Elérhetőek az alternatív fűtési megoldások – Otthonra szabottan kell vizsgálni, mit lehet, mit érdemes és mennyiért

Zsebre megy. Nyugat-Európában elterjedtek a puffer hőtároló tartályok, amelyek a napelemek által termelt többlethőt tárolják •  Fotó: Pixabay

Zsebre megy. Nyugat-Európában elterjedtek a puffer hőtároló tartályok, amelyek a napelemek által termelt többlethőt tárolják

Fotó: Pixabay

A lakosságitól az ipariig valamennyi fogyasztót kihívás elé állítja Romániában a meredek energiaár-emelés, ami nemcsak pillanatnyilag ijesztő, hanem hosszú távú kérdéseket vet fel: meddig drágulhat az energiahordozó, van-e plafon, elfogyhat-e a földgáz, elzárhatják-e az oroszok a csapot? Ezekre a kérdésekre a szakértők sem tudnak biztos választ adni, ezért inkább annak jártunk utána, milyen alternatíváink vannak otthonunk fűtése terén.

Tóth Gödri Iringó

2021. október 11., 07:552021. október 11., 07:55

Alternatív fűtési megoldásokról beszélni Erdélyben még mindig újdonságnak számít, hiszen a többség drágának és elérhetetlennek tartja ezeket, holott manapság rengeteg cég foglalkozik ezzel a területtel nálunk is. Az alternatív fűtési megoldások többnyire hosszú távon megtérülő befektetést jelentenek, és nem kizárólag, pontosabban nem elsősorban a számlák csökkentését célozzák, hanem valamiféle környezettudatosságot is, hiszen részben (vagy ritkán teljesen) megújuló erőforrásokra támaszkodnak.

Elérhető megoldások, de nem mindenkinek

Legyen szó levegő-víz hőszivattyús, napelemes vagy épp geotermális energiával működő rendszerről, a legnagyobb negatívum, hogy nem szerelhetőek be tömbházlakásba. Ha a tömbházlakó elégeli meg a magas számlákat, számára az egyetlen alternatíva az elektromos áram, ami bár szintén drágul, a szakértők szerint még mindig gazdaságosabb megoldást jelent majd, mint a földgáz. Német László, a székelyudvarhelyi Solardoktor cég alapító tulajdonosa a gázkazánok kapcsán kiemelte, bár növekszik az energiahordozó ára, a modern kondenzációs kazánok hatásfoka nagyon magas, másrészt a környezettudatosság szempontjából a gáz hatásfoka sokkal nagyobb, mint a villanyáramé, amit elő kell állítani, szállítani stb.

Egy elektromos kazán olcsó, könnyen elérhető megoldás (az engedélyeztetése is gyorsabb és egyszerűbb, mint egy gázkazáné), sőt az elektromos padlófűtés is választható alternatíva – bár ennek beszerelése már magasabb költségekkel és felfordulással jár. Egyre közkedveltebbek az infrapanelek is, amelyek működési lényege, hogy közvetlenül a helyiséget fűtik. Ezek beszerelése relatív olcsó, ám helyigényesek, hiszen az akár 100x60 centiméteres paneleket a plafonra vagy az oldalfalakra kell szerelni, hogy ne takarja őket semmi. De amint kikapcsoljuk a paneleket, nem tartják a hőt, a hőmérséklet azonnal csökkenni kezd a szobában. A legtöbb gyártó és forgalmazó felhívja a figyelmet, hogy használatuk jól hőszigetelt lakásokban gazdaságos.

Új, felújított, hőszigetelt házban több a lehetőség

A fa- és a pelletkazánok napjainkban az egyik legnépszerűbb fűtési megoldást jelentik, ha valaki csökkenteni szeretné a számláit. Bár a tűzifa ára is jelentősen nőtt idén, még mindig olcsóbb megoldást jelent, mint a gáz vagy a villany.

Német László rámutatott, a pelletkazánok teljesen automatizált, kényelmes megoldást jelentenek, a hatásfokuk szinte olyan, mint egy gázkazáné. A legfőbb érv ezekkel szemben, hogy nem jelentenek túl környezettudatos megoldást, hiszen a nagy nyomáson préselt szálas, rostos anyag elkészítése sok energiát igényel (ebből adódóan kicsit drágább is, mint a fa). Szerinte a fa nem túl korszerű tüzelőanyag, sokak számára bonyolult a beszerzése, szállítása, tárolása, illetve ez sem környezettudatos választás, hiszen nem megújuló energiaforrást jelent, az erdők folyamatosan fogynak. A fával történő fűtésnek is vannak alternatív változatai, Német László például otthon tömegkályhában, hőcserélők használatával padlófűtés formájában használja, illetve víztárolóval is kombinálta, így talált egy hatékony megoldást, hogy ősztől tavaszig szinte állandó hőmérséklet legyen a lakásában alacsony áron.

