Fotó: Pixabay.com
Meglódul az infláció, a termelékenység nem követi a fizetésemelések ütemét – többek között ezzel indokolják az elemzők a lej lejtmenetét, ami a következő években is folytatódhat.
2017. október 10., 16:332017. október 10., 16:33
2017. október 10., 16:352017. október 10., 16:35
A Román Nemzeti Bank „megengedi”, hogy a lej fokozatosan gyengüljön az egységes európai fizetőeszközzel szemben, 2018 első negyedévében pedig 4,6–4,7 lej/euró között fog mozogni az árfolyam – mutatnak ár friss elemzésükben az UniCredit bank elemzői. Szerintük ugyanis
„Az őszi hónapokra jellemző gyengülés a politikai és adóügyi politikákkal vállvetve 4,6 lej/euró körül, sőt, afelett tarthatja az árfolyamot az év végéig” – vallják a pénzpiaci szakértők, akik szerint a román jegybank nem fog beavatkozni a piaci folyamatokba ennek megakadályozása érdekében. Az elemzés szerint 2018 első negyedévében további gyengülés várható, az árfolyam pedig 4,6–4,7 lej/euró között fog ingadozni.
A lejtmenet az UniCredit elemzői szerint egybeesik a BNR monetáris politikájának a változásával. Felhívják a figyelmet arra is, hogy az energiaárak növekedése, illetve az üzemanyagok extra jövedéki adójának visszavezetése nyomán
Az idézett elemzés szerint ugyanakkor a román fizetőeszköz gyengülése nem áll meg a 4,7 lej/euró körüli szinten, hanem az elkövetkező években további lejtmenetre készülhetünk, miután a fizetések gyorsabb ütemben bővülnek, mint a termelékenység.
Amint arról korábban írtunk, a januárban kidolgozott, 2017-es évi állami költségvetésben a kormány azzal számolt, hogy idén a lej erősödni fog az euróhoz képest, a büdzsé kidolgozásakor alapul vett átlagárfolyam pedig 4,46 lej/euró volt a 2016-ban alapul vett 4,49 lej/euró után. A Román Nemzeti Bank által tegnap közölt referencia-árfolyam 4,5729 lej/euró volt.
Schäuble: ki kell terjeszteni az eurózónát
Wolfgang Schäuble leköszönő német pénzügyminiszter szerint el kell érni, hogy az euró váljon az Európai Unió pénzévé. A Financial Times gazdasági napilap online kiadásában hétfőn ismertetett interjúban Schäuble kijelentette: az eurót az EU valutájává kell tenni, el kell jutni odáig, hogy az Európai Unió egésze az eurót használja fizetőeszközként. Schäuble szerint ugyanis Európa politikai integrációja messze a legjobb út az emberi együttélés és a békés világ ideájának valóra váltása felé, és ehhez szükséges Európa gazdasági integrációja is, a gazdasági integrációhoz pedig szükség van egy közös valutára.
A német pénzügyminiszter – aki a tervek szerint az új összetételű német szövetségi parlament, a Bundestag elnöke lesz – kijelentette, a legfontosabb feladat most a kockázatok csökkentése, mert e kockázatok még mindig túl magasak; elég csak megnézni sok EU-tagállam bankrendszerének mérleghelyzetét. Schäuble úgy véli, biztosítani kell, hogy az euróövezet kellő mértékben ellenállóképes legyen, ha újabb gazdasági válsággal lenne kénytelen szembenézni, mivel a gazdasági helyzet nem lesz mindig olyan jó, mint most.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!