Az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) veszélybe sodorta azoknak az embereknek az életét, akik 2014. november 14. és 2015. szeptember 7. között átutaztak a Nagyszeben–Szászváros-autópálya hármas szakaszán – derül ki a közlekedésügyi minisztérium ellenőrző csoportjának jelentéséből.
2016. február 25., 19:522016. február 25., 19:52
A tárca szakértői rámutatnak arra is, hogy négy nappal az átadás előtt a szakhatóság felügyelői ellenőrizték a munkálatokat, és akkor már meg volt repedezve a sztrádaszakasz. Ám – teszik hozzá – a választási évre tekintettel a hibák ellenére is megtörtént az átadás.
Az akkor éppen államfő-választási kampányát folytató Victor Ponta miniszterelnök – aki maga is részt vett az ünnepélyes szalagvágáson – a Capital üzleti és pénzügyi hetilap kérdésére viszont azt mondta, a CNADNR őt sem az avatás előtt, sem azt követően nem értesítette arról, hogy gond lenne az aszfaltcsík minőségével.
Az ellenőrző csoport a CNADNR vezetőit teszi felelőssé a dokumentumban, az ügy pedig jelen pillanatban az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) asztalán van. A jelentés következtetései között szerepel egyebek mellett, hogy a kivitelező hanyag munkát végzett, nem tartották be az aszfaltcsík vastagságára vonatkozó előírásokat, illetve a ballasztréteg kapcsán is rendellenességeket tapasztaltak. Az ellenőrzést végző felügyelők szerint az érintettek egy év és öt év közötti szabadságvesztésre ítélhetők, mivel bűncselekménynek minősül az emberek életének vagy testi épségének a veszélyeztetése.
A kormány január közepén felbontotta a kivitelezési szerződést a Salini Impregilo olasz céggel, amely megépítette a dél-erdélyi autópálya megrepedt, majd mintegy 200 méteren elbontott egyik szakaszát. Bár a helyreállítás a cég feladata lett volna, végül új kivitelező végzi majd a javításokat.
Az említett sztrádaszakaszon egyébként 2014 őszétől lehetett közlekedni, ám tavaly szeptemberben a hatóságok kénytelenek voltak lezárni az utat, miután a burkolaton repedések jelentek meg. A szakértők megállapították, hogy 8-10 méteres mélységben víz szivárog be az úttest alá, és ez okozza a felszínen megjelenő repedéseket.
Az olasz vállalkozónak helyre kellett volna állítania a mintegy kétszáz méteres elbontott szakaszt, de a miniszter szerint beigazolódott, hogy a felhasznált építőanyagok nem feleltek meg a versenytárgyaláson kiírt feltételeknek, és a kivitelezés is rossz volt. Ezért úgy döntöttek, hogy új versenytárgyalást írnak ki a helyreállításra. Az ügyben az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály is vizsgálatot indított, majd emiatt decemberben leváltották az országos útügyi vállalat vezetőjét.
Mint ismeretes, az Európai Unió forrásaiból épülő dél-erdélyi autópálya a magyar–román határ nagylaki határátkelőhelyétől Aradon, Temesváron és Déván át vezet Nagyszebenbe, majd az Olt völgyén szeli át a Kárpátokat. A pályának eddig a határ és Temesvár közötti, valamint a Déva és Nagyszeben közötti szakaszait adták át.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!