A jelenleg elérhető alternatív fűtési megoldások kapcsán a szakember hangsúlyozta, hogy ezek egy alap-, vagyis hagyományos fűtési rendszerrel kombinálva tudnak hatékonyak lenni, nem lehet teljesen kiváltani, de ki lehet egészíteni a hagyományos megoldásokat.

„Sok mindentől függ, hogy hányad részét egészítjük ki, de az első és legfontosabb tényező, hogy mennyire szigetelt az adott ház, épület. Egy le nem szigetelt panellakás hőigénye lehet akár 250–260 watt/négyzetméter is, míg az európai standard 40–50 watt négyzetméterenként. Tulajdonképpen az kell legyen az első kérdés: igaz-e, hogy nekem kevés energia kell a fűtéshez, és ha igen, akkor a következő az, hogy ez a kevés miből legyen” – magyarázta a vállalkozó.

A Németországban elektro-energetikát tanult szakember felhívta a figyelmet, hogy az épületszigetelés, illetve a folyamat, hogy minél alacsonyabb energiaigényűvé tegyünk egy ingatlant, jelentős befektetés. És a plafonszigeteléssel kezdődik, ahova nem 5, hanem 25–30 centis szigetelőanyag ajánlott, nyílászárókat kell cserélni, körbe kell szigetelni a házat, majd az eredmény függvényében lehet fűtésrendszert választani. Ha valaki alternatív megoldásokon gondolkozik, már a ház építésénél érdemes figyelembe venni a lehetőségeket. Nyugat-Európában egyre elterjedtebb az úgynevezett puffer hőtárolótartályok használata, amelyek tulajdonképpen a napelemek által termelt többlethőt tárolják el akkorra, amikor már nem süt a nap. Ezek helyigényes berendezések, egy ilyen tároló általában 1000 literesnél kezdődik, de akár tízezer literes is lehet. Nemcsak vizes, hanem téglahőtárolók is léteznek, ám ezek nálunk még alig ismertek.

Nem luxus tudatosnak lenni

Német László azt is hangsúlyozta, ma már nem számít luxusnak, ha az ember ezeket a rendszereket választja, mivel már kifejlett technológiák, elérhető az áruk, továbbá a Zöld Ház Program is támogatja azokat, akik például a napelemet választják.

A szakértő kifejtette, Romániában úgy működik a rendszer, hogy a panelek által megtermelt pluszenergiát megvásárolja az energiaszolgáltató 19–20 baniért wattonként, ám amikor télen energiára van szüksége az illetőnek, neki 80 baniért kell megvennie az áramot.

Erre a problémára jelent megoldást, ha a fogyasztó nem hagyja távozni a hálózatba a pluszenergiát, hanem megoldást talál a tárolására, ám általában a tárolt energia nem elegendő a napfény nélküli időkre, így csak kiegészítésként szolgálhat. Kivéve, ha valakinek van lehetősége nagyban gondolkodni és cselekedni, akár több 10 kilowattos mértékben, ez esetben viszont a befektetés már 15 ezer euró körül mozog.

Magyarországon ennél kedvezőbb a rendszer, ott az állam úgy támogatja a hasonló törekvéseket, hogy a nyáron kitermelt villamos energiát télen visszaigényelheti a fogyasztó, azaz például ha nyáron termelt 100 kilowattot, akkor télen addig nem fizet, amíg azt a mennyiséget fel nem használta. Német László összegzésként elmondta, a napelem nem luxus, de tény, hogy nem az választja, akinek nincs miből kifizetnie a számláit, vagy épp az autóvásárlás jelenti számára a prioritást, hanem aki rendszerezte a prioritásait, esetleg befektetésként tekint erre a megoldásra. Azt is megjegyezte, hogy nem csak természetes személyek, hanem cégek is választják ezt a megoldást, nemrég egy faipari vállalkozás számára szereltek, üzemeltek be egy hatalmas rendszert.

Az első és legfontosabb tényező, hogy mennyire szigetelt az adott ház, épület •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Az első és legfontosabb tényező, hogy mennyire szigetelt az adott ház, épület

Fotó: Gábos Albin

Passzív ház – sci-fi vagy a jövő?

Karda Szilárd, a temesvári Műszaki Egyetem doktorandusza másodéves egyetemista kora óta foglalkozik passzív házakkal. Részt vett többek között a nagyszalontai Arany János Gimnázium új épületszárnyának energiahatékony kialakításában – ez volt Románia első energiahatékony oktatási épülete. Lapunknak kifejtette, a passzív ház olyan épület, amelynek primer energiafogyasztása kevesebb mint 120 kilowattóra/négyzetméter évente (összehasonlításképp: Románia épületállományának átlagos primer energiaszükséglete 250 kWh/m2/év), illetve a fajlagos éves fűtési energiaszükséglete nem haladja meg a 15 kWh/m2/év értéket.

„A passzív ház komplexitása – a többlet-hőszigetelés és a további épületgépészeti berendezések mellett – abban tér el a hagyományos házaktól, hogy sokkal több figyelmet igényel mind a tervezési, mind a kivitelezési folyamatban” – fejtette ki Karda.

