Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Elfogadta az üzemanyagok 50 banis árkompenzációjáról szóló sürgősségi rendeletet csütörtöki ülésén a román kormány.
2022. június 30., 13:512022. június 30., 13:51
2022. június 30., 14:592022. június 30., 14:59
A július 1-től három hónapig hatályos jogszabály értelmében azoknak a kereskedőknek, akik üzemanyagáraikat (az áfát is beleértve) 50 banival csökkentik, 25 banit megtérít az állam. Az árkompenzáció idején a töltőállomások totemoszlopain a kedvezményes árat, a kútoszlopokon és a könyvelésben viszont a kompenzáció nélküli árat kell feltüntetni – idézi az MTI a rendeletet.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter a csütörtöki kormányülés után arra figyelmeztette a kőolajipari társaságokat, hogy a három hónapos árkompenzáció idején az „indokolatlan” áremeléseket nyerészkedésnek minősítik és büntetik. A tárcavezető közölte, a kormányrendelet péntekre virradóra lép hatályba, és „elvárja”, hogy az üzemanyag-forgalmazók alkalmazzák az intézkedést. Hozzátette, el kell telnie „egy rövid időnek”, amíg az intézkedés hatásai megmutatkoznak. Popescu úgy nyilatkozott, a rendelet nem teszi kötelezővé az üzemanyagár-csökkentést, hanem „önkéntes alkalmazkodást” ír elő a társaságok számára.
„A piaci ismereteim alapján meggyőződésem, hogy a töltőállomások többsége, sőt akár valamennyi alkalmazni fogja a kormányrendeletet, és a románok valamennyi kőolajipari társaságnál részesülni fognak az árcsökkentésből” – jelentette ki az energiaügyi miniszter. Eközben Dan Cărbunaru kormányszóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy a sürgősségi rendelet alapján tilos a csökkentett áron forgalmazott benzin és gázolaj újraértékesítése. Aki a péntektől olcsóbb üzemanyagot újraértékesíti, az súlyos bírságot kockáztat: természetes személyek 5500-tól 11 ezer, míg jogi személyek 50 ezertől 500 ezer lejig terjedő büntettésel sújthatóak hasonló kihágás esetén.
Mihai Diaconu, a bukaresti pénzügyminisztérium államtitkára elmagyarázta, hogy az árkompenzációs mechanizmushoz csatlakozó forgalmazóknak az adóhatósághoz beküldött kimutatásaikban kell jelezniük, milyen mennyiségben és értékben adtak el árkedvezményes üzemanyagot. A kompenzáció úgy valósul meg, hogy eladott literenként 25 banival csökkentik az illető cég által befizetendő adót, vagyis annyival kevesebb nyereségégadót, vagy áfát kell befizetniük az államnak. Az államtitkár elmondta: becsléseik szerint a három hónapos időszakra meghirdetett üzemanyagár-kompenzáció 800 millió lejbe kerül a román költségvetésnek. Újságírói kérdésre válaszolva úgy vélekedett: az intézkedés nem növeli a költségvetési hiányt, mert több üzemanyag fog fogyni, vagyis több adó, és jövedéki adó fog befolyni az államkasszába.
Bukarestben az árcsökkentés előtt csütörtökön literenként 9,16 lej volt a legolcsóbb gázolaj, míg a standard benzin literenkénti ára a Petromnál a legalacsonyabb, 8,56 lej. Kolozsváron csütörtökön 8,61 lej a legolcsóbb benzin (a Petrom és a Lukoil kútjainál, a Mol és az OMV 8,67 lejért forgalmazza), ugyanakkor a standard gázolaj ára a Lukoilnál és a Petromnál 9,19, míg a Mol és az OMV kútjainál 9,25 lej literenként.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!