálják, ezt a forgatókönyvet az Európai Bizottság és a piaci szereplők is elfogadhatónak tartják – jelentette be hétfőn egy szakmai konferencián Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Mint előadását követően a Krónikának elmondta, az Európai Bizottságtól három hónap haladékot kapott az ország, hogy elfogadjon egy olyan törvényt, ami betartja a szabad piacra vonatkozó európai irányelveket, de a javasolt ütemterv szerint, hogy ezáltal megvédjék a lakosságot a drasztikus drágulástól. Az ANRE alelnöke kiemelte, amikor bemutatták a lépcsőzetes liberalizálás ütemtervét, az EB tagjai jól fogadták. Az írásban elküldött javaslatra tulajdonképpen nem kaptak választ, de az, hogy a három hónapos haladékra rábólintottak, jelzi, hogy nincs ellenükre ez a forgatókönyv.
Közben a szenátus hétfőn már napirendre tűzte a villamos energiáról és gázszolgáltatásról szóló 2012/123-as törvény módosítását, amely tartalmazza a liberalizálás ütemtervét, a módosításról viszont döntő testületként a képviselőház fog majd szavazni. Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta:
Az ANRE alelnöke pedig abban bízik, hogy a belpolitikai bizonytalanság ellenére határidőre elfogadja a parlament a törvénymódosítást, különben a kötelezettségszegési eljárás az Európai Bíróságra kerül, és nem valószínű, hogy újabb haladékot kap az ország.
Amint arról beszámoltunk, a kormány lépcsőzetes árliberalizálást javasolt az Európai Bizottsággal való tárgyalás során, azzal érvelve, hogy
Megnyitják. Az Európai Bizottság és a piaci szereplők szerint sem egészséges hozzáállás, hogy árszabályozással befolyásolják a piaci versenyt
Fotó: Pixabay.com
A földgáz és a villamos energia esetében a 114-es kormányrendelet alapján szabályozott árak vannak, a háztartási fogyasztók részére a forgalmazók szabályozott nagybani felvásárlási áron veszik az energiahordozókat. Viszont ha a parlament eltörli a 114-es kormányrendeletet, akkor azonnal vagy legkésőbb jövő év elején fel kellene szabadítani a piacot, aminek következményeként megemelkednének az árak a háztartási fogyasztóknak. Ennek kivédésére javasolták a kompromisszumos megoldást, a lépcsőzetes liberalizálást. A kormány különben lépéskényszerbe került, mert a földgáz esetében már indoklással ellátott felszólítást kapott az Európai Bizottságtól, amely nehezményezte, hogy a 114-es rendelet befolyásolja a nagybani piacot, ami gyökeresen ellentmond az európai irányelveknek.
Az alelnök különben a szakmai konferencián kifejtette, az ütemterv szerint 2021-ben a teljes piacot felszabadítják, a háztartási fogyasztóknak sem tartanak meg szabályozott árakat, tehát
„Egyeztettem a piaci szereplőkkel és az Európai Bizottság képviselőivel, mindenki egyetértett, hogy nem egészséges hozzáállás a háztartási fogyasztók esetében szabályozni az árakat, hogy ha a nagybani piacot liberalizáljuk. Folyamatosan különbségek lennének, melyeket valahogy szabályozni kellene, és befolyásolná a szabad versenyt” – részletezte a szakértő. Nagy-Bege Zoltán szerint az a cél, hogy kialakuljon a piaci verseny, a nagybani és a végső felhasználóknak szolgáltató forgalmazók is versenyezzenek, ez pedig csak akkor valósulhat meg, ha teljesen liberalizálják a piacot, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság pedig csak különleges esetekben, meghatározott időre hagyja majd jóvá az árakat, például ha a szolgáltató csődbe megy, vagy valamilyen okból nem tud szolgáltatni.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!