Ezen épületek esetében nemcsak a szigetelés, hanem az épületgépészet is kiemelten fontos, a szükséges energia előállítása általában hőszivattyúk segítségével, a meleg víz a napkollektorok vagy hőszivattyúk által, a villamos energia napelemek vagy egyéb megújuló energiaforrások segítségével, a mechanikus szellőztetés pedig keresztáramú hőcserélők használatával valósul meg. Ezek az alternatív megoldások mind azt a célt szolgálják, hogy az épület a lehető legalacsonyabb energiaszükséglet mellett működhessen.

„Az ilyen típusú épület kivitelezésével eleve komoly hátrányból indulunk, mivel óriási kihívással és erőfeszítéssel jár egy átlagon felüli szintet nyújtani az építkezés során, betudhatóan a kevés szakképzett munkásnak és az egyre jobban eluralkodó inkompetenciának azok esetében, akik ezt a szakmát képviselik. Ezért nem is taglalnám az időigényességet a passzív házak esetében, de talán párhuzamot lehet vonni az épület többletköltségével. Épülettípustól függően ez a többletköltség 10–30 százalék közé tehető általában, pontosabban volt tehető az elmúlt egy év áremelkedései előtt” – nyilatkozta Karda Szilárd.

Egyébként három típusú hőszivattyút különböztetünk meg. A víz-víz típusú hőszivattyúk működési elve magában foglalja a mélyfúrásban található magas hőmérsékletű víz extrakcióját a talajból, a hőcserélőket, amelyek segítségével a víz energiáját továbbítani lehet a fűtés- vagy hűtésrendszerbe, és egy további fúrást, amin keresztül az elhasznált víz visszakerül a talajba. A talaj-víz típusú hőszivattyúk esetében a megfelelő mélységben lévő fúrásokat eszközölnek, amikbe U formájú polietiléncsöveket helyeznek be, biztosítva ezáltal geotermikus energia továbbítását a hőcserélőkhöz.

Ezek a hőszivattyúk összességében relatív magas hőmérsékleten működnek. A levegő-víz annyiban különbözik, hogy előmelegíti vagy előhűti a földben található csőrendszeren keresztül a levegőt, aminek az energiáját a hőcserélőnek adja le. Ezek viszont alacsonyabb hőmérsékletet tudnak előállítani. Kisebb a hőfok, és nem kell olyan mély ásást/fúrást végezni, mint a víz-víz vagy talaj-víz hőszivattyúknál, ahol 100 méter mélyre is le kell fúrni – márpedig a fúrás ára általában 10 ezer euró körül mozog.

A levegő-víz hőszivattyúk járható utat jelentenek

„Azt szoktam mondani, hogy úgy működik ez a rendszer, mint egy hűtőszekrény. Ahhoz, hogy a hűtőszekrényben hideg legyen, hőelvonás kell hogy történjen: a hűtőnek a hátán ott a rács, ami melegedik. Ez a rendszer is így dolgozik, a külső környezetből vesz el energiát, és ezt átalakítja bent meleg vízre” – fejtette ki a levegő-víz hőszivattyúk kapcsán Baki Tivadar, a csíkszeredai Hot & Cool Energy cég munkatársa, hozzátéve, ez a megoldás biztonságos, és károsanyag-kibocsátással sem jár. Ma már számos változatban léteznek ezek a berendezések, amelyek alapvetően elektromos árammal működnek, és egy elfogyasztott kilowatt elektromos energiából 2,5–4 kilowatt fűtésenergiát „termelnek”. A termelt fűtésenergiát padlófűtés formájában, befújt levegőként vagy „radiátoros” formában használják fel, ezek közül az előbbi a leghatékonyabb.

Baki Tivadar hangsúlyozta, bár nem olcsó, korszerű rendszert jelentenek a levegő-víz hőszivattyúk. Tapasztalatai szerint Erdélyben, Székelyföldön még kissé idegenkednek az ilyen újszerű megoldásoktól, bár cégük már tervezett teljesen önellátó házat is kérésre. A szakértő arra is kitért, hogy ennek a fűtésrendszernek a beszerelése és a beüzemelése nem jelent pluszidőt és -energiát egy hagyományos rendszerhez képest.

Az árak kapcsán Baki Tivadar meglátása szerint egy új lakóház esetében maximum 15–20 százalékkal jelent többet egy minőségi hőpumpa egy fás vagy pelletes kazánhoz képest.

Baki Tivadar kiemelte, hogy például a csíkszeredai Bécsi Szelet Panzió levegő-levegő hőpumpát használ, ami sokévnyi próbálkozás után számukra a legoptimálisabb, legköltséghatékonyabb megoldásnak tűnik. A szakértő azt is elmondta, bár ezeknek a rendszereknek még nincs nagy múltja Romániában, a tapasztalatok szerint 15–20 évig működhet hibátlanul, ezek után pedig felléphetnek apróbb, javítható hibák. A rendszert egyébként akár okostelefonról is kezelni lehet, a megoldás teljes egészében modern.